It is currently Fri Mar 29, 2024 9:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 1:55 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
Buna, revin iar cu o problema, sper sa nu fie medicala..desi simptomele par a fi de genu!

este vorba de un pui de circa 4-5 cm Blue Turq, care de vreo 2-3 zile nu mai mananca, si inoata cu dorsalele strnse pe linga corp!

prima data nu asta ma deranjat , dar uitanduma mai atent la el, am observat ca are un dezechilibru cand ajunge in dreptul jetului de apa, parca e ametit!

parametri apei sunt :

Ph - 7
Kh - 8
Co2 - Ok
mentionez ca am un tester permanent de la JBl, si cam astea sunt valoriile!
sper sa ajute pozele, cu o explicatie mai buna!

http://img709.imageshack.us/i/dis009.jpg/
http://img337.imageshack.us/i/dis005.jpg/
http://img337.imageshack.us/i/dis002.jpg/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 2:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Respira altfel decat ceilalti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 2:20 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
da, la restu nu observ nimic anormal!
in prima zi, respira mai mult cu unu din opercu-l si acuma respira cu amandoi , dar accelerat!
o mentiune as aduce, nu sunt sigur pe mine, ca era prea dimineata, dar am vazut iesind din branhii, un fir filamentos pe partea dreapta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 2:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai cumva loc sa-l pui separat?
Are probabil o alta problema, poate o infectie a pielii cu bacterii sau protozoare si nu se mai poate apara de viermii din branchii. Ar trebui sa cumperi medicamente contra lor si sa-l tratezi. "Gyrodol" cred se cheama. Cauta la petshop. Dupa ce-l scapi de viermi vedem ce se poate face mai departe. Deocamdata ei il streseaza cel mai grav ca nu poate sa respire.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 3:06 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
da, mai am un acvariu de 60 de litri, in care tin apa pregatita pentru schimburi!

firele acelea filamentoase nu le-am mai vazut de ieri dimineatza! Gyrodol am sa merg maine sa caut, astazi nu am disponibilitate!

ar trebui pregatita apa intr-un anumit fel, in bazinul de carantina?

mentionez ca am pus deja preventiv, o lingura de sare la 100 litri apa, acvariul avand 240L!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
florin.calin wrote:
firele acelea filamentoase nu le-am mai vazut de ieri dimineatza!
Cand au prea multi viermi, pestii secreta mai mult mucus ca sa se apere de ei. Atata timp cat sunt linistiti, mucusul ramane pe branchii. Dimineata cand incep pestii sa inoate le trebuie mai mult oxigen si incerca sa scuture surplusul de mucus si viermii. Atunci se poate observa cum le cade mucusul detasat de sub operculi.
florin.calin wrote:
Gyrodol am sa merg maine sa caut, astazi nu am disponibilitate!
L-ar ajuta daca i-ai face o baie de 15min. in apa cu 30g/L sare, daca se poate fara iod. Daca se inclina lateral si vezi ca nu-si mai poate tine echilibrul, trebuie scos imediat si mutat in apa fara sare.
florin.calin wrote:
ar trebui pregatita apa intr-un anumit fel, in bazinul de carantina?
Trebuie sa fie luata de la robinet cu cateva ore inainte, ca sa aiba timp sa iasa din ea gazele care s-au comprimat din cauza presiunii din conducte. Poti sa pui o lingurita rasa de sare la cei 60 de litrii. Ar fi mai bine dac-ai lua cel putin 30 de litrii din acvariul mare si sa pui restul proaspata.
Nu-i neaparat nevoie sa umplii acvariul de 60L. 30 ajung. Poti sa pui chiar si toata apa din acvariul in care-i pestele acuma. Tratamentul dureaza doar 6 ore.
Daca nu esti sigur ca-i bine ce si cum faci, mai bine intreaba intai!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 4:04 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
pai acvariu de 60 este plin deja cu apa! am un filtru Aqauel fan 2 plus in ele, care merge non-stop pt declorificare!
30gr/L, imi poti spune mai exact in lingurite, nu am la indemana un cantar sa apreciez exact!

din cel de 60l, am scos 40% si am adaugat din cel plantat in care sunt pestii acuma (40%)!
astept raspuns legat de gramajul de sare pentru baia respectiva in cel de 60 litri!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 4:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Intr-o lingurita normala (ce-i normal?) umpluta cu varf nici prea-prea nici foarte-foarte, incap ca. 6g de sare.
Nu-i asa gozav de bine sa muti pestii direct in apa de retea proaspata, pentru ca-i prea "uscata". Adica nu contine coloizi care ar impiedica-o sa irite pielea pestilor. "Aquasafe" ar rezolva problema, dar nu stiu daca-i bine sa-l folosesti in acelasi timp cu alte substante chimice din medicamente. Inclin sa fiu prevazator, asa ca recomand sa pui apa proaspata in acvariul mare, dupa ce ai luat de acolo apa pentru carantina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 4:51 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
sper sa nu fi inteles eu gresit, asta ar insemna sa pun 1800 grame de sare la 60 de litri de apa?

in acvariu de 60 de litri, 40 % este apa din acvariul mare, si 60% apa de retea, tratata cu aquasafe si filtrata de circa 2 zile!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Un sfat
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 4:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nuuuuuu!
Absolut sigur nu tre sa pui o kila si 800g de sare la 60L!
Stai sa vad unde-i buba.
Ioan C. wrote:
L-ar ajuta daca i-ai face o baie de 15min. in apa cu 30g/L sare, daca se poate fara iod.
Nu cumva de aici ti-a venit ideea cu 30g/L?
Doar pentru baia de scurta durata pui 30g/L!
Citeste atent!
La 60L pui 3g, adica ca. jumatate de lingurita in timpul tratamentului de 6 ore. Dupa tratament nu-l muti, ci-l lasi tot acolo, sa vedem cum ii merge.
Uita-te sa vezi daca scrie cumva in instructiunile de utilizare ceva despre aditivi sau alte chestii care trebuie luate in considerare.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group