It is currently Fri Mar 29, 2024 2:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Thu Nov 01, 2012 6:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Nimeni wrote:
Edyr se referea la "ideea" lui Ioan, din cate imi dau eu seama. Idee notabile de altfel... ;)

Mea culpa!
Scuzele mele @edyr.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Sun Dec 09, 2012 12:41 pm 
Offline

Joined: Thu Jul 01, 2010 9:46 pm
Posts: 384
Location: Bucuresti


Acesti pui sunt optinuti de mine,dintr-o pereche brawn cumparata de la Ollieren.Va rog sa comentati,ce au bun sau rau.Incerc sa inteleg cum se apreciaza corect un discus.

PS.Parintii sunt din masculul solidbllu al lui Ollieren,ma mira ca nu a iesit nici un pui pe albastru.Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Sun Dec 09, 2012 1:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Puii sunt frumosi la prima vedere! Dar: pentru a face o evaluare a lor acestia ar trebuii sa fie mai mari, pentru a considera forma si culoarea dezvoltate complet. Apoi trebuie avut in vedere ca pestii evaluati sa poata fi incadrati intr-o categorie standard. Sti cum e, la categoria "open class" oricine poate fi marele castigator...dar doar al categoriei respective. De obicei castigatorul concursului face parte dintr-o categorie clasica.
Ca si puncte de reper pentru evaluarea specifica oricarui exemplar trebuie avut in vedere urmatoarele puncte:
1 gura
2 ochiul
3 operculele
4 fruntea
5 inotatoarea dorsala
6 coada
7 inotatoarea anala
8 inotatoarele pectorale
9 aspectul general

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Sun Dec 09, 2012 3:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Frumosi pui! de altfel per intreg ai pesti buni :). Ma bucur ca ai pastrat pui din brown, linia lui ollieren. Esti cam singurul care a stiut ce sa faca cu puii (sau maturi) de la ollieren. Spor si tine de ei ca mai rar asa forma. Numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Sun Dec 09, 2012 4:54 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Fara a avea legatura cu postul lui @dragan (mie chiar imi plac pesti lui) vreau sa readuc in discutie urmatorul lucru :
Ioan C. wrote:
Asta s-ar schimba foarte repede daca am folosi forumul in folosul nostru si am pune poze cu pestii cumparati si cu numirea vanzatorilor. Atata timp cat ne jenam sa facem treaba asta ne vor prosti cum le cade bine.
In definitv e foarte usor sa faci deosebirea intre un peste cu defecte si unul fara.
Si mai mult de atat, nu inteleg de ce utilizatorii acestui forum se jeneaza in a spune adevarul in legatura cu pestii care ii poti numi orice numai discusi nu (si nu ma refer la cei proaspeti cumparati, ci la cei crescuti de un pasionat). Cred ca desi adevarul doare (sau nu...), el poate fi precursorul cresterii calitatii si a dorintei de a invata pentru a obtine discusi nu .... habar nu am cum sa-i numesc

PS: una e sa donezi niste pui de discusi cu anumite defecte (dar nu bolnavi) unui pasionat care ar vrea sa incerce discusareala, prilej cu care persoana respectiva acumuleaza ceva experienta, iar cand se va simti pregatit cu siguranta va achizitiona niste pesti de calitate si alta e sa inchizi ochii la tot felul de "rachete", "mumii" sau mai stiu eu ce.... atat timp cat nimeni nu spune nimic e ca si cum ne dam acceptul asupra lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 11:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Sep 11, 2011 10:44 am
Posts: 111
Location: Bucuresti
In link-ul de mai jos va puteti edifica despre ce inseamna discusi de calitate, observati forma lor la doar 3 luni precum si desenul.

http://www.discusmania.ro/?p=815

Multumesc !

_________________
„Se spune că banii nu aduc fericirea... Dar toți vor să se convingă singuri.”
Zig Ziglair
Acvariul meu
http://www.youtube.com/watch?v=JZps4cQISe8


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Calitate A AA ...
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Albert , eu am discusi din acea monta , dar te intreb pe tine de unde iti poti da seama daca sunt calitate A sau AA , cand ei au doar 3 luni , intradevar sunt niste pesti de o calitate superioara , foarte frumosi , rotunzi cu un desen dezvoltat , dar eu ii am sincer de 1 an iar procentul in care se incadreaza in categoria A este sub 10% , clar si la subiect , din 12 pesti 1 sau 2 au forma perfecta .
La ei calitate A sau AA o alegi sau o aleg ei mai exact la exemplarele cu o varsa peste 10 luni minim din ce am observat eu in ritmul de crestere la ai mei , cand discusi ajung aproape la maturitate si cam stii ce calitate au.
Eu nu as putea sa cumpar pesti calitate A sau AA la 3 luni pentru ca m-as astepta sa fie toti perfecti la maturitate si ar costa mult mai mult si o sa te trezesti cu o mica dezamagire peste un an pentru ca o sa te intrebi de ce nu sunt toti perfecti si o sa constati ca au aparut niste cauze care tin numai strict de cumparator pentru dezvoltarea lor . Echipa Discusmaina depune un efort mare pentru a creste acei pesti , asta implica multe schimburi de apa , papita multa si de calitate , ceea ce un detinator ca in cazul meu nu a putut sa i le ofere din cauza lipsei de timp.
Deci concluzia mea este urmatoarea : calitate A sau AA , numai dupa 1 an .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group