It is currently Fri Apr 19, 2024 4:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discusi imbatraniti
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 5:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
SAlutare! Am doi discus blue diamond de 5-6 cm , sunt la mine in bazin de prin decembrie. Ambii au probleme cu cresterea si dezvoltarea. Sunt cam mofturosi, nu mananca granule de nici un fel, dar in rest par sanatosi, mananca mixtura, larve, tubi...se bat pe mancare ,sunt curiosi...dar nu cresc. Si chiar daca ii hranesc de 5 ori pe zi tot slabi si rahitici sunt. Bazinul este plantat si mai am inca 8 discus in el (bazin de 240 L). De vreo sapt am inceput sa le dau vitamine in mancare, dar nu stiu ce pot sa le fac sa creasca normal... rog un sfat.
Mentionez faptul ca in bazin am o mica problema care o tratez...flagelate...pana acum pestii sunt toti vioi si manaca , se caftesc pt mancare, doar 2 dintre ei au excremente albe filamentoase, de aceea am inceput tratamentul cu metronidazol 250 mg, 1 comprimat la 25 L, schimb zilnic de 30% si o lingura de sare la 20 L(tratez o problema anterioara la branhii, posibili paraziti). Temperatura acum in bazin este de 32, de obicei este de 29...
Cum sa procedez, tinand cont de cei 2 blue diamond, in timpul tratamentului sa-i hranesc in continuare normal?
O sa aiba efect tratamentul la 32 de grade? ( mai mult nu prea pot ridica)... Cam in cate zile o sa dispara excrementele albe? Astazi e a treia zi de tratament...o sa fac zece...
Multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 6:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Daca din Decembrie nu au mai crescut, atunci nu prea mai au sanse.

Tratamentul era mai bine daca il faceai doar pestilor afectati, intr-un acvariu de carantina.


Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 6:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuia sa tratezi pestii bolnavi separat de ceilalti. 32° ajung. Daca nu cresc, cu toate ca mananca normal, e posibil sa aiba viermi intestinali. Aceia se pot reduce dar e foarte greu sa scapi definitiv de ei. Ar trebui sa fie descris tratamentul la rubrica "Cabinet medical"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 12:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Am facut tratamentul in bazinul comun pt ca in urma cu cateva zile mai la toti discusii am vazut in excremente filamente albe combinate cu fecale normale...fapt care le-a trecut si dupa cum spuneam doar l-a doi au mai ramas excremente albe vizibile. Daca e posibil sa aiba viermi intestinali(cei doi diamond blue) cum ii pot identifica? Prezinta anumite "semne" vizibile? Cam care ar fi tratamnetul? Scuze ca intreb, stiu ca undeva la "cabinet medical' este postat dar rubrica este extrem de vasta si stau prost cu timpul. Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 4:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Pentru nematode
Image

Cestote - sunt sensibili la praziquantel. Sunt si produse dedicate care-l contin, "sera med Professional Tremazol" spre exemplu. Daca au primit tubi sunt sanse sa fie infestati. Pe stomacul gol cum arata abdomenul privit din fata?
Image

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 4:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Parazitii intestinali eu i-am tratat cu Cestal.Este un deparazitant pentru pisici.Rezultate foarte bune.Mai exista si varianta ca, cu toate tratamentele, sa ramana mici, subdezvoltati.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 5:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Si medicamentele de deparazitat caini si pisici contin praziquantel, inclusiv Cestal.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 6:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Apropos de praziquantel...
Eu am incercat tratarea parazitilor branhiali cu Tremazol si nu prea a dat roade...
Ceva idei?
Sa incerc cu Gyrodol?

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 6:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da poti sa incerci, dar daca poti fa-ti rost de formalina proaspat preparata! 35-37%.
Daca nu-i curata apa schimbi 30-50%, pui 5ml/100L, dupa 6 ore inca 5ml fara schimb de apa, dupa 12 ore schimb total. E bine sa scoti din apa obiecte de plastic, dar eu nu le-am scos niciodata si nu s-a intamplat nimic rau. Pestii care au rani pe corp, sau se ranesc in timpul tratamentului trebuie scosi ca altfel mor intoxicati. Succes 100% impotriva viermilor, 0% impotriva oualor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi imbatraniti
PostPosted: Tue Mar 23, 2010 9:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Cu tubi nu-i hranesc decat de vreo 2 sapt...si le dau o data la 2 zile( inainte le dadeam o mixtura f buna "discus life" din ungaria, cu usturoi si vitamine si minerale...dar nu se mai gaseste in brasov). Pe stomacul gol pare un pic supt,dar asta cred ca din cauza ca sunt slabanogi, chiar daca mananca si fac cate o burta imensa...in rest normal... ce e anormal , ochii f mari pt marimea lor si colorit puternic. O sa caut premazol sau praziquantel...sper ca asta sa fie motivul nedezvoltarii lor. Muultumesc de sfaturi


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group