It is currently Thu May 02, 2024 8:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 5:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani


Explicatii la filmul de mai sus:

Perechea din bazinul din dreapta, cea cu puii inca neiesiti la zbor(....stiu puii nu prea se vad dar sunt acolo lipiti de geam) are cam 4-5 ani si este o pereche extraordinara, niciodata nu isi maninca puii ,sunt foarte agresivi cu oricine le-ar ameninta ponta si foarte prolifici....scot pui incontinu de vreo 3 ani incoace si daca apa e buna si eclozeaza ceva pot fi 100% sigur ca vor ridica puii. Acum ce e drept nu mai arata ei ca in tinerete, s-au mai rablagit, sunt ceva mai alungiti, pontele sunt mai mici (acum abia sunt vreo 60-70 de larve) dar inca sunt perechea mea de suflet datorita caracterului lor, cu toate ca am alte perechi care arata mult mai bine.

Cea de a-2-a pereche (cea cu puii mai mari care pasc nauplii cazuti pe fundul bazinului) este formata dintr-un mascul provenit din perechea de 5 ani pe care am prezentat-o mai sus (deci e frate cu aia mici de pe geam :D ) si femela provenita dintr-o pereche de RSG-F3 X Super Eruption luata de pui anul trecut de la hobbydiscus. Aceasta este prima lor depunere. De fapt acum vreo 2-3 saptamini am luat din bazinul comun 2 discusi care mi se pareau mie mascul si femela (nu dadeau vreo-un semn ca au de gind sa se joace dea mama si dea tata) i-am bagat intr-un bazin de reproducere, dupa 4 zile au depus si acum au pui de 10 zile... :D
Inca nu sunt prea agresivi cu mine cum e tatal masculului si ma cam oftic ca nu am cu cine sa ma joc ;) dar ma bucur ca sunt parinti buni....de fapt asta este un lucru foarte important pt mine, pe care il urmaresc la discusii pe care ii scot...sa nu isi manince puii/icrele inca de la prima depunere daca apa este buna si eclozeaza .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 10:59 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Femela din perechea tanara, sa inteleg ca este la prima depunere? Mai rar asa succes, din prima...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Sat Jun 09, 2012 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Foarte frumosi! Succes cu ei in continuare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Sat Jun 09, 2012 4:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
ADX wrote:
Femela din perechea tanara, sa inteleg ca este la prima depunere? Mai rar asa succes, din prima...


Da e la prima depunere. Are cam un an si 3-4 luni cred . Sincer nici eu nu am mai avut femele care la prima depunere sa creasca si puii.Masculi am avut mai multi dar la femele asta este prima. S-a vazut insa ca perechea nu are experienta deoarece in primele 2-3 zile dupa iesirea la zbor s-au pierdut de parinti si au murit 1/3 daca nu chiar jumatate dintre pui....banuiesc ca asta s-a intimplat deoarece parintii nu au stiut sa ii adune si sa ii cheme pe puii rataciti si pt ca in prima noapte dupa ce au iesit la zbor au adunat puii si i-au pus pe buretele filtrul :crazy: ....dimineata abia am vazut si eu cit de ''inteligenti'' au fost...

Iata inca un film cu pestii mei inclusiv cu perechea tinara in care se vad mai bine :


_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 6:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
O sa iasa ceva pui frumosi de acolo. Bunicii i-am vazut ce pot ca l-au dat pe tatal nepotilor dar nepotii o sa iasa si mai si. Sunt convins ca o sa ii cresti cu grija sa mai bucuri si pe altii cu modelul lor cand vor fi de "dat".

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Bunicii au dat pui chiar mai frumosi decit tatal puilor mai mari....Mozaicii din bazinul de 500 de litri de la sfirsitul ultimului film.Adica astia:

Image
Image
Image

Cel putin mie imi plac acesti leo mai mult ca SE....chestie de gust...
Inca nu am pereche formata din acei leoparzi dar cit de curind voi separa 2 mozaic leo sau un mozaic si un web sa vad daca nu vor sa depuna. Spotezii astia sunt mai ciudati putin , nu prea vor sa depuna sau macar sa dea semne de imperechere decit foarte rar in bazine cu mai multi pesti dar de obicei cind ii separ depun dupa citeva zile. Nici perechile deja formate daca le bag in comun nu mai depun cu lunile iar daca ii separ depun saptaminal chiar si daca schimb partenerii intre ei. De obicei fac perechile dupa cum imi tuna mie si nu tin cont daca s-au ales ei intr-un anume fel .... regula e sa fie un baiat si o fata intr-un bazin si daca se vad singuri in apa moale si ceva mai rece intr-o saptamina cel mult pe majoritatea ii apuca cheful de facut copii .
Sper si eu sa reusesc sa ii cresc cum trebuie deoarece in ultimul timp sunt foarte ocupat cu serviciul si imi ramine cam putin timp pt pesti. Va trebui sa vad cum negociez cu nevasta-mea sa stea de fundu' lor in timpul zilei cit eu sunt plecat....mai vedem peste 1,5-2 luni cind vor fi de dat cit de bine am reusit sa ii cresc.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
dragos wrote:
Bunicii au dat pui chiar mai frumosi decit tatal puilor mai mari....Mozaicii din bazinul de 500 de litri de la sfirsitul ultimului film.Adica astia:

Image
Image


Asta imi place si mie. Am o slabiciune pentru pentru "modelosi" :) . Dar modelul nu o sa ramana asa in timp ce inainteaza in varsta. Daca vrei sa-l dai ma suni altfel iti iei bataie. :muha:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bunici ,copii, frati si nepoti
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 11:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu este unu si acelasi in cele 2 poze. Sunt 2 diferiti, ala din poza de sus imi place cel mai mult, cel din poza de jos are aripile cam prea lungi si culoarea mai intensa. Au fost si mai multi aproape la fel dar am dat dintre ei. Din perechea batrina cam 80-90% dintre cei cu 9 bare vor avea in mare acest model.La unii se va duce in cele din urma spre coada desenul in model de royal si nu imi place dar lucrul acesta se observa mai tirziu (4-6 luni).Doar cam 10-20% dintre leoparzi ies cu puncte din acea pereche restul fiind mozaic leo. Daca vrei am o serie de vreo 50 de frati de ai lor care au iesit acum o zi la zbor (stai linistit ca nu e vrabia de pe gard :mrgreen: sunt ca si crescuti mari deoarece perechea respectiva nu face surprize neplacute) si putem sa facem vreo-un schimb ceva la un moment dat. Mult nu se va mai sparge desenul la astia mari ,Zic asta ca am avut un frate de al lor mai mare ca astia (de vro 2 ani) iar desenul nu s-a mai modificat prea mult dupa 1 an .
Apropo: Ramirezi de la tine au toti icre intr-un bazin plantat :D

Perechea tinara a devenit foarte agresiva cu mine de vreo citeva zile, atit masculul cit si femela. Astazi i-am separat de pui in primul rind pt ca mi-a fost frica sa nu ii atace bolile externe (ziceai ca-s dati cu glaspapir de cit ii ciugulisera puradeii) si in al-2-lea rinddeoarece se izbeau cu capul in geam sa ma atace de cite ori ma apropiam de bazin....ma bucur ca si astia sunt tupeisti cind au pui....am jucarie :lol:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group