It is currently Tue Apr 30, 2024 6:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Informatii genetica discusului
PostPosted: Fri May 28, 2010 8:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
As vrea sa va intreb daca a gasit cineva pe internet informatii privind genetica discusului. Din pacate in romania sunt foarte putine persoane care stiu cit de cit chiar notiuni de baza in ce priveste acest subiect ... cred ca pot fi numarati pe degetele de la miini. Nici pe paginile din afara nu am gasit prea multe informatii. In Romania, dintre cei pe care ii cunosc cel putin, cele mai multe lucruri cred ca le stie diskusfun, dar din pacate el nu mai prea intra in discutii pe forumuri .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sat May 29, 2010 7:27 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Daca ai o intrebare anume (sau mai multe), ar fi bine sa o (le) pui direct ...nu se stie de unde "sare" raspunsul (eu abia astept sa vad ce te framanta :P)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sat May 29, 2010 9:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu e vorba de o intrebare anume in momentul asta . Voiam doar sa stiu daca voi ati gasit vreo-un forum sau ceva unde se face referire la diverse posibilitati de incrucisare intre varietati diferite de discusi . De exemplu acum vreo saptamina doua ma interesa ce ar iesi din incrucisarea lss x snow white ( vezi : viewtopic.php?f=14&t=693 ) . Intre timp am vorbit la tel. cu diskusfun si mi-a raspuns el la intrebari . Astfel de intrebari se ivesc insa tot timpul si sunt sigur ca nu doar eu mi le pun . Raspunsurile insa sunt foarte greu de gasit daca nu scoti pui sa vezi ce iese dau daca nu e cineva care sa iti poata spune ce te intereseaza .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sat May 29, 2010 10:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
dragos wrote:
forum sau ceva unde se face referire la diverse posibilitati de incrucisare


Si cat am mai cautat si eu pe net. M-am lamurit cu multe dar ai de googalit si de tradus in draci. Cam greu sa gasesti ceva de genul din a love b = x + y :heat: si probabil si z daca ...... Sa inteleg ca vrei ceva intr-un format de genul asta nu?

Quote:
Raspunsurile insa sunt foarte greu de gasit daca nu scoti pui sa vezi ce iese


Aici ai mare dreptate! De multe ori nu stii cam ce au fost parintii, bunicii........ Daca mergi pe linii de ceva ani poate vei stii exact ce vei "aduce" pe lume.

Quote:
De exemplu acum vreo saptamina doua ma interesa ce ar iesi din incrucisarea lss x snow white ( vezi : viewtopic.php?f=14&t=693 ) .


Poate ne lamuresti si pe noi?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sat May 29, 2010 10:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
dragos wrote:
De exemplu acum vreo saptamina doua ma interesa ce ar iesi din incrucisarea lss x snow white


imi exprim si eu doar parerea ,nu am experimentat acasa deci nu pot spune ca este 100% adevar dar din cite am citit lucrurile stau in felul urmator:

din incrucisarea lss x snow white ,o sa iasa f1 snow leopard ,snow lss ,snow white ,leopard si lss. ambele gene sunt recesive. presupunem ca o sa formezi o pereche snow leopard sau snow lss si atunci f2 o sa iasa o parte snow leo , leo si snow white, ultimii doi fiind heterozigoti deci ei o sa scoata aceiasi varietate de ex (sw x sw vor iesi tot snow white) iar snow leopard si snow lss vor fi homozigoti deci nu vor scoate niciodata 100% doar pui snow leo sau snow lss ci vor fi si snow white si lss .

se poate sa vorbesc aiurea si sa nu fie asa ,dar adevarul o sa-l afli cand o sa scoti pui .

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sun May 30, 2010 5:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cam acelasi lucru pe care mi l-a spus diskusfun l-a scris aici si hobbydiscus .Problemna e ca parintii femelei de sw au fost gost asa ca , asta poate influenta destul de mult ce va iesi .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sun May 30, 2010 6:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
sorinhc wrote:
dragos wrote:
forum sau ceva unde se face referire la diverse posibilitati de incrucisare


Si cat am mai cautat si eu pe net. M-am lamurit cu multe dar ai de googalit si de tradus in draci. Cam greu sa gasesti ceva de genul din a love b = x + y :heat: si probabil si z daca ...... Sa inteleg ca vrei ceva intr-un format de genul asta nu?



Daca s-ar gasi ceva de genul asta ar fi super dar de obicei cind caut pe net nu gasesc nici sub alte forme ......

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sun May 30, 2010 8:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poti sa uiti chestia. Reprodu ce ai mai bun si selectioneaza ce iese mai frumos, dar nu te apuca sa reproduci ce nu te lasa bunul simt. Din Marlboro x Cobalt-Blue-Cover nu vei scoate ceva demn de reprodus. Asta trebuie sa stii singur, ca daca nu,..
Ar fi mai mult de ajutor sa punem poze cu pestii rezultati din diferite incrucisari, dar asta va fi doar un inceput neelocvent, pentru ca daca nu stii din ce strabuni au aparut reproducatorii poti obtine o multime de varietati.
Ar fi o categorie folositoare-n galerie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sun May 30, 2010 6:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
Ar fi mai mult de ajutor sa punem poze cu pestii rezultati din diferite incrucisari...........Ar fi o categorie folositoare-n galerie.



Da ar fi intr-adevar. Exista ceva la galerie la hibrizi dar ar trebui facut cumva altfel pt ca daca se ingramadesc mai multe poze acolo nu se va mai intelege nimic .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatii genetica discusului
PostPosted: Sun May 30, 2010 8:46 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
In ce priveste speta, raspunsul lui hobbydiscus si observatia lui Ioan sunt edificatoare. Situatia este prea complexa pentru a primi un raspuns gen "iti iese x% white leopard, y% white diamond etc" (eu stiam ca white este dominant, dar necunoscandu-i istoria genetica a celui pe care il ai tu, nu m-am bagat in discutie). In ce ma priveste, nu sunt impotriva combinatiei respective, fiind posibil sa ai surprize placute.

In ce priveste sectiunea de la galerie, ea exista, numai ca nu se umple singura :P ...si cu forumul, aceeasi poveste: exista sectiunea de genetica, dar pana nu vom incepe sa facem publice combinatiile pe care le-am incercat si ceea ce a rezultat in F1 si (mai ales) in F2, vom ramane doar la nivelul de teorie ;)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group