It is currently Wed May 01, 2024 11:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Wed Feb 01, 2012 8:42 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Va salut confrati discusari!
As dori cateva lamuriri la modul in care se comporta discusii cand se aleg ca si perechi. in cazul meu in vasul comun am discusi de la 9-10 cm in varsta de 5 luni pana la 16cm in varsta de 2ani. Cei in cauza sunt un Blue Diamond 12cm si un Red Marlboro 13cm ambii in varsta de 1 an si vre-o 2 luni poate 3...i-am luat la 4-5 cm in ianaurie 2011. De cateva zile BD-ul este f agresiv cu ceilalti confrati in schimb cu RM este un altfel de agresivitate...se ciupesc bot in bot, se freaca unu pe langa celalalt, se si ciupesc de corp insa mult mai docil in comparatie cu ceilalti. La randul sa RM arata o agresivitate fata de ceilalti insa parca nu este chiar asa mare ca la BD.
Ca sa va faceti o imagine asupra agresivitatii celor doi fata de restul pestilor inchipuiti-va ca practic se in fig cu viteza in ceilalti si ii ciupesc.
Mentionez ca in vas sunt 14 pesti , vasul momentan este de 200l steril, se scoate rahatul de 2 ori pe zi cu inlocuirea partiala a apei, insa in curand vor avea o noua casa de 450l
Este posibil sa inceapa formarea unei perechi?
Care este comportamentul discusilor cand incep sa se placa?
Este cazul sa ii separ intr-un alt vas sa vad ce se intampla?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Wed Feb 01, 2012 10:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Acesta este mai degraba un comportament teritorial sau unul pentru stabilirea ierarhiei. Blue diamond se maturizeaza sexual dupa varsta de 2 ani. Chiar si dupa aceasta varsta este de evitat formarea unei perechi intre Blue diamond si Red marlboro.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 1:16 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Apropo de varsta la care discusii ajung la maturitate sexuala, este pe undeva o lista cu aceste date?
Ma intereseaza in mod special blue turqoise si cobalt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 8:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
pigeon - 10-18 luni
Bruni, rt si majritatea celor cu 9 dungi-12-18 luni
BD ,SS, sw, etc - 18-24 luni
Finelines ss ,bareless din ss- 24-30 luni

Nu este insa o regula .Se poate intimpla sa se maturizeze mai repede sau mai tirziu functie de fiecare exemplar in parte dar in general te poti lua dupa ce am scris mai sus.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 12:30 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
multumesc pentru raspuns


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 1:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:17 pm
Posts: 386
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Blue diamond se maturizeaza sexual dupa varsta de 2 ani.


Eu am 5 BD de in varsta de 10-11 luni cam de 10 cm, de la olieren. 2 au inceput sa curete filtrul intern iar 1 din ei face de vreo 3 zile miscarea pt depunere a icrelor. Inca nu au aparut icre dar in cateva zile cred ca vor aparea.

_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 1:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Inseamna ca nu sunt Blue diamond. Sunt Solid Blue proveniti din Blue turquoise. Pariem?
Sunt mari sanse sa ai o surpriza cu puii lor.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Thu Feb 02, 2012 1:52 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Allex wrote:
Eu am 5 BD de in varsta de 10-11 luni cam de 10 cm, de la olieren. 2 au inceput sa curete filtrul intern iar 1 din ei face de vreo 3 zile miscarea pt depunere a icrelor. Inca nu au aparut icre dar in cateva zile cred ca vor aparea.


Eu am o presupusa pereche formata din 2 blue cobalt (au aprox 1 an) care din septembrie danseaza si curata sticla acvariului, o cioata si termometrul si cred ca mai dureaza ceva pana am sa vad icre desi sunt momente cand organele sexuale se vad clar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Mon Jun 25, 2012 3:49 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 18, 2011 4:10 pm
Posts: 27
Location: Cluj-Napoca
salut
eu am doi red tangerine de vreo 10-11 cm cam 7-8 luni (cu aproximatie larga) intr-un acvariu comunitar si aseara am observat miscari tipice imperecherii ( vibratii la amandoi )si parca se tolereaza mai bine decat pana acum
se poate sa fie pereche sau doar se "antreneaza" ?
La dimensiunea asta se pot reproduce?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum se alege o pereche?
PostPosted: Mon Jun 25, 2012 6:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Da , pigeonii pot sa se maturizeze chiar si la 8-10 luni dar nu este foarte probabil sa iti si depuna mai repede de citeva luni chiar daca au inceput sa se curteze ,mai ales daca ii tii in comun. Daca vor avea pui sau vor incepe sa depuna regulat inca de acum nu vor mai creste prea mult, mai ales femela. Daca vrei sa ii fortezi sa depuna poti sa o faci dar de preferat ar fi sa nu iti depuna macar pina pe la 12-14 luni pentru a apuca sa si creasca cum trebuie. Oricum daca incep sa depuna in comun inca de acum nu ai ce sa le faci pentru a ii opri fara a risca sa compromiti femela.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group