It is currently Fri Mar 29, 2024 12:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Fri May 15, 2015 9:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Dupa ce m-am tot calculat si rascalculat, pana la urma acvariul va avea 120x60x70H. Mai mare de atat iese din posibilitatile mele financiare pe termen lung.
Totusi, e diferenta mare de la 260 litri brut la 504 litri brut. As fi vrut 160x60x70 dar implica costuri mai mari la sticla la stand la consum de curent, spatiu, manevrabilitate, etc.

Astazi as merge sa iau teava pentru stand.
Aici parerile le-am vazut destul de impartite. Din discutii reies urmatoarele variante:
- prima si cea mai accesibila la pret ar fi 3x2x3mm grosime
- a doua 6x4x2mm grosime
- a treia 4x4x3mm grosime

Standul intentionez sa il fac cu 6 verticale(2 compartimente) si partea de sus si de jos sa fie cu 4 traverse. Personal as merge pe prima varianta pentru ca nu vorbim de o greutate exagerata. Undeva la 420 litri net+ 100kg sticla + nisip alb max.30kg-->Total greutate = 550kg
Nu mai aduc in calcul ca la greutatea asta as putea sa il fac din pal de 3cm...

La grosimea sticlei ar fi 2 variante: 12mm si 15mm
- 12mm pot lua din Mures gata lipit foarte profi la cca.1370 ron(CANTUIT LA MASINA CNC LA 45 GRADE) - intarituri longitudinale sus pe lungime de 100cm/5cm latime si o transversala de 8cm; intarituri pe fund roata cu o latime de 5cm
- 15mm din Brosov gata lipit de o firma cca.1660 cu transport inclus(NECANTUIT, DOAR SLEFUIT) - nu mai necesita intarituri pe fund doar sus ca le pun ei obligatoriu. Nu cred ca e ok sa dau numele firmei dar puteti cauta pe net. E o firma cu nume mare. Daca vreau cantuita ma costa 300 in plus deci 1960 cu transport inclus.

Ar fi o diferenta de cca.300 sau 600 ron(varianta de 15mm cantuita)
La dimensiunile date eu spun ca pot dormi linistit si cu 12mm, mai ales ca e si cantuita peste tot.
Inca un avantaj, mic cei drept dar totusi e volumul net. La 12mm mai castig cativa litri :)

Va rog sa va dati cu parerea pentru ca astazi vreau sa incep sa iau fierul pentru stand si eventual dupa ce e gata sa dau comanda la acvariu.

Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Fri May 15, 2015 12:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
parpa_tupac wrote:
- prima si cea mai accesibila la pret ar fi 3x2x3mm grosime
- a doua 6x4x2mm grosime
- a treia 4x4x3mm grosime

Presupun ca e vorba de 30x20x3 mm , 60x40x2mm si 40x40x3 mm. Aceasta ultima varianta pare cea mai buna.

[/quote]La grosimea sticlei ar fi 2 variante: 12mm si 15mm
- 12mm pot lua din Mures gata lipit foarte profi la cca.1370 ron(CANTUIT LA MASINA CNC LA 45 GRADE) - intarituri longitudinale sus pe lungime de 100cm/5cm latime si o transversala de 8cm; intarituri pe fund roata cu o latime de 5cm [/quote]

Asta pare varianta castigatoare. Am acasa unul de 125x60x65 cm, lipit la inceputul anului din sticla de 10mm. Tine fara intarituri in "H" , doar pe lungime am pus intaritura din sticla de 10 mm lata de 40 mm

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Fri May 15, 2015 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Am luat teava de 4x4x3mm grosime. Mai bine prea mult decat prea putin.
Pretul a fost super. 11 ron metru liniar, fata de majoritatea din Mures care au cu 13-15 ron.
Raman pe varianta cu sticla de 12mm cu intariturile de rigoare si las si 1 transversala cu lateme de 6cm pusa la mijloc peste cele 2 longitudinale.
Saptamana viitoare sunt in concediu si am timp sa ma ocup de stand.
Va fi grunduit si vopsit cu produse de top(pulverizate) de la Caparol ca sunt angajat ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Sun May 17, 2015 8:01 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
Nu pune intaritura pe jumatate. O sa te chinuie mult la intretinere. Eu il am din sticla de 10 cu intarituri longitudinale si laterale din sticla de 12 si pana acum nu a dat nici un semn ca ar crapa. Standul este cu teava de 40 mm si grosime de 1.5mm sau 2 (nu mai retin, dar nu e prea groasa). Tine fara probleme acvariul de 125/67/71 (numai sticla are peste 140Kg la ultimele calcule).
Pentru intarituri poti folosi urmatorul exemplu : pe interior o intaritura laterala care sa fie prinsa si de longitudinale, o intaritura longitudinala care sa fie intre cele 2 transversale si una longitudinala mai scurta pe spatele acvariului pentru a putea trece cu tevile si alte fire. Peste marginea acvariului si celelalte intarituri mai pui un set de intarituri. Problema e ca trebuie sa calculezi toate intariturile de la inceput. O sa incerc sa revin cu poza la ceea ce am facut eu, dar cred ca ai inteles cum le-am pus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Mon May 18, 2015 10:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Eu am 2 bazine de 130x55x50 din sticla de 10 doar cu intarituri longitudinale, si nu am probleme cu ele. La tine din cauza ca ai inaltimea mai mare dar ai sticla de 12mm, zic ca daca pui intarituri longitudinale late de 5 cm din sticla de 8 sau de 10, 2-3 bucati lipite una peste alta ar trebuii sa fie de ajuns. Dupa masa iti fac poze la intariturile din sticla de 8 mm ce le-am facut la acvariul meu. 3 bucati lipite una peste alta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Mon May 18, 2015 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Sa vad cum fac. Daca nu pun transversala pun intaritoare longitudinale dublate din sticla de 12. Una intre laturi si una sus peste toate. Ideea e ca nu le-as face pana in capat ca sa pot pune tevile dar atunci ma cam vad obligat sa pun si o transversala.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Mon May 18, 2015 3:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
parpa_tupac wrote:
Sa vad cum fac. Daca nu pun transversala pun intaritoare longitudinale dublate din sticla de 12. Una intre laturi si una sus peste toate. Ideea e ca nu le-as face pana in capat ca sa pot pune tevile dar atunci ma cam vad obligat sa pun si o transversala.

Poti linistit sa nu pui pe capete. Le lasi mai scurte cu 10 cm. Deformarea are loc la mijloc nu pe capete. Acolo e presiunea mai mare. Lateralele mici ale acvariului sunt de fapt niste intaritoare. Acolo e cel mai rezistent un acvariu. Deci nu are rost sa iti faci probleme decat pentru laturile lungi si mai exact mijlocul lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Constructie acvariu pentru Altum Orinoco
PostPosted: Sun May 24, 2015 9:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Intariturile transversale sunt utile la bazinele mai inalte pentru ca se reduce riscul dezlipirii acvariului...lucru care uneori(destul de rar ce-i drept) se mai intampla. Lipitura e mai solicitata in partea superioara. Doua intarituri cat mai aproape de capete (poti lasa loc pentru furtune, tevi etc.) lipite de inotatoarele longitudinale ajuta in sensul asta. Producatorii de silicon in general recomanda ca siliconul sa nu fie utilizat pentru bazine mai inalte de 60cm. Intariturile longitudinale si cea "pe mijloc" sunt utile in special atunci cand grosimea sticlei utilizate o face sa fie undeva spre limita de rezistenta.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group