It is currently Thu Mar 28, 2024 11:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Icre Discus devin albe
PostPosted: Sat Nov 24, 2018 2:45 am 
Offline

Joined: Sat Sep 08, 2018 8:44 pm
Posts: 6
Location: București
Salutare tuturor, as dori un sfat din partea cunoscătorilor. Am o copie tânără de discusi 13-14 cm pe care ai țin într-un acvariu de 120 LT, sunt la a 5a depunere de icre însă după 24-36 ore acestea devin albe. Apa o țin la o temperatura de 29 grade iar ph-ul 6.1, celelalte nivele știu ca sunt ok dar nu rețin cifrele am folosit testul 6 în 1 de la tetra. Știu sigur ca nu sunt 2 femele întrucât i-am observat cum fac înainte de depunere acel dans tremurat precum și tubul masculului mai mic ca cel al femelei, de asemenea am obs ca imediat cum depune femela icre masculul trece cu tubul peste ele părând ca le fecundeaza. Nu știu care este problema de se albesc icrele în proporție de 98%. Sa fie masculul prea tânăr și sa nu le fecundeze bine? Amândoi par foarte protectiv cu icrele în special masculul însă când devin albe femela le mănâncă. Cam ce ar trebui făcut? Unii zic sa am răbdare.. Aveți și alte păreri? Mulțumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre Discus devin albe
PostPosted: Sat Nov 24, 2018 9:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Am discusi dar nu i`am inmultit pana acum. Ai mentionat pereche tanara! O posibila cauza ar putea fi ca masculul se maturizeaza sexual mai tarziu decat femela. In principiu nu sunt fecundate de se albesc. Data viitoare sa pui si cateva picaturi de albastru de metil imediat dupa depunere pentru a proteja icrele de fungus. Faptul ca femela mananca icrele albite este un lucru bun. Asa fac parintii buni cu icrele care sunt in neregula, adica nefecundate sau atacate de fungus pentru a le proteja pe cele bune. Testele gen x in 1 sunt bani aruncati pe fereastra fiind foarte inexacte. Ia`ti d`alea la picatura.
Si eu sunt de parere ca trebuie sa mai ai rabdare.
Intrebarile mele:
- ce filtrare folosesti, cum faci schimburile de apa, curatenie?
- ai citit sectiunea din forum referitoare la reproducerea discusului?
- faci ceva ca sa ai ph`ul ala sau asa vine de la robinet?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre Discus devin albe
PostPosted: Mon Nov 26, 2018 3:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Mai importanta decat pH-ul este duritatea apei desi stiu ca in Bucuresti este pana in 10 grade germane.Daca este asa,ai rabdare.Am perechi care dupa 20 de depuneri cu albitul icrelor,au scos 100 de pui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre Discus devin albe
PostPosted: Thu Jan 17, 2019 9:58 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 08, 2018 8:44 pm
Posts: 6
Location: București
Sunt stabilit în Italia în zona prealpilor iar apa de la robinet are un ph de 6.3. Revenind la problema icrelor albe, discusii mei depun icre la fiecare 5-7 zile cam din luna septembrie 2018, doar de 2 ori cam 10% din icre au scos pui și asta în momentul în care am băgat un antibiotic numit Bactrim în acvariu pt ca îmi apăruse niște planaria și am crezut ca o pot elimina. Puii s-au rătăcit nu s-au lipit de părinți și au murit asta cam prin luna noiembrie. De atunci tot depun dar după 48 ore devin albe toate, am încercat cu albastru de metil fără rezultate, am scăzut ph cu torba și ph/kh minus de la sera in jur de 5 si tot albe devin. Folosesc apa robinet filtrata, de ceva timp am combinat-o cu apa demineralizzata din aceea care se folosește la fiarele de călcat sau baterii auto.. fără rezultate. Acum 3 zile au depus iar, azi dim toate albe. Ph 5, gh 1,kh 1, no2 0, no3 cam 7-8..nu știu conductivitatea cât este nu am cu ce o masura. Filtrul este intern juwel eccoflow 600.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre Discus devin albe
PostPosted: Thu Jan 17, 2019 11:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Cred ca filtrul ala intern ar putea fi problema in sensul ca este prea puternic pentru cub depunere. Trebuie redus debitul spre minim sau pui un bolborositor precum folosesc majoritatea in bazinele de depunere.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre Discus devin albe
PostPosted: Sat Jan 19, 2019 11:23 am 
Offline

Joined: Sat Sep 08, 2018 8:44 pm
Posts: 6
Location: București
Salut, pe tubul de ieșire a fluxului de apa am pus un burete rotund care acoperă cele 5 mici orificii ale fluxului deci curenți de apa nu exista, în plus la 2 depuneri am asistat și pt 1 ora am oprit complet pompa și aerul fără nici un rezultat ulterior. Cred ca îmi mai rămâne o varianta și anume după depunere sa mut conul cu icre într-un acvariu de 10lt steril și sa vad dacă ies asa, dacă nu, cel mai probabil este vina masculului care nu le fecundeaza bine. Alte idei chiar nu am, sunt la început.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group