It is currently Thu Mar 28, 2024 12:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 8:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
reisz-medre wrote:
Încep să se înmulţească melcii în acvariul nou, sun mici însă cu sutele :o


1. Cumpara-ti un botia macracanthus si te scapa el de melci .Din ce am observat nici pe discusi nu ii deranjeaza compania la botia chiar daca cei din urma sunt putintel cam zbintuiti .
2. Mai e posibilitatea sa cumperi si niste melci asasini dar cu toate ca nu am avut ma indoiesc ca pot face treaba la fel de buna ca botia .In afara de asta melcii asasini se si gasesc foarte greu .
3. Poti folosi diverse chimicale (permanganat de potasiu de exemplu) dar oricum nu vei omori toti melcii si acele chimicale nu fac bine nici la pesti

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Mon Mar 08, 2010 10:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Sunt sanse sa mai apara acele "cosuri" pe viitor dar de multe ori se repara fara interventie. Important e ca pestele sa aiba un sistem imunitar puternic si apa sa fie curata.

Melcii au iesit din ouale care au fost pe plante probabil. Se inmultesc in functie de cantitatea de hrana disponibila. Si cum de la discusi raman resturi......Nu e un lucru rau sa existe "ajutoare" care se hranesc cu resturi de hrana inaccesibile pestilor dar o sa ai de furca sa-i tii sub control scotand o parte din ei cand faci interventii la acvariu. Asta daca nu vrei sa-i elimini chimic sau biologic.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 9:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Acele coşuri au dispărut! Peştii se simt bine însă îi voi mai ţine sub observaţie până la sfârşitul săptămânii, când, sper că-i voi introduce în bazin. Am să încerc atunci să postez câteva poze cu ei. Cât priveşte melcii, nu cred că voi proceda la eliminarea lor pe baza unor soluţii chimice ci doar pe baza eliminării manuale. Chiar dacă este mai anevoioasă această din urmă metodă, cred că este mai sănătoasă pentru peşti.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 9:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Dupa mine ar fi indicat sa le mentii o perioada, concentratia recomandata de producator de Fishtamin sau discus elexir in apa. Bine'nteles fara sa ignori schimburile de apa si frecventa lor.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu am patit la carasii oranda asa ceva.Erau ca niste cosuri care pana la urma erodau si osul.Il poti unge pe "cos" cu Asocilin.Este un unguent cu antibiotic folosit in uz veterinar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 7:49 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:16 am
Posts: 63
Location: constanta
sal, referitor la acel cos care iese pe piele, din informatiile primite de pe forum dar si din discutiile cu veterinari care au o oarecare exp in cresterea pestilor, a reiesit faptul ca exista o carenta de vitamine, deci mai multe vitamine lichide in apa ajuta , vb din experienta, eu suplimentar le dau si inima de vita congelata, data pe razatoare caruia inainte de inghetare i-am adaugat vitamine lichide si de ceva vreme nu a mai aparut asa zisul cos.
Problema cu melcii am avut-o si eu, devenise suparatoare, am cumparat un botia si s-a rezolvat in prop de 90%. Tot ca o idee eu ii adunam si ii spargeam in degete pe melci dupa care ii lasam sa cada in apa, sa vezi bataie pe carne de melc dupa ce baietii au aflat gustul. Am acvariu steril dar cu cateva plante in niste chestii din lut, melcii fiind adusi cu plantele cu toate ca ziceam eu m-am uitat atent atat de melci cat si de oua.
Succes cu discusii si nu te ingrijora se rezolva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ajutor
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 10:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
reisz-medre wrote:
Cât priveşte melcii, nu cred că voi proceda la eliminarea lor pe baza unor soluţii chimice ci doar pe baza eliminării manuale. Chiar dacă este mai anevoioasă această din urmă metodă, cred că este mai sănătoasă pentru peşti.


Solutii chimice nu prea se mai gasesc.
Am obaservat ca le-au scos de pe piata.
Si eu am incercat cu botia insa nu au facut treaba.
Am luat 4 melci asasin Anentome Helena si acestia au facut ceva curatenie.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group