It is currently Fri Mar 29, 2024 1:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 9:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Apa de osmoza, asa cum au mentionat si colegii, are avantajele si dezavantajele ei, dar in continuare depinde mult de apa de retea. Se stie ca un osmozor in realitate poate opri pana la 90% din compusii chimici ai apei, asta se traduce in apa de retea gh=10, apa de osmoza =1, etc (si aici rezultatele pot varia)...un avantaj de necontestat al osmozorului este capacitatea lui de a inlatura majoritatea comupsuilor chimici (atat cei doriti cat si cei nedoriti) si prin aditie de saruri (nu apa de la retea) sa ai o apa cu parametri stiuti si controlati de tine...dar asta deja necesita mult timp, experienta, cunostinte si o viata destul de complicata, dar....sigura.
Perechea si osmoza.... nu ma pot lauda cu o vasta experienta in reprodus Discusi, am avut cateva reusite la eclozare, dar esecuri la crestere.
Pentru o perioada, am avut 3 perechi confirmate in bazinele mele, foloseam apa de retea cu gh=24, kh=17, ph=7.8, 410ppm, ~800mirosiemens.... Toate 3 perechi fiind achizitionate cand deja erau la maturitate, toate din locuri si de la persoane diferite.... o pereche de Brown, depunea in apa de retea aproape dupa fiecare schimb de apa dar icrele erau mereu majoritatea albe..totusi cateva se apropiau de stadiul de larva apoi erau mancate...cum o treceam pe osmoza nu mai depuneau deloc. O pereche de Lss depuneau doar in osmoza cu gh=4, hk=2, ph=<7 .... icrele eclozau in aceasta apa...dar probabil parintii prea tineri, nu se ingrijeau deloc de pui...si inca o pereche de Leoparzi...care depunea oriunde si oricand, cat de des se putea...aproape zilnic...dar niciodata nu le eclozau icrele iar perechea era garantat fertila formata din mascul si femela.
Din aceasta relatare, (din experienta proprie) vreau sa evidentiez faptul ca tine foarte mult de mediul in care acea pereche a crescut...valorile apei... este foarte posibil ca acea pereche crescuta de pui intr-o anumita apa sa se poata repdroduce in acea apa....misiunea noului proprietar este sa reproduca acea apa si de multe ori nu o poti face fara osmozor... aici gasesc cea de-a doua utilitate a unui osmozor.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 7:40 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Ieri au eclozat,cam 30-40,multe sau albit. prin urmare cred ca problema este de la apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 5:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
wolverine wrote:
Ieri au eclozat,cam 30-40,multe sau albit. prin urmare cred ca problema este de la apa.

Nu neaparat.Mai degraba as da vina pe mascul,care nu fecundeaza in timp util.Am avut perechi cu 20 de depuneri in care se albeau majoritatea icrelor si dintr-o data,in aceeasi apa, eclozau 90% din icre.Eu zic sa ai rabdare cu perechea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 5:29 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Ai dreptate,daca era de la apa se albeau toate nu doar o parte.mai aștept sa vad ce se mai întâmpla.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group