It is currently Thu May 02, 2024 2:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: tratament
PostPosted: Wed Mar 24, 2010 2:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ce ziceti de stilul asta de tratament...cititi articolul: http://forum.bidka.org/showthread.php?t=1911 si ar mai fi o intrebare:care este relatia dintre dozele umane(din prospect)ale antibioticelor si dozarea/litru apa din acvariu.Exista cumva un algoritm de calcul intre cele doua tipuri de dozari.?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Wed Mar 24, 2010 11:27 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Multumim pentru articol, dar (cel putin in cazul meu) o sa dureze ceva pana o sa-mi fac timp sa-l aprofundez ...si, ulterior, sa-mi spun modesta parere.

In legatura cu dozarea medicamentelor cu uz uman, dau cu presupusul: sa fie ceva gen litru de apa = kil de om (+-50%)?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Wed Mar 24, 2010 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
In legatura cu dozarea medicamentelor . Depinde foarte mult de sensibilitatea speciei respective la medicamentul respectiv . Ca exemplu rombetazolul sau thelmox pt uz uman ( se foloseste contra viermilor intestinali inclusiv la pestani ) se da la pui de gaina de citeva zile cite jumatate de pastila /zi la fiecare pui deci o pastila la 50-100g sau cit o avea un pui .La porci de vreo 20-30 kg daca tin bine minte se dau cite 2 pastile pe zi (deci o pastila la 10-15 kg) iar la pesti se pune o pastila la 50 litri. Asta e un exemplu ...nu stiu unde e logica , nici nu stiu daca e vreo logica sau dozajul medicamentului se face in urma unor experimente ..... Poate ne lamureste cineva cum se pot face aceste tratamente .Marturisesc ca inca nu am reusit sa citesc articolul dar il voi citi si poate gasesc logica acolo :roll:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Wed Mar 24, 2010 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Logic ar fi sa li se creze parazitilor conditii ideale de viata si sa li se administreze medicamentele experimental, in doze diferite, pana se obtine cel mai bun rezultat.
Ulterior trebuie stabiliti prin experimente practice factorii externi care influenteaza dozarea. Combaterea parazitilor de catre sistemul imunitar, accesul substantei nealterate prin corpul pestelui la parazit, modul de administrare cel mai eficient si sigur, influenta proprietatilor mediului in care actioneaza substanta, asupra eficacitatii ei, si alte chestii pe care le stiu doftorii mai bine decat noi. :not_i:
De ex. daca nu dauneaza la dozarea respectiva pestelui mai mult decat parazitului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Thu Mar 25, 2010 10:11 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pt mmdiscus:
Iti raspund aici, ca poate ii mai este cuiva de ajutor:
Daca o poza este pusa (aproape oriunde) pe internet, este suficient pentru noi ca sa o putem insera intr-un post.
-click dreapta pe poza + copy image location
-clic in editorul nostru pe butonul img, si intre cele doua tag-uri care apar (adica in locul stelutelor de aici->[img.]****[/img.]) "pastuim" ceea ce exista in memorie (adica adresa locatiei pozei)...

Articolul cu pricina, postat in forumul respectiv, este o insiruire de 11 poze. Inteleg ca cele de interes sunt ultimile doua... deci voila:

Image
Image

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 12:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
ADX RULES!

Andrew Soh spune ca antibioticul minune este cel pe care nu-l foloseste toata lumea.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 12:19 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
teoria-i veche... e faza aia cu imunitatea bacteriilor la antibioticele cu care au mai fost "in contact".

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 12:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Este destul de pertinenta ,veche dar de actualitate,de ce nu ar merge principiul si pentru flagelate?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 6:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mmdiscus wrote:
Este destul de pertinenta ,veche dar de actualitate,de ce nu ar merge principiul si pentru flagelate?

Cine a zis ca nu merge? ;) Dar la cite medicamente au aparut special pt pesti de acvariu ,si care sunt destul de noi ,si flagelatele din pestii mei nu le-au vazut niciodata ,ma indoiesc ca eu cel putin voi incerca prea curind sa le dau altceva.
Problem e ca Andrew Soh si cei care au crescatorii mari de discus au unde si pe ce sa experimentezepentru a vedea eficacitatea unor medicament , pe cind noi care avem doar citiva discusi amariti ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 7:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Merge totusi. Daca nu tratezi cu substante la care sunt flagelatele deja rezistente.
Toate flagelatele fac misto de una care nu stie ce-i metronidazolul.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group