It is currently Tue Apr 30, 2024 6:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 1:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
Dupa cum stiti am o pereche de BD. Acum 6 zile mi-au depus intr-un acvariu steril de 54 l (Juwel). Dupa cum stiti acvariul este lipit cu silicon negru si are si un filtru intern tot de culoare neagra. Din pacate mi-au depus pe filtru aproximativ 200 de icre. dupa exact 54 de ore mi-au eclozat cca 100 de puiuti din cauza ca nu am dezinfectat apa dupa 3-4 ore de la depunere. Parintii au inceput sa aiba grija de pui. Fiind foarte aproape de intrarea in filtru, am scazut nivelul apei din ziua depunerii sa nu intre alevinii in filtru. Dupa 2 zile de cand au eclozat o parte din puiuti au inceput sa urce pe parinti. in scurt timp m-am trezit ca nu mi-au ramas decat vre-o 4-5 pui. Eram terminat, dupa ce am pregatit aceasta depunere, ca nu am ramas cu mai multi puiuti. Azi dimineata am zis sa ma uit si dupa filtru (cel mare de colt care vine o data cu acvariul Juwel). Surpriza!!! aproximativ 60 de puiuti erau acolo ascunsi la intuneric. am pus lumina pe ei si au iesit. suuuper. acuma vin acu o intrebare: din a cata zii de la eclozare pot sa le dau nauplii de artemia? acuma puii sunt pe parinti, dar ma gandesc sa ii ajut in vre-un fel sa creasca mai repede, sa treaca de perioada critica si sa nu chinui prea mult parintii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 1:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nauplii poti incerca sa le dai dupa a-3-a a-4-a zi de la eclozare dar da-le foarte putini sa vezi daca ii maninca si apoi sporesti treptat cantitatea.Daca parintii au suficient mucus si nu sunt foarte multi pui poti sa nu le dai nauplii chiar 2 saptamini . Parerea mea e ca aca nu e absolut necesar sa nu le dai artemia in primele 6-7 zile .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 4:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
N-ai cum sa suprasoliciti parintii cu 70 de pui, daca altii normali hranesc cate 3-400. Larvele si puii pot sa inghita nauplii dupa 3-4 zile de cand incep sa manance de pe parinti. Dar va trebui sa pui multi nauplii ca sa-i gaseasca, mai ales ca in primele cateva zile puii nu cauta hrana in alta parte decat pe parinti. Ar fi mai bine sa scoti filtrul si sa pui altul, mai potrivit pentru acvariul de reproducere. Obiecte mari nu sunt bune in acvarii cu pui mici. Eu cred ca un bolborositor ar fi mai bun. La ale mele am canistre de 3L carora le-am acoperit capetele furtunelor cu burete.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 4:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
spui de un filtru extern tip canistra, nu? de care filtru extern esti cel mai multumit?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 10:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Scuze am gresit cind am zis 3-4 zile de la eclozare . Voiam sa zic de la iesirea la zbor..

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Wed Apr 14, 2010 10:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
aha. am inteles. multumesc ptr sfaturi. o sa incerc azi sa pun la eclozat nişte nauplii, sa vad daca se infrupta din ei. deocamdata vad ca mananca de pe ei. sa vedem cum evolueaza in continuare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Wed Apr 14, 2010 10:47 am 
Sfatul meu ar fi sa opresti filtrare in timpul hranirii cu naupii lasand in functiune doar o piatra de aer data incet ;)


Top
  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 12:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
cam cate mese de artemia sa le dau pe zii? dupa ce se mai maresc putin inafara de artemia cu ce mancare pot sa-i hranesc, ma gandesc eu ca trebuie sa fie ceva mai consistenta, mai mare decat artemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 12:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Invata-i cu mancare cat mai diversificata.Granule pisate, artemia adulta mananca cand sunt cam cat degetul mare, mixtura presupun ca le dai parintilor deci mananca si ei.Le alternezi mesele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am pui de BD - am nevoie de cateva lamuriri.
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 12:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
nu am folosit niciodata mixtura. chiar ma gandeam sa fac una sa vad cum se prezinta, numai ca nu prea stiu nici o reteta mai simpla fara gelatina sau alte ingrediente care daca nu stii sa le folosesti arunci mixtura.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group