It is currently Thu Mar 28, 2024 11:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 1:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
E cam liniste de la o vreme pe forum si am zis sa incingem un pic atmosfera. :D Desi am anumite banuieli, sunt curios care e perceptia in randul acvaristilor despre conceptele de:

Linie curata(pura) -
Corcitura -
Campion(referitor la pesti) -
Creare a unei varietati -
Varietate/rasa -
Hibrid -


Sunt expresii des intalnite pe forumuri si nu numai cand vine vorba despre genetica. Asa ca o scurta "definitie"/explicatie/opinie despre fiecare termen in parte si ce mai simtiti nevoie sa adaugati ar fi interesant de vazut.

Have fun! :beach:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 6:43 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Deci,as incerca sa exprim parerea mea.
Linia pura la cresterea discusilor,din punctul meu de vedere inseamna o linie homozigot,atat din punct de vedere al culorii pestelui cat si al ochilor.La inperecherea acestor pesti,fiind homozigoti,la fiecare generatie obtinem culoarea respectiva.
Cel mai bun exemplu este o pereche de blue diamond,care nu poseda puncte rosii pe inotatoare,iar ochi lor sunt rosii visinii,fara a poseda in iris dunga verticala.

Corcitura,este o denumire populara.In limba populara,se numesc corcituri exemplarele nascute din hibridizarea al 2 linii,care prin intermediul dominantei incomplete,posed culori intermediare al parintilor.

Campion,din punctul meu de vedere inseamna un peste cu forma,culoare,marime si intretinere foarte buna,care la un oarecare nivel a primit cel mai bun punctaj.

Crearea unei varietati,este o munca de hibridizare foarte lunga,care se face prin incrucisarea unor linii si alegerea exemplarelor cele mai asemanatoare cu cel dorit,pe urma reimperecherea acestora si asa mai departe..

Varietate se cheama fiecare familie de coloare,ca:turqoise,marlboro,pigeon..etc.

Hibrid se cheama fiecare exemplar care a devenit prin incrucusarea intre doua sau mai multe linii.Intrunit,toti pestii crescuti,sa fie orice varietate,sunt rezultatul hibridizarii liniilor salbatici,cu o mare selectie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 7:07 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Albino wrote:
Deci,as incerca sa exprim parerea mea.
Cel mai bun exemplu este o pereche de blue diamond,care nu poseda puncte rosii pe inotatoare,iar ochi lor sunt rosii visinii,fara a poseda in iris dunga verticala.
.


Nu inteleg o chestie....exista blue diamond cu puncte rosii pe aripioare??!! Stiam ca cei cu puncte rosii pe aripioare (prezinta si bare de stres chiar daca nu le arata) se numesc solid blue/cobalt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 7:36 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Sa va uitati pe femela din poze.Are dungi?E blue diamond la prima vedere?

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 7:44 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
O alta femela din crescatoria mea.Este o femela rezultata in F2 din incrucesare de tuqoise si blue diamond.La aceste incrucisari sunt doua proprietati diferite.Culoare si culoarea ochilor.Din punct de vedere al culorii corpului este un peste homozigot diamond,insa in ochhii eu apare dunga,ceea ce este dominant la turqoise,deci heterozigot.

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 8:08 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Albino wrote:
Sa va uitati pe femela din poze.Are dungi?E blue diamond la prima vedere?

http://i45.tinypic.com/14nqwx.jpg


Nici la prima si nici la a 2-a vedere nu e BD, e solid blue (dungile s-au vazut cand era pui si ai sa le vezi cand o sa fie stresata sau poate cand o sa scoata pui).
In ceea ce priveste cea de a 2-a femela (poza 2) este intr-adevar BD si daca o imperechezi cu un frate cred ca ai sa ai printre pui si BD cu ochii rosii si fara dunga pe ei.


