It is currently Fri Mar 29, 2024 12:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 12:47 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Am tot cautat un raspuns, dar se pare ca studiile de acest gen se realizeaza in vitro. Astfel ptr Trichomonas vaginalis o concentratie de 0.8 micrograme per mililitru ii inhiba complet cresterea. La Giardia, un alt flagelat, concentratia minima letala este de 2-4 micrograme / mililitru. As spune ca intre 1-4 micrograme / ml e o concentratie care distruge orice flagelat, doar ca sunt date obtinute in vitro.
Cat priveste managementul infectiei cu Hexamita la pestii ornamentali, cautand despre intrebarea ta, am gasit o lucrare din 1994...o am in format PDF, dar vad ca nu se poate atasa, astfel ca scriu linkul ei: http://www.aces.edu/dept/fisheries/educ ... chlids.pdf
Daca n-o puteti deschide si n-o cunoasteti, o pot trimite pe mess.
Cat priveste tinidazolul, eu as sugera o repetare la 48 de ore, dar cum spuneam, doza injumatatita fata de metro, si experimentare pe discusi de sacrificiu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Nov 26, 2010 2:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:27 am
Posts: 36
Location: Turda,Jud. Cluj
Care ar fi ,,reteta corecta" cu Tinidazol ? Cred ca sau pricopsit si ceva discusi de-ai mei cu flagelate si tocmai mi-a murit 1 pui :(

_________________
My gallery


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 6:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 02, 2011 1:17 pm
Posts: 25
Location: braila
ADX wrote:
Dozarea poate varia de la o pastila de 250mg la un volum de apa de 20 litri, pana la o pastila la 60 litri. Tratamentul pentru flagelate dureaza 5 - 7 zile, cu schimb de apa zilnic si redozarea medicamentului pentru intreg volumul de apa. In functie de rezultate, dupa o pauza de 3 zile, acesta poate fi reluat pentru inca o serie de 4 - 5 zile
Daca inteleg bine trebuiesc puse in prima faza 5 pastile la 100 l apa.
La redozare se pun tot 5 ? Sau numai pentru volumul de apa schimbat ?
Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Feb 14, 2011 5:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cel mai bine de departe este sa aveti grija ca discusii sa nu se inbolnaveasca de flagelate .Asta se poate realiza in primul rind prin oferirea unor conditii bune de viata ( In primul rind apa buna si lipsa stresului ) si in al doilea rind prin eliminarea exemplarelor care se inbolnavesc totusi .Eu nu am mai avut discusi cu flagelate de cel putin un an (cred ca e putin cind zic un an ) si cind spun asta ma refer nu numai la maturi ci si la pui ... ce e drept la pui nu sunt sigur ca nu au fost flagelate ca daca am vazut cite unu care nu se simte in apele lui nu am stat sa il intreb daca are flagelate ,viermi de branhii, il doare vreo masea ;) ,sau .... l-am vindecat definitiv in cel mai rapid mod cu putinta , asigurindu-ma astfel ca nu va apuca sa transmita boala si fratilor sanatosi .Daca nu se vor mai trata flagelatele deloc si se vor elimina discusii slabi cred ca in 10 ani discusii domestici vor fi imuni la acestea ..... dar trebuie ca toata lumea sa faca asta ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Feb 14, 2011 6:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
dragos wrote:
Daca nu se vor mai trata flagelatele deloc si se vor elimina discusii slabi cred ca in 10 ani discusii domestici vor fi imuni la acestea ..... dar trebuie ca toata lumea sa faca asta ....


Perfect de acord cu tine, însă câţi sunt dispuşi să-şi sacrifice discuşii în detrimentul tratării lor. Eu acum două săptămâni am sacrificat un leopard de aprox. 14-15 cm. deoarece se îmbolnăvea tot mai des şi regret că nu l-am sacrificat mai de mult.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 28, 2011 1:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 16, 2010 8:46 am
Posts: 123
Location: bucuresti, vitan 0726859584
Buna ziua . Am gasit pe un site recomandarea de a se administra 1 cp metronidazol (250 mg) in 25 g hrana. Intr-adevar mi se pare o ideea buna adm.orala de metro atata timp cat pestii mananca, intrebarea mea e daca le si place. Totusi dp. meu dv, cred ca e mai bine ca subst. sa ajunga direct in tubul digestiv, cand e vb de o afect. localizata la acest nivel, decat in tot sistemul. Mai am cateva nelamuriri minore : odata inmuiate granulele in solutie (ca nu le poti amesteca direct cu pulbere in stare uscata, sau chiar daca faci asta, in apa se dizolva), se mai pot pastra si cat? 12-24 h? Si-asa n-ai nici o certitudine ca granulele alea absorb toata cantitatea de substanta, cred ca o mare parte se pierde in apa.

