It is currently Fri Mar 29, 2024 11:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Albino sau ....?
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 2:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Albino wrote:



Salut,
Esti sigur ca sunt albino? Conform manualelor de genetica Albino = ochi rosii si culoare alba/nepigmentata. Ai tai au desen deci nu pot fi albino...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 7:57 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Daca culoare pupilei este rosie,deja se vorbeste de albinism.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 6:22 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Albino presupune ca nu are nicio urma de pigment negru (nici macar in pupila ochilor, aceasta fiind, de fapt, transparenta). Restul culorilor nu conteaza.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
ADX wrote:
Albino presupune ca nu are nicio urma de pigment negru (nici macar in pupila ochilor, aceasta fiind, de fapt, transparenta). Restul culorilor nu conteaza.



Imi pare rau ca va contrazic dar este gresit...conform manualelor de genetica albinism = ochi rosii si culoare alba/nepigmentata. Daca are desen vorbim de altceva!
Si ca dovada (nu din cartea de genetica, dintr-o carte din domeniu) ca sa vedeti ca nu vorbesc aiurea : "True Albinos should be white/unpigmented and have red eyes. Pigmented fishes (and animals) are termed leucistic. " citat din Bleher's Discus, Volume 2.
Daca e nevoie postez si o poza din carte, unde arata clar diferenta dintre albino si restul (culmea este ca in poze sunt niste discusi ca ai lui Albino care nu sunt catalogati drept albino adevarati).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 9:14 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Atunci,hai sa luam stintific.Norocul meu ca am facut facultate in domeniu.

Albinismul este lipsa de pigmenti melanici de culoare inchisa.In cazul in care acesti pigmenti lipsesc in total,vorbim despre amenalism.In cazul,daca acesti pigmenti lipsesc numai partial,ca si in cazul discusilor,este vorba despre Hypomelanism.In amandoua cazuri,daca pestii au culoarea pupilei ochilor rosii se numesc albinosi.
Un alt exemplu este Xiphoporus helleri cu ochi rosii,care la randul lor se numesc tot albinosi sau neurot.

In cazul discusilor,numai pigmentii negrii sunt pigmenti melanici.Restul sunt amelanici.La acesti discusi lipseste in totalitate piperul.

Nu stiu,in vremea inn care a scris Dl. Bleher volumul 2,ce fel de discusi albinosi erau,dar anul trecut cand Dansul mi-a vizitat crescatoria mea,a numit si el acesti pesti "ALBINOSI".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Wed Feb 05, 2014 11:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Asta inseamna ca Bleher este senil, cartea lui a fost scrisa la misto, pozele din carte sunt fake-uri si cel mai important manualele de genetica sunt scrise de niste doctorii (in domeniu) care habar nu au. :lol:
Poate muta un admin discutia de aici la genetica pt. ca deja am deviat de la subiect si stricam topicul!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 12:00 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Las ca poate ramane in topicul asta.
Domnul meu!
Nu am ce face,daca Dumneata te-ai ratacit la un nivel in cresterea discusilor!
Domnul Bleher fie senil sau nu,el a fost personal in crescatoria mea si nu in cel de al tau.In Discusbook3,pe doua pagini este vorba espre crescatoria mea si sunt puse pozele pestilor mei.
Vara anului trecut,am vizitat multe crescatorii de discusi in Malaysia.Am vorbit personal cu cei mai mari nume in acesti domeniu.Am vazut si am cumparat din fiecare varietate de albino.
Momentan posed peste 35 de varietati de discusi,iti garantez ca in Europa,la un loc,la mine sunt cei mai multe varietati.

Deci,fara suparare,nu am ce vorbi cu Dumneata in legatura cu discusii albino.Totusi,iti multumesc ca erai treaz si ai vrut sa fii si istet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 12:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Eram sigur ca se va ajunge la jigniri, din pacate asta e nivelul multor oameni de la noi si nu numai. Eu nu m-am ratacit nicaieri, v-am pus o intrebare, bazata pe fapte concrete, nu povesti si dvs. incepeti cu jignirile, va legati de gradul meu de inteligenta, etc. Se vede nivelul... Imi cer scuze ca am indraznit sa va intreb si ca nu am experienta dvs. Eu nu am crescatorie, nu traiesc din asa ceva, pt. mine este doar un hobby si nimic mai mult. Faptul ca Bleher v-a vizitat este un lucru minunat, nu multi se pot bucura de asta. Din pacate pt. dvs o sa postez poze din Volumul 2 cu pesti exact ca cei din anunt pe care domnul care v-a vizitat spune ca sunt niste nume inventate de cei din Malaysia (aviz amatorilor) doar pt a vinde mai mult si ca nu sunt albino adevarati.
Imi cer scuze din nou ca nu am auzit de crescatoria dvs. cu toate ca sunteti atat de mare si aveti atat de multe varietati.
In final doresc sa va felicit pt vizita in Malaysia :) si pentru crescatoria pe care o detineti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 12:41 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
:lol: :lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pereche albino mozaic leopard x albino leopard snakeskin
PostPosted: Thu Feb 06, 2014 1:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Laugh at this!
E clasificarea domnului ala care te-a vizitat pe tine...arunca un ochi mai atent la sectiunea albino acolo unde scrie :" They are almost obsessed with them in China, althought the majority appear not to understand that a true Albino can only be white (just as in other animals and humans)".
Sa-mi spui daca mai vrei ca mai am destule :lol:
Le-am pus in format mare ca sa poti citi ceea ce scrie...apropo sper ca te descurci cu engleza...daca nu iti dau textul pe PM pt ca aici promit sa nu mai scriu :D
ASIA RULZZZ :cool:

Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group