It is currently Fri Mar 29, 2024 8:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 12:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Buna seara, m-am trezit in aceasta seara "fericitul" posesor a unui discus care a eliminat un vierme lat. Dimensiunile acestuia sunt aproximativ 6-7 cm lungime, partea mai lata undeva la 1,5 mm iar coada undeva la 0,5 mm , culoare alb-laptos.
Pestele nu pare deloc slabit- tocmai a depus acum 3 zile, mananca cu placere...
Totusi prefer sa stiu viermele respectiv intr-o sticluta cu Tequilla decat in intestinul pestelui.
Stiti vreo metoda eficienta de eliminare a acestor viermi?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 12:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu cred ca esti dispus sa duci tratamentul pana la capat. Pur si simplu nu merita decat in cazuri speciale. Si eu ii am in acvarii. As vrea sa stiu cine nu-i are. (Nu cine nu i-a observat inca!)
Astia-s tot asa de frecventi ca cei din branchii, doar ca-s mult mai greu de starpit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:06 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Acu' de ce vrei sa ne sperii? :ghey: :lol:

Da-le cu praziquantel (droncit) (sau orice produs de acvaristica ce il contine) si repeta tratamentul dupa 5-7 zile. Atentie la prospect!

p.s. sper ca nu ai ratat ocazia sa-i faci niste poze (de preferat sub lupa sau microscop), ca sa-l vedem si noi...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 3:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Adi eu n-am nici un interes sa scriu prostii aici, dar daca ar fi asa simplu sa-i eleimini n-ar mai exista urma lor prin multe acvarii.
Crescatori cu renume s-au chinuit cu ei, si n-au obtinut rezultate multumitoare. Dispar pentru o perioda scurta si reapar. Tocmai asta a fost motivul pentru care Gerhard Rahn a dezvoltat metoda deparazitarii prin curatirea icrelor, iar altcineva s-a straduit sa produca un medicament care trecea prin invelisul oualor si extermina si larvele. Medicamentul s-a vandut pe net cateva luni si a disparut cu pagina cu tot. Am relatat si eu pe forum despre medicament. Marii producatori de medicamente au un interes bine intemeiat sa poata vinde in continuare gunoaie inutile. Careva o fi cumparat patentul si l-a dus la cimitir, iar noi ne cheltuim banii pe medicamente scumpe si obtinem: "c-bip-t" pe batz.
Harry-ab, ce zici de ea?
Asa aratà pagina cand era pe net:
Image
Adresa paginii se poate vedea in imagine. Cine vrea poate sa incerce s-o acceseze.
Care persoana privata se chinuie sa inlocuiasca un medicament care exista deja si da aceleasi rezultate?
Producatorii mari o fac! Ii schimba numele, scot medicamentul vechi de pe piata de desfacere si ridica pretul celui nou.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 12:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Da, intradevar imi amintesc pagina... ma tentase si pe mine sa incerc, dar am renuntat la timp.
Nu am facut poze cu animalele, sub microscop nici atat, deoarece are cam 7 cm cel mai mare. In schimb, pot sa ii donez celor interesati. I-am strans pe toti intr-un flacon cu alcool tehnic 99%. :D


LE: oare usturoiul ajuta??? Imi aduc aminte cand am dat ciorba de burta unui catel orfan....La o ora a inceput eliminarea en-gros a viermilor intestinali!

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 8:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, absolut sigur! Nu stiu din ce cauza, dar asta-i egal. Important este ca am observat si eu cand am inceput sa pun mai mult usturoi in mixtura ca-i dadeau afara. Ii gaseam prin acvarii cand aspiram si erau toti morti. Nici unul n-am mai gasit care sa dea semne de viata. Sper ca n-or fi murit de batranete.
Harry-ab, ai inteles altceva decat vroiam eu sa exprim. Medicamentul care se vindea online pe pagina de mai sus era cel despre care scriam ca extermina si ouale. Era bine daca cumparam cateva kg, dar nu m-a dus capul sa ma gandesc ca-l va scoate careva de pe piata. Am comandat o proba, am vazut ca era bun, iar cand am incercat sa mai comand era deja blocat. Nu mai vindea. N-am deparazitat toti pestii pentru ca nu mi-a ajuns cantitatea pentru toti si m-am bazat pe faptul ca voi putea cumpara oricat oricand. Bine´nteles ca am recontaminat pestii tratati, pentru ca umblu cu toate ustensilele in toate acvariiile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 9:26 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
harry, inainte de toate, viermele respectiv trebuie identificat. Felicitari pentru initiativa de a-l conserva, dar posibil ca alcoolul sa nu fie cea mai buna solutie pentru conservare... Te rog sa nu ratezi ocazia de a-i face cateva poze. Am inteles de la inceput ca este mare (posibil sa fie foarte inrudit cu tenia), dar pe langa o poza de ansamblu, ar trebui sa-i faci si poze de detaliu (mai ales in zona capului) ...pentru asta iti trebuie cateva instrumente optice, pe care daca nu le ai, le poti gasi la cel mai apropiat liceu (sau scoala generala), unde sunt convins ca profesorul de biologie iti va acorda tot sprijinul pentru a face pozele...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Thu Apr 22, 2010 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Da, aveti dreptate....
Ioan- intradevar am inteles gresit, am crezut ca spui despre medicamentul respectiv ca ar fi "aceiasi Marie, cu alta palarie" practic un preparat pe baza de praziquantel cu o alta denumire.
ADX- daca alcoolul nu a deteriorat viermele o sa incerc in weeckend sa ii fac niste poze. Eventual si sub microscopul din dotare cu o marime rezonabila de 40.
Sper din toata inima sa fie un vierme care are nevoie si de o alta gazda (pasare) pt a se putea reproduce sexuat, am inteles ca aceste tenii (??? ) au un ciclu de viata care trece prin mai multe stadii de parazitare a mai multor vietuitoare...

Ce ma nedumireste, pestele se simte foarte bine in continuare, mananca, e vioi ba am impresia ca se pregateste din nou de depus! O fi fericita ca a scapat de "intrus"??? :lol:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Thu Apr 22, 2010 1:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
E foarte probabil ca n-a fost singurul si mai are cativa. Ca si toti ceilalti pe care-i ai in acelasi acvariu. Ouale viermilor se raspandesc prin acvariu si sunt culese odata cu hrana de catre toti ceilalti pesti. Daca nu au motiv sa se inmulteasca peste masura, nu deranjeaza vizbil. Daca sunt prea multi apar carente, HITH,(hole in the head) iar pestii slabesc, cu toate ca se hranesc normal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament viermi intestinali lati
PostPosted: Thu Apr 22, 2010 7:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
@Ioan - Nu ai reusit sa vezi care sunt substantele componente ale medicamentului respectiv ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group