It is currently Fri Mar 29, 2024 12:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Fri Feb 07, 2014 12:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Nimeni wrote:
............... si asta spune multe:

Un raspuns primit aseara de la

"Heiko Bleher
I have explained, and it is the precise definition for albinio, that only the name 'Albino' should be applied to living forms, which are pigmentless (no color, just white/beige without any patetrn) and have a red eye. Everything else is not a real albino, under the terms of the definition 'Albino'. remember: Albinism comes from Latin albus = "white"; and again: an organism with complete absence of melanin is called an albino !"


Etimologia unui cuvant nu-i totuna cu ceea ce semnifica acel cuvant. Deja o dam in semantica. Poate ar trebui sa fie si ochii albi ca sa respecte etimologia. Sau mai degraba "diaphanum"(transparent in latina) ca sa respecte realitatea. Nu stiu de unde se vrea sa fie definitia "precisa" pentru ca sunt mai multe tipuri de albinism inclusiv la oameni... am vazut ca se face referire ca "un albino adevarat trebuie sa fie alb(ca si la alte animale si la oameni)". Am dat si peste definitia respectiva cu "true albino" dar e una minoritara din multele surse credibile.


http://medical-dictionary.thefreedictio ... m/albinism
http://medical-dictionary.thefreedictio ... rue+albino
http://www.albinism.org/publications/20 ... binism.pdf

Conform celor mai multe definitii(culmea ca-s mai multe si nu-s "precise"), albino se refera la o persoana sau animal afectate de albinism.

Cele mai multe definitii care fac referire la "the lack of pigment" sunt de regula cu referire la oameni sau mamifere in general. Melanocitele la oameni produc melanina, de aceea atunci cand de cele mai multe ori in asemenea definitii cu referire la om apare sintagma "lipsa pigmentului", asta inseamna "lipsa melaninei"...si nimic mai mult. Pe cand "lipsa pigmentului" la pesti e cu totul altceva.

Comparatia cu oamenii si alte animale nu are prea mult sens pentru ca noi avem un singur pigment ...melanina(sunt si subtipuri) produse de melanocite, pe cand pestii au mai multi pigmenti, altii decat melanina, dar a caror productie nu este afectata de albinism...inabilitatea de a sintetiza melanina(pigmentul "negru"). Spun "negru" pentru ca desi pe multi poate i-ar putea surprinde, la discus culoarea albastra e data de celule melanofore(celule care produc melanina; la oameni melanocitele au sarcina asta)) si iridiofore in buna masura. Asa se explica discusii albino cu model(pattern), pentru ca acolo unde a fost model albastru-turcoaz la un discus normal, la cel albino doar celulele iridiofore(de la iridescent) or sa-si faca simtita prezenta. Si uite ca are si model si e tot albinos...pentru ca are "ochii rosii"(rozalii - de fapt pupila e transparenta dar privita pare rosie) si nu are melanina!!

Ca si exemplu:


Modelul(pattern-ul) de pe cap, e acelasi lucru daca pestele ar avea striatii pe corp. Ce am explicat mai sus. Dar parca e mai usor sa-i spui albino daca-l vezi fara model, nu?

Asa zisul "true" albino din imagine nu e mai "adevarat" ca multi alti albino. Marea diferenta si ceea ce-l face "sa se incadreze in definitie", este ca acesta se trage din White Diamond care este alb, nepigmentat si fara model(pattern)de felul lui. E de asteptat ca varianta albinotica a unui peste alb nu o sa fie cu pigment.

"and again: an organism with complete absence of melanin is called an albino !"

Aici Heiko isi contrazice singur spusele din carte(imaginea postata de Bogdan) pentru ca "lipsa completa a melaninei" nu este echivalent cu "lipsa completa a pigmentului" la pesti. "Lipsa completa a melaninei" la pesti s-ar traduce altfel prin ...prezenta altor pigmenti care nu sunt afectati de albinism.(a enumerat si "Albino" mai sus).

Nimeni wrote:
Acum ca ne legam de prezenta sau absenta melaninei..... ma intreb asa ca un novice ce sunt:

De ce oare doar Ancitrusii albi-galbui sunt numiti "albino"?


Dar cine a zis lucrul asta? Sunt si la noi pe piata albino: c. aeneus, c. paleatus, tetrazona, cardinali, titeya, scalari, xipho, guppy etc.

Acum ca am lamurit-o hai sa confuzez treaba si mai tare. :D Stiti ca exista si pesti afectati de albinism(ochi rosii ...) dar care au pigment negru pe ei? :calm: Cu astia ce ne facem? Curbam realitatea ca sa intre intr-o definitie "precisa" sau trebuiesc conceptele aduse "la zi"?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Fri Feb 07, 2014 1:13 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Valoroase informatii si comentarii. Nelamurirea mea ramane in legatura cu pupila... sa inteleg ca ea e pigmentata? Nu am studiat prea mult pe tema asta, dar eu stiam ca rosul se vede din retina, pupila fiind transparenta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Fri Feb 07, 2014 1:20 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
ADX wrote:
Valoroase informatii si comentarii. Nelamurirea mea ramane in legatura cu pupila... sa inteleg ca ea e pigmentata? Nu am studiat prea mult pe tema asta, dar eu stiam ca rosul se vede din retina, pupila fiind transparenta.


Foarte bine stii.Pupila este transparenta si culoarea rosie se pare din cauza vaselor de sange din fundul ochiului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Albino sau ....?
PostPosted: Fri Feb 07, 2014 1:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Albino wrote:
ADX wrote:
Valoroase informatii si comentarii. Nelamurirea mea ramane in legatura cu pupila... sa inteleg ca ea e pigmentata? Nu am studiat prea mult pe tema asta, dar eu stiam ca rosul se vede din retina, pupila fiind transparenta.


Foarte bine stii.Pupila este transparenta si culoarea rosie se pare din cauza vaselor de sange din fundul ochiului.


Da, asa e. Am editat unde am scris initial "pupila rosie", ca sa se inteleaga ca pare rosie cand este privita.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group