It is currently Fri Mar 29, 2024 7:34 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Ma gandesc sa aplic urmatorul tratament pestanilor mei: baktopur direct (pentru flagelate) si tremazol ( pentru paraziti branhiali). Flagelatele le-am tratat cu metronidazol romanesc 10 zile, dar nu a avut eficienta dorita. (adica se mai observa in fecale filamente albe) Si chiar daca parametrii apei sunt relativi buni, pestanii mei respira cam repede. Acvariul este plantat, are 200 L net.
Plante: anubius,valisneria,echinodorus, 10 discusi pui cu dimensiuni intre 5-6 si 11-12 cm, filtru extern fluval 204, 2 pompe de aer, temp 29-30. Parametrii apei masurati azi: O2-8mg/L, Ph-7,5, NO2-0,2mg/L , GH-7. Astea ar fi testele de care dispun la picatura. Rugamintea mea este: :agree: cum ma sfatuiti...pot sa aplic ambele tratamente unul dupa celalat...adica baktopur 1 pastila la 50 de litrii si schimb 50% dupa trei zile si apoi tremazol 1 ml la 20 L si dupa 6 ore schimb 80%??? :idea: Nu ii intoxic cu totul? Nu ii afecteaza sau streseaza schimburile masive de apa? Tocmai din cauza asta am aceste probleme,...stresul urmat de schimbarea acvariului. Mentionez ca toti pestanii sunt mancaciosi si activi...stiu ca eu sunt sefu si reactioneaza prieteneste, :crazy: in afara de un pigeon de 7-8 cm care sta retras si ascuns. Nu a mai mancat de vreo 2-3 zile, dar nu prezinta alte simptome, flagelate sau respiratie f rapida, ci doar sta retras cu aripioarele stranse.
Rog sfaturi daca e ok sa fac tratamentele sau nu... :ThankYou: Multumesc mult!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: INcertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 2:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Sfatul meu e sa nu ii tratezi pentru flagelate daca mananca.
Flagelate au toti discusii.Nu le vei putea omori pe toate.
Ii poti trata doar pentru viermi branhiali.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Flagelatele nu se trateaza cu bactopur direct. Eventual cu Metronidazol, sau termic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Ai dreptate MArian ca filamente albe nu apar intotdeauna...mai mult dimineata, dar nu zilnic. Si stiu ca se trateaza cu metronidazol, nu vreau sa va contazic dl Ioan, dar am citit intr-o revista de la sera intr-un pet shop ca backtopur direct este indicat in tratarea flagelatelor...cel putin asa recomandau ei. Le-am facut tratament cu metro 10 zile si la temp de 33 grade. Multumesc de sfaturi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 3:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Eu am mai auzit de Baktopur pentru tratarea flagelatelor insa nu am incredere.
Mai degraba s-ar folosi un Flagellol.
Stii ca metro se poate pune si in mancare?
Rezultatele sunt mai bune decat dizolvat in apa deoarece actioneaza din interior, ajungand direct la sursa problemei.
Ai putea sa inmoi mancarea cateva minute si dupa aceea sa le dai sa manance.

Ioan ce zici de metro in mancare?

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate sa dea rezultate bune daca au pestii infectii cu bacterii aerobe in acelasi timp cu infectia excesiva cu flagelatele anaerobe. Cand sunt pestii slabiti de una dintre cauze, apar frecvent si inbolnaviri din alte cauze. Pentru ca se stie ca majoritatea flagelatelor sunt deja rezistente la metronidazol, se incearca tratarea bacteriilor in speranta refacerii imunitatii, care ar combate ulterior flagelatele. Ridicarea temperaturii, daunatoare flagelatelor, favorizeaza inmultirea bacteriilor, asa ca ar fi bine sa se ridice abia dupa tratamentul cu Bactopur direct.
marian4232 wrote:
Ioan ce zici de metro in mancare?
Flagelatele aflate la terminarea tubului digestiv raman in viata, pentru ca in stomacul pestilor medicamentul sufera modificari care-l fac inofensiv contra lor. Daca ar fi posibila distrugerea flagelatelor pe calea asta, ar fi posibila eliminarea lor completa. S-a incercat metoda la larve hranite cu nauplii de artemia tinuti in metronidazol si s-a reusit eliminarea completa, pentru ca au intestinele scurte si nu se modifica medicamentul. Este a doua metoda de deparazitare, cu efect mai putin sigur decat deparazitarea icrelor cu formalina. Nu se cunoaste alta metoda in afara de acestea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 4:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Da...am administrat si in mancare...adica in granule sera premium discus inmuiate cu 6-7 picaturi fishtamin puneam 2 comprimate de metro pisate...adica seara le faceam tratamentul in apa 1 comprimat la 25 de L si stingeam complet lumina la 33 grade... iar peste 12 ore le dadeam in macare cum am spus...

Ape limpezi :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Bun.
Am invatat lucruri noi.

Multam Ioan.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 4:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
dap...multumesc de sfaturi...intradevar dl Ioan sunteti o enciclopedie a discusilor :d_book: . Discusi sanatosi si frumosi ! :drinks:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incertitudine referitoare la un tratament...
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 5:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Stiti cum trateaza Andrew Soh discusii? Asta apropos de cele 2 medicamente propuse de Beny in primul topic? Intai ii deparaziteaza cu formol, apoi ii trateaza cu antibiotice.
Multi pesti se imbolnavesc datorita parazitilor si daca nu tratam cauza... Ca sa nu mai punem la socoteala ca niste discusi fara paraziti suporta mult mai usor un tratament cu antibiotice.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group