LE: ma refer la unfrate care e tot BD


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 8:28 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Poate nu am fost destil de atent,dar in 3 ani niciodata nu am vazut dunga pe prima femele.Am sa ma uit mai atent.
La al doilea,mersi frimos de sfat,asa am sa procedez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 9:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Linie curata: o linie stabila a caror caracteristici genetice sunt mentinute nealterate prin incrucisari intre indivizi provenind din aceeasi varietate.
Corcitura: descendent rezultat dintr-o incrucisare necontrolata intre exemplare provenite din varietati diferite.
Campion: exemplar care se incadreaza in standarde, exceleaza si in cele din urma se face remarcat la categoria in care a fost incadrat.
Crearea unei varietati: stabilizarea genotipului si fenotipului dupa cateva generatii de incrucisari controlate.
Varietate/rasa: exemplare stabile genetic si ulterior catalogate.
Hibrid: denumirea pompoasa a unei corcituri sau daca scopul este crearea unei varietati noi atunci hibridul este exemplarul de tranzit intre varietatatile din care provine si scopul urmarit.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
mariusvlad wrote:
Linie curata: o linie stabila a caror caracteristici genetice sunt mentinute nealterate prin incrucisari intre indivizi provenind din aceeasi varietate.

Cine ne garanteaza acest lucru?
De unde "stim" ca acei indivizi salbatici..... prinsi in acelasi areal... nu sunt in realitate "frati"? si de aici se "pleaca" pe panta "cosangvinizarii"???

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Corcituri, "linii pure", creatii
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 9:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nimeni wrote:
mariusvlad wrote:
Linie curata: o linie stabila a caror caracteristici genetice sunt mentinute nealterate prin incrucisari intre indivizi provenind din aceeasi varietate.

Cine ne garanteaza acest lucru?
De unde "stim" ca acei indivizi salbatici..... prinsi in acelasi areal... nu sunt in realitate "frati"? si de aici se "pleaca" pe panta "cosangvinizarii"???


Nimeni nu poate, dar nu este nici o incompatibilitate intre notiunea de consangvizare si cea de linie curata, daca sunt consangvizati inca din start nu inseamna ca nu e o linie curata, ba chiar din contra.
Cosangvizarea se practica in discusereala tohmai pentru a stabiliza anumite caracteristici si implicit pt a crea ''linii curate'' care de fapt in 99,999% dintre cazuri sunt niste corcituri mai lucrate si cu anumite caracteristici cit de cit stabile pt o vreme deoarece nimic nu e ''for ever'' :twisted: .O singura varietate nu se poate numi (inca) corcitura daca e sa fim in totalitate sinceri sau daca se mai fac cercetari poate se va descoperi ca inainte de hekeli au mai existat si alte rase :twisted: .Uneori consangvizarea are efecte negative inca de la F1 alteori nu apar efecte nedorite nici dupa F20, depinde de la caz la caz si mai depinde si de noroc, aburelile alea ca pina la F5 este sigur sa faci imperechei intre frati sunt doar abureli prin care producatorii vor sa nu poata fi acuzati ca au stricat imunitatea/capacitatea de a se reproduce/au inoculat defecte mai mari sau mai mici/etc. la unele varietati deoarece au imperecheat pestii intre frati. Uneori 2 frati pot sa dea pui cu defecte sau slabi si daca ii recombini cu alti frati din aceiasi ponta sa dea pui foarte ok, incomparabil mai buni decit cei obtinuti cu celalalt frate ... depinde de noroc sau de ghinion dupa caz. Asa ceva se poate intimpla mai rar ce e drept si cu pesti care nu sunt frati deoarece pur si simplu sunt exemplare incompatibile din care spuii obtinuti sunt cu defecte .Aceiasi pesti care au dat pui cu defecte imperecheati cu alte exemplare deasemenea dau pui ok .

Deci mai intreb si eu o data:
Ce inseamna o linie pura si ce inseamna o corcitura, hibrid, varietate,.....? :mrgreen:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group