It is currently Sun May 12, 2024 10:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Probleme la branhii
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 1:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Salut! Cam de 2 sapt am cumparat 6 pui de discus , 2 pigeon blood, 4 red tangerine, i-am tinut cam o sapt si un pic in acvariul de carantina si apoi i-am introdus in acvariul comun. De o zi , doua observ ca respira f repede si nu numai dupa ce mananca ci mai tot timpul. Bazinul este de 240 l si bine aerat...dar azi am observat ca la vreo 2 dintr ei li s-a inflamat cate o branhie sau ca respira numai pe cate una :? . Respiratia asta rapida s-a tranmis si la inca 2 discusi, un marlboro red de vreo 10 cm :o , si un royal blue de 8-9 cm, care de asemenea este mai tot timpil inchis la culoare :shock: . Restul sunt ok. Toti pestanii sunt plini de viata, mananca si sunt curiosi si prietenosi. Banuiesc ca ar putea fi cazul de paraziti in branhii...si ca sa-i tratez cu sare, cam o lingura la 40 l, si baktopur dupa prostpect. Va rog un sfat ... cum sa procedez...fac ambe;e tratamente simultan sau pe rand? Sa fie asta boala sau altceva? Este posibil sa moara din asa ceva,tinand cont ca de trei zile nu i-am tratat? Multumesc anticipat :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 1:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Verifica valorile urmatoare inainte de a face orice tratament:
NO2
NH4
NO3
PO4
Da-ne cateva indicii sau informatii despre duritate, pH, eventual oxigen dizolvat in apa. Cateva indicii despre substrat, despre plante si despre vechimea acvariului.
Apoi putem vorbii si despre tratamente.
Seara faina.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 1:36 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Daca nu ai substrat / plante, incepe tratamentul cu sare. O lingura la 40 litri e cam putin, poti pune lejer o lingura la 15 litri. Baktopurul nu are efect impotriva viermilor branhiali... Impotriva lor se folosesc medicamente pe baza de praziquantel (droncit) - parca Gyrodol ii spune celui fabricat de JBL.
Bafta!

p.s.o sa schimb eu titlul topicului... va rog ca pe viitor sa dati titluri sugestive, relativ la problema dezbatuta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 6:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
La ce te referi cind spui ca s-a inflamat o branhie ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 11:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Scuze ca am uitat sa mentionez ca bazinul este plantat adica am in el urmatoarele: 1 buturuga mare plina de anubius, cam 7 manunchiuri de valisneria spiralis si 1 echinodorus. Acavriul este in functiune de vreo 3 ani. In abazin sunt urmatorii discusi: 1 marlboro red,10 cm, 1 royal blue 8-9 cm, 2 blue diamond 5-6 cm, 2 pigoen blood 5-6 cm si 4 red tangerine 3-4 cm, plus 2 plecostomus de 7-8 cm, pe care trebuie sa-i donez cuiva ca am inteles ca pot fi anumite prob cu discusii mai incolo. Cand spuneam ca s-a inflamat o branhie ma refeream la faptul ca respiratia asta rapida o face numai pe o branhie...adica aceasta se deschide mult mai tare decat cealalta si nu revine complet la loc. O sa fac si masuratorile parametrilor, dar dupa ce ajung acasa de la munca...asa ca mai revin cu detalii dupa-masa. Scuze daca am spus prostii( asa-s incepatorii :D) si multumesc mult pt interesul si sfaturile date.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 1:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 9:43 am
Posts: 182
Location: Bucuresti-Universitate
Salut, nu sunt un expert dar am patit-o si eu acum cateva saptamani, si la sfaturile colegilor de forum l-am bagat la carantina cu sare 1lingurita/20l, omnipur si 33gr., si aerare intensa. deschidea doar un opercul excesiv si respira f repede in comparatie cu ceilalti. Al meu nici nu manca.L-am tinut 3 zile si acum e super ok :).
Initial am avut problema cu nitratii, si am inteles ca de aici a plecat tot! Ulterior am achizitionat un JBL 700 extern :) dar merita!
Mult noroc! si insanatosire grabnica!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Daca tot se vorbeste de tratamentul cu sare. Eu am gasit formulari gen lingura si am gasit si lingurita. Pana la urma concentratia depsre care se vb mai sus se refera la o lingura din aia de ciorba sau din lingurita din aia de ceai.

Nu am cum sa formulez altfel aceasta intrebare, dar mi se pare mult prea diferita concentratia.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
vladic wrote:
Daca tot se vorbeste de tratamentul cu sare. Eu am gasit formulari gen lingura si am gasit si lingurita. Pana la urma concentratia depsre care se vb mai sus se refera la o lingura din aia de ciorba sau din lingurita din aia de ceai.

Nu am cum sa formulez altfel aceasta intrebare, dar mi se pare mult prea diferita concentratia.


Cind lumea zice lingura se refera cam la 10-12 g iar cind zice lingurita se refera cam la 5 g de sare . Daca am spune 5 g in loc de o lingurita citi crezi ca ar avea cu ce sa masoare 5 g ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 11:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Am revenit si cu masuratorile urmatoarelor valori:
PH - 7,2
KH - 4 d
O2 - 7
NO2- 7d
NO3- 10/1 mg/l
Am folosit teste de la Sera, JBL si unul din Hornbah ceva ...eSHa Aqua quiq Test. Sper ca am notat corect valorile( e prima data cand folosesc de la eSHa)...:) dupa parerea mea de incepator in afara de O2( o mai pun o pompa de aer) restul par aprox ok. DAr inaca vreo 4 dintre cie 10 discusi respira repede si mai mult pe un opercul. Toti sunt activi, mananca, se caftesc pe mancare...deci nu stiu ce sa mai fac...:( ce tratament sa le aplic? multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rog un sfat
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 6:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Probabil de vina sunt viermii de branhii .Cel mai sigur ar fi sa cumperi un medicament special pt viermi de branhii ( medicamente contra gyrodactilus sau dactylogirus ... ) si sa faci tratament cf. prospect . Deasemenea poti sa incepi sa faci schimburi dese de apa ca sa elimini de cit mai multe oua si viermi si e posibil sa scapi chiar fara tratament (cu toate ca daca pestii sunt pui nu cred)

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group