It is currently Fri Mar 29, 2024 7:49 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Tue Jul 03, 2012 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Colisa nu are icre...pentru ca-i mascul. :D Posibil sa fie constipat. Dar la cum arata are sanse mari sa se produca o infectie.
Discusul nu e crescut tocmai bine. Ar prinde bine daca ai avea un microscop la indemana pentru ca e posibil sa aiba si viermi.

Poti folosi sulfat de magneziu(sare amara-farmacie) 1lingurita/40l pentru colisa, si o sa fie intrucatva de ajutor si discusului. Apoi sa urmaresti discusulul in zilele urmatoare cum sta cu hranitul si aspectul fecalelor. In functie de asta poate sa necesite tratament suplimentar sau nu. De asta e mai simplu cu discusii in bazin fara substrat. :fluier: E mai usor si mai eficient de intervenit la nevoie.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 12:11 pm 
Offline

Joined: Tue Jun 19, 2012 11:50 am
Posts: 8
Location: Constanta
Din cate inteleg, tratamentul ar trebui sa fie folosit la tot acvariul, si nu sa separ pestii in altul mai mic.
Cand spui viermi si microscop = viermi in apa? Si daca ar fi asa ceva, nu as avea cu ce sa ii inlatur?
Discusul l-am luat la 4 cm si a crescut foarte repede, era foarte mancacios, si pe timp ce trecea se facea mai rau si ii inlatura pe ceilalti de la mancare, cam asa am ramas doar cu unul. Azi dimineata a mancat normal artemia congelata fara sa prezinte probleme.
Si inca o intrebare, cand spui substrat, te referi doar la substratul fertil pentru plante sau si la pietrisul ce il acopera? Sper ca nu sunt prea insistent cu intrebarile...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
an_iuli wrote:
Din cate inteleg, tratamentul ar trebui sa fie folosit la tot acvariul, si nu sa separ pestii in altul mai mic.

Da, in cazul asta merge folosit in tot bazinul.

an_iuli wrote:
Cand spui viermi si microscop = viermi in apa? Si daca ar fi asa ceva, nu as avea cu ce sa ii inlatur?

Ai putea sa studiezi fecalele la microscop sa te uiti dupa oua de viermi(doar un exemplu). Pot fi parazitati de mai multe specii de viermi si tratamentul difera.

an_iuli wrote:
Si inca o intrebare, cand spui substrat, te referi doar la substratul fertil pentru plante sau si la pietrisul ce il acopera? Sper ca nu sunt prea insistent cu intrebarile...


Substrat = pietris, nisip, subtrat fertil etc. ce acopera fundul bazinului.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 8:54 pm 
Offline

Joined: Tue Jun 19, 2012 11:50 am
Posts: 8
Location: Constanta
Pffff, suna complicata treaba cu microscopul... Din pacate, nu am ajuns inca la farmacie(probleme sanatate), sper sa ajung in timp util.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sun Jul 08, 2012 3:58 pm 
Offline

Joined: Tue Jun 19, 2012 11:50 am
Posts: 8
Location: Constanta
Multumesc pentru sfaturi, am reusit sa introduc in acvariu sarea amara pe 05.07, dar din pacate Colisa era extrem de umflat si a trebuit sa il scot din acvariul mare deoarece incepuse sa stea pe jos, pe o parte, ceilalti se duceau la el .... L-am tratat separat, dar a fost prea tarziu.
Avand in vedere ca am bagat sarea amara pe 05.07., cat timp ar trebui sa treaca pana la primul schimb de apa, sau care este continuarea acestui tratament?
Pot sa spun ca Discusul a inceput sa manance mult mai bine, este foarte agitat cand este vorba de mancare ca si pana sa apara problemele, mananca pana si granule. Nu am reusit sa monitorizez modul in care iese mancarea pe partea cealalta, si nici nu le-am bagat sub microscop.
Multumesc frumos..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Sun Jul 08, 2012 4:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Poti sa faci deja schimb de apa.
Cu placere. ;)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 12:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Am si eu o intrebare.
Daca sunt dispus sa renunt la tratamentul cu antibiotice si aleg tratamentul termic, concret, cat timp trebuie sa tin apa la temperatura de 35 grade C.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Nu mai putin de 5 zile dar nici mai mult de 10 zile.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 15, 2013 10:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Buna ziua tuturor !
Doresc sa fac un tratament cu metronidazol, dar am citeva intrebari.
Datele problemei sint urmatoarele : bazin de 500 litri, filtrare cu sump. 12 discusi maturi, cca 50 neoni rosii, un sanitar. Citeva buturugi de red moor, citeva pietre, nisip cu granulatie mica in strat de cca 5 cm. Fara plante.
Intrebare : pe durata tratamentului trebuie sa suspend circulatia apei prin sump ? Se poate decicla sumpul datorita tratamentului ? Daca decuplez sump-ul, ce as putea face sa nu pierd bacteriile ? Ar fi o idee buna sa pun pompa sa-mi circule apa doar in sump ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 15, 2013 3:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Teoretic nu ar trebui sa se decicleze filtrul dar preventiv poti scoate intr-un vas (galeata, borcan) cu apa luata din acvariu vreo 2 l de siporax (sau ce material filtrant ai in sump) si sa le asiguri separat bacteriilor conditii minime, asta insemnand doar aer printr-un furtun. Dupa incheierea tratamentului pui materialul inapoi in filtru.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group