It is currently Fri May 17, 2024 10:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 6:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
Am facut recent rost de o femela de SM si am avut un mascul SBSS mai vechi si acu 2sapt au depus pe geamu acavriului comun,au stat 2zile si apoi au disparut,au avut grija CORY de ei :d_book: apoi i-am mutat in cub si au depus in noaptea de inviere...au facut cateva zeci de icre,doar 4-5erau albe si au disparut,momentat nu mai vad nimic ce e in acvariu,ca am pus albastru de metil si ii las pe ei sa faca acolo treaba.CE CREDERI CA O IESI?eu sper ca pui sanatosi si frumosi.femela de SM este din generatia lui ADX cand avea el ponta aia de leopard si san merah.e imaculata,nu are nici un punct,acu sa vedem.VOI CE ZICETI?

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
San Merah si Solid Blue SS? :crazy:
Nu cred ca poate sa iasa ceva ca lumea...

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 7:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
asa s-au ales...prima incercare si vad ca le merge bine...vreau sa vad ce iese,eu cred ca o sa iasa ceva leopard snakeskin,deoarece san merahu are parinti leopard/san merah,acu nu stiu...depinde...vedem.DACA asa au vrut ei,asa ii las...am in acvariu femela white diamond,leopard red white,mascul blue red leopard...etc...aveau de ales,dar asa au vrut asa ii las.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 8:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Man, nu te supara pe mine, dar "leopard red white,mascul blue red leopard" nu exista!
Mai citeste :d_book: rubrica "Genetica si taxonomie" si de aici si de pe vechiul forum.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 8:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
nu ma supar,uite...poate asa intelegi ce vreau sa spun,am 1 leopard ca ai tai,red asa...cum sunt aia http://discus-club.ro/cpg14x/displayima ... fullsize=1 ...si altu cu blue pe unde au ai tai dungile alea albe.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 9:04 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Chriss-T, eu zic ca te grabesti. E mult mai bine sa incepi cu perechi din aceeasi varietate, sau varietati a caror combinatie e mai usor de digerat...
In cazul tau, femela respectiva o poti combina cu orice discus provenit din brun. Masculul, daca nu ai sa-i dai tot un SBSS, evident, ii poti da altceva pe albastru. Combinatii mai "exotice" faci atunci cand ai in plan sa obtii ceva anume si numai dupa ce mai "arzi" cateva etape in cresterea si inmultirea discusului.
Combinatia pe care am incercat-o eu (SM X Leo) a fost facuta cu un scop si anume sa obtin asa ceva (dungile albe sunt de fapt albastre, dar nu se distinge culoarea din cauza blitz-ului):

Image

...si oricum o consider un esec pentru ca cel din poza este singurul (dintre cei pe care ii stiu) care chiar a iesit asa cum am vrut... La acea combinatie am renuntat (femela respectiva este acum la viobank, imperecheata cu un Royal), dar posibil sa "merg mai departe" cu exemplarul selectionat.
Tu faci ce vrei, dar sfatul meu e sa nu te complici inutil si sa mai ai un pic de rabdare.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Sat Apr 10, 2010 11:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
pai in acvariu mai am pt solid blue ss 2 femele,una de blue turq si alta de briliant turq.pentru femela de san merah,nu mai am nimic,decat leoparzi si atat.oricum,azi m-am uitat in bazin,nu mai era nici o icra/pui/etc.atunci CAUT MASCUL DE SAN MERAH :D brun,red rose,etc.va multumesc

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: San Merah si Solid Blue SS
PostPosted: Tue Apr 13, 2010 10:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
tin sa mentionez ca in ciuda eforturilor mele sa separ perechea,azi tot au depus...si m-am hotarat sa-i las asa sa vad ce iese...nu vor,i-am separat...am pus cu masculu de SDSS o femela de royal blue,o bate de o capiaza,am bagat alta de brilliant turquoise,tot asa...se bat de sar din apa...pana la urma i-am bagat in comun(femela de cateva zile si masculu aseara) si azi au depus iar...pe incalzitor. :goodpost: ce sa le fac?nu stiu,parca sunt croiti unu pentru altu. :diver:

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group