It is currently Sun Apr 28, 2024 6:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus retras!
PostPosted: Sat Jan 18, 2014 10:23 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 24, 2013 2:55 am
Posts: 44
Location: Craiova,Dolj

S-a retras de grup de cateva ore,banuiesc ca ar avea paraziti externi...si ceilalti au tentative de a se freca de peretii acvariului...isi foloseste prea putin aripioarele laterale si am observat ca tremura ....voi ce spuneti? imi cer scuze pentru durata si calitatea filmuletului....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus retras!
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 2:01 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Teoretic, paraziti sunt in toti pestii... Majoritatea, insa, nu deranjeaza, fiind tinuti sub control de sistemul imunitar. In momentul in care, din cauza stresului si/sau a parametrilor necorespunzatori ai apei in care sunt tinuti, sistemul imunitar nu isi mai face datoria, agentii patogeni pun stapanire pe organism.
In aceste conditii, pe langa tratamentul aplicat, trebuie sa identifici si sa elimini cauza stresului. De cele mai multe ori, prin simpla eliminare a acestor factori de stres, pestele se poate reabilita fara sa fie nevoie de vreun tratament suplimentar.
In cazul tau, posibil sa ai probleme cu parametrii biochimici ai apei (NO2, NO3 etc.), ceea ce inseamna ca trebuie sa faci niste teste, atat apei din bazin cat si apei de schimb. Daca aceasta din urma e buna, iti recomand schimburi mai dese de apa...

Pe de alta parte, daca decizi sa faci un tratament cu antibiotic trebuie sa-l faci pana la capat, conform prospectului, pentru ca altfel risti sa intaresti agentul patogen. In fine, ca sa nu o mai lungesc, pentru imi pare ca pestele e usor exoftalmic, avand si burta putin umflata, ai putea sa incerci si un tratament cu baktopur direct sau furanol 2 sau ceva din aceeasi categorie.
Bafta!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group