It is currently Fri Mar 29, 2024 11:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Sat Nov 03, 2012 9:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu stiu daca mai scapa (depinde de la caz la caz), daca e valoroasa o folosesti la reproducere , dupa ce depun si apar codite , o scoti si lasi puii cu masculul la zbor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Sat Nov 03, 2012 10:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
In 90% din cazurile de canibalism sau nereusite in ce priveste reproducerea la discusi nu putem vorbi de discusi care sa nu isi poata creste puii ci doar discusi care in conditiile respective nu se reproduc. Este foarte posibil ca acea femela care in bazinul comun isi minca puii, pusa separat cu un mascul care sa ii placa (sau uneori care sa ii fie foarte antipatic :lol: ca am avut si caz de genul asta cu o femela care isi minca icrele cu toti masculii mai putin cu unul pe care avea ciuda si era prea ocupata sa se certe cu el ca sa mai aiba timp sa se gindeasca sa manince ponta :mrgreen: ) sa faca totul ca la carte. De citeva ori am cumparat pesti care la altii isi mincau icrele/puii sau nu voiau sa depuna iar la mine au scos pui fara probleme. Uneori depinde de un factor aparent minor reusita reproduceii (intensitatea sau perioada iluminari, pozitia conului, tipul suportului pt icre, lucrurile din jurul acvariului, obiectele din bazin sau locul unde acestea sunt asezate,....) si nu exista o regula universal valabila la toate perechile. Am avut discusi care in comun sau cind linga bazinul lor vedeau un alt bazin cu pesti isi aparau ponta dar pusi in bazin separat fara a avea alti pesti in jur mincau icrele sau nu voiau sa depuna . Am avut si situatia inversa, adica in bazin comun mincau icrele/puii sau nu depuneau sau nu ii ingrijeau iar in bazinul de reproducere cresteau ponta fara probleme....
Fii atent la ei si vei reusi sa iti dai seama de ce le convine si ce nu. Tu avindu-i in bazin poti sa ii cunosti cel mai bine. Sunt reguli care la 90% dintre perechi trebuie sa le respecti dar nu merg la ceilalti 10%.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group