Cat despre oportunitatea tratarii, eu personal cred ca daca toti pestii ar lua cantitatea necesara de metronidazol (dar cine Doamne iarta-ma stie care e aia????) s-ar putea steriliza de flagelate. Atata doar ca intr-un acvariu cu multi pesti vor fi cativa (cel putin) care nu vor lua decat prea putin sau deloc (din hrana) si aceia (care de obicei vor fi aia mai "prosti") vor ramane purtatori. Daca ai avea doar 2 sau 3 pesti ar fi alta situatia, dar intr-o turma vor fi mereu si codasi. Iar purtatorii ar putea in conditii de stres, sa ii reinfesteze si pe ceilalti. Si acum, alta dilema a mea e ce am putea face nu ca sa evitam stresul,ca asta nu se poate, ci sa-i intarim pe ei.

Alta intrebare, la subiect : adm. pe cale orala, sa presupunem ca unii sunt mai lacomi si mananca mai mult ; nu apare risc de supradozaj? Se stie c-ar putea avea efecte neurotoxice, acolo n-ai ce sa faci, decat sa schimbi apa, sa o oxigenezi mai bine, stiu eu, ce altceva ai mai putea face ca s-o "detoxifiezi"?
Iar pt subst. ramasa in tubul digestiv, ma intereseaza un laxativ eficient, care se gaseste la noi si in ce doze/pe ce cai se poate administra (sulfat de magneziu gasim???)

Multumiri


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 28, 2011 2:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
doroteea wrote:
Buna ziua . Am gasit pe un site recomandarea de a se administra 1 cp metronidazol (250 mg) in 25 g hrana. Intr-adevar mi se pare o ideea buna adm.orala de metro atata timp cat pestii mananca, intrebarea mea e daca le si place. Totusi dp. meu dv, cred ca e mai bine ca subst. sa ajunga direct in tubul digestiv, cand e vb de o afect. localizata la acest nivel, decat in tot sistemul. Mai am cateva nelamuriri minore : odata inmuiate granulele in solutie (ca nu le poti amesteca direct cu pulbere in stare uscata, sau chiar daca faci asta, in apa se dizolva), se mai pot pastra si cat? 12-24 h? Si-asa n-ai nici o certitudine ca granulele alea absorb toata cantitatea de substanta, cred ca o mare parte se pierde in apa.
Alta intrebare, la subiect : adm. pe cale orala, sa presupunem ca unii sunt mai lacomi si mananca mai mult ; nu apare risc de supradozaj? Se stie c-ar putea avea efecte neurotoxice, acolo n-ai ce sa faci, decat sa schimbi apa, sa o oxigenezi mai bine, stiu eu, ce altceva ai mai putea face ca s-o "detoxifiezi"?
Iar pt subst. ramasa in tubul digestiv, ma intereseaza un laxativ eficient, care se gaseste la noi si in ce doze/pe ce cai se poate administra (sulfat de magneziu gasim???)
Adm. orala afect. subst si dp. meu dv. Mult succ. :help:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 28, 2011 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
De flagelate nu scapi nici daca le bagi metro prin fund cu seringa.
Pericolul contaminarii cu flagelate nu exista decat in cazul discusilor deparazitati si ma indoiesc ca detii asa ceva. Spun asta deoarece toti discusii (mai putin deparazitatii) au si traiesc bine cu flagelate. Intrebarea corecta ar fi "cum scad nivelul flagelatelor in asa fel incat discusii sa se simta bine"?
Administrarea metronidazolului in hrana este aproape imposibila intr-un bazin comun unde cei ce il vor consuma in cantitati mai mari vor fi intotdeauna cei sanatosi deoarece bolnavilor le scade apetitul.
Cea mai buna metoda de introducere a metronidazolului in hrana este transformarea comprimatului in pulbere si amestecarea lui in mixtura.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Mon Nov 28, 2011 3:54 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
salutare!eu am scapat de flagelate doar marind temperatura la 34 de grade si cu 1 lingurita de sare de muraturi la 10 litri de apa!nu i-am tratat pentru flagelate cu vre-un anume tratament a si schimburi de apa,eliminarea factorilor de stres cum ar fi alti pesti din acvariu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum folosim METRONIDAZOL-ul?
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 1:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
pantera_boniaschy wrote:
salutare!eu am scapat de flagelate doar marind temperatura la 34 de grade si cu 1 lingurita de sare de muraturi la 10 litri de apa!nu i-am tratat pentru flagelate cu vre-un anume tratament a si schimburi de apa,eliminarea factorilor de stres cum ar fi alti pesti din acvariu!


Salut ! Cite zile ai facut acest tratament ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group