It is currently Fri May 03, 2024 4:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 105 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 6:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 1:11 pm
Posts: 227
Location: Iasi
Buna seara,

Dupa multe dezbateri am ajuns la o concluzie: acvariu de sticla 150x50x70(h)

La inceput am vrut unul de 200. Dar pentru ca spatiul imi permitea am zis sa ma duc mai sus. Am stat vreo saptamana si am intrebat in stanga, in dreapta; am strans oferte. Si intr-un final m-am hotarat(in mare!) ce as vrea sa fac.
In concluzie: Mobilier pentru acvariu exact ca la juwel rio 400 facut la comanda, acvariu facut de mine cu niste amici: 150x50x70
Aparatura:
1 filtru extern 27l, pompa 1600lph - va fi plin cu siporax
1 filtru intern juwel bioflow 8.0 (8l capacitate) cu powerhead de 1000l/h umplut 1/2 cu siporax si 1/2 cu bureti
1 capac(aici mai astept o oferta de la cineva care face la comanda) juwel multilux II 150x50 cu 2 tuburi de 54w 1200mm si reflectoare
1 ph metru
1 water level controller cu senzor de nivel si valve electromagnetice pentru intreruperea fluxului de apa
1 instalatie co2 cu butelie
1 sistem osmoza care picura direct in acvariu
1 sistem de scurgere(aici inca sunt in dubii daca sa merg pe varianta cu gaura in sticla sau pe varianta unui sifon. cert e ca la cat ma ajung toate piesele as imbratisa cu usurinta o varianta mai ieftina decat un overflow box care ajunge 250-300 lei adus in tara.
1 retea pe fundul acvariului cuplata la turul filtrului extern care va dispersa apa proaspata de sub substrat(varianta de la eheim ajunge 125 euro pentru acvariul meu si vreau sa incerc o varianta home made cu tuburi si t-uri gaurite cu bormasina
1 pompa de dozaj 6ml/h pentru fertilizanti si saruri

Acvariul va fi foarte plantat, in aceeasi idee cu cel de 200l

Voi posta fotografii cu pasii pe masura ce apar piesele. (intre aceste piese vor ajunge si cei 50l de siporax)

Intrebarea 1: Ce fel de sticla sa caut. Presupun ca de 12mm dar de care exact? imi place sticla folosita de juwel, stie cineva ce este(parca e si putin fumurie)?

_________________
Aquascape Rio 180, filtru extern diy, Co2 sub presiune http://postimg.org/gallery/3c3o2lyb2/
450l home made: Filtru extern diy, Co2 sub presiune
Pereche Albino: http://www.discus-club.ro/cpg14x/thumbnails.php?album=426 -RIP


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 6:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
qumatru wrote:
1 retea pe fundul acvariului cuplata la turul filtrului extern care va dispersa apa proaspata de sub substrat...

Oare ce o fi asta? Lumineaza-ma si pe mine. Nu cred ca vei incerca sa introduci apa in acvariu pe sub substrat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 7:04 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
inaltimea este mare pentru un plantat. nu vor face fata 2 tuburi t5.
nu vad rostul filtrului intern daca ai un extern cu capacitatea de 27L.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 7:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
mariusvlad wrote:
qumatru wrote:
1 retea pe fundul acvariului cuplata la turul filtrului extern care va dispersa apa proaspata de sub substrat...

Oare ce o fi asta? Lumineaza-ma si pe mine. Nu cred ca vei incerca sa introduci apa in acvariu pe sub substrat.


Cred ca se refera la filtrare undergravel.Adica un gratar de plastic peste care se aseaza substratul.Acest gratar se gaseste gata confectionat la pet shopuri (nu stiu de ce vrea sa se chinuie cu bormasina).Din gratar iese un tub in capul caruia se monteaza un cap de pompa.Eu am pus Aquael.Este o filtrare care din punctul meu de vedere este pe departe cea mai eficienta si cea mai ieftina.Acest sistem il folosesc de vreo 9 ani cu succes de la carasi la discusi.Nu inteleg de ce ii mai trebuiesc si alte filtre pe langa asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 8:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu cred ca se refera la filtru undergravel pentru ca a spus ca "va dispersa apa proaspata din substrat".

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 9:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 9:53 pm
Posts: 60
Location: Bucuresti - Brancoveanu
Acvariul va avea un volum de 525l, cu substrat, pietre si ce mai bagi ramane un volum de 425l. Pentru lumina iti trebuie undeva intre 250W si 300W, pentru ca ai si coloana de apa foarte inalt de 70cm recomand lumina doar HQI. iluminatul cu 2 neoane T5 este o lumina extrem de mica si vei avea probleme cu orice plante.
O alta problema care o ridica coloana de apa este si manipularea greoaie, stiu ca la prima vedere nu pare dar iti spun din propria experienta.
Parerea mea sa-l faci de 60cm iar cu substrat ajungi undeva la 50-52cm ceea ce face mult mai usor de umblat in el.

O filtrare corespunzatoare este de cel putin 5 ori volumul bazinului pe ora pana la un maxim de 8 ori nivelul bazinului in functie de ce o sa ai el.

Daca o sa ai sistem de CO2 cu butelie recomand ph controller, cu ph metru nu rezolvi nimic doar ca verifici din cand in cand.

Gandeste-te ca daca il faci plantat fertilizarea te va costa cateva milioane bune pe luna.

_________________
Owners of capital will stimulate working class to buy more and more of expensive goods, houses and technology, pushing them to take more and more expensive credits, until their debt becomes unbearable.
[Karl Marx, 1867]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 10:22 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Mai bine il faci de 60inaltimea si latimea de 60 iar capacul il poti face chiar tu nu neaparat de firma unde lumina este insuficienta pt un acvariu plantat.Pt un acvariu plantat vei avea nevoie de cel putin 300w.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 1:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 1:11 pm
Posts: 227
Location: Iasi
@izet: am posibilitatea sa achizitionez un capac facut la comanda cu 4 tuburi. cred ca ala ar fi mai bun nu?
@Lucian: cu inaltimea nu e nimic batut in cuie, mi-ar fi placut sa fie mai inalt dar pot renunta la idee. si 60 pot fi suficienti; voi avea ph controller(la asta ma refeream, am si la acvariul actual)
@marius: ma refeream la undergravel filter(dar nu sistemul care trage apa de sub subtrat ci sistemul care impinge apa din filtru pe sub substrat si respectiv inapoi in acvariu), numai ca eu am gasit doar eheim si cu tot cu kiturile de extensie, pentru acvariul meu ma ajungeau 125euro in germania, fara transport. m-am gandit ca pot replica sistemul la un pret mult mai mic. eventual cu o placa gaurita inaltata vreun centimetru de la fundul acvariului si la care se cupleaza intr-un colt furtunul de tur al filtrului, sau de ce nu al filtrului intern ca sa nu mai faca multi curenti in apa.


Folosesc filtru intern pentru ca in cel extern nu doresc sa umblu prea des, iar in cel intern voi avea buretii. ma rog asa m-am obisnuit si e si ca o masura in plus de protectie, pompele mai cedeaza si e putin probabil sa cedeze ambele o data. De ce ati considerat ca daca vreau sa folosesc undergravel filter-ul nu mai trebuie alta filtrare? alta decat care? ca alea nu filtreaza efectiv... inteleg ca favorizeaza dezvoltarea de culturi bacteriene in substrat, dar poate fi suficient pentru un volum atat de mare de apa?
Inca un lucru: cam de cat pietris am nevoie? voi folosi quarz de 2-3mm eu am comandat din start in jur de 35kg

_________________
Aquascape Rio 180, filtru extern diy, Co2 sub presiune http://postimg.org/gallery/3c3o2lyb2/
450l home made: Filtru extern diy, Co2 sub presiune
Pereche Albino: http://www.discus-club.ro/cpg14x/thumbnails.php?album=426 -RIP


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 7:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cu sistemul ala de filtrare scoti toti nutrientii din sol. Filtrul undergravel e conceput sa traga apa prin nisip, nu sa o impinga.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 150x50x70
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 9:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
qumatru wrote:
inca un lucru: cam de cat pietris am nevoie? voi folosi quarz de 2-3mm eu am comandat din start in jur de 35kg


Eu la un Juwel de 180 adica 100x40am bagat cam 25 de kg de quartz de 2-3mm Si vreau sa zic ca am suficient.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 105 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group