It is currently Fri Mar 29, 2024 3:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Vierme neidentificat
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 3:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Am mai avut "de a face" cu acest tip de "vierme" in trecut, atunci am incercat un "tratament cu sare" dar fara rezultat am crezut ca e vb. de planarii atunci fiind mai mici, in urma problemelor avute, am "sterilizat" tot ansamblul bazinelor prin fierberea materialelor filtrante si curatarea cu apa oxigenata si cloramina a echipamentelor. Acum au inceput sa reapara predominant in bazinul cu pui dar am gasit 2 marisori si in cel cu maturi. (~1.5-2cm lungime, grosime sub 1mm), inoata foarte rapid in masa apei prin miscari ondulate asemanatoare cu cele ale unui sarpe.
Mentenanta este asigurata zilnic in toate bazinele prin aspirare si schimb de apa de minim 30%, sters temeinic geamurile si fundul bazinului.
nu am reusit sa fac o poza clara la mine dar am gasit acest video in care se vede cat de cat. Sunt identici cu cei din video.
Sunt acesti viermi daunatori pentru pesti?
Cum pot scapa "definitiv" de acestia, se pare ca simpla mentenanta si schimbul de apa, nu ajuta, acestia avand cuibul in buretele de la filtru cu talpa ingreunata, inmultirea fiind mult accelerata.
Am gasit si pe capacul de sticla al acvariului cu pui cativa, am sectionat un vierme in 6 buc dar a continuat sa misune pe sticla, nefiind afectat. Se pare ca sunt atrasi de lumina fiind pozitionati in partea unde patrunde lumina de afara.




_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Fri Feb 15, 2013 12:48 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Cu multi ani de zile in urma m-am confruntat cu aceasi problema. nu am reusit sa scap de ei decat cu formol 5ml la 100l apa si am repetat tratamentul la 3 zile sa vezi cm mar imediat dupa tratament si inoata in masa apei pana sunt trasi de filtru. eu mam sperit de ei dupa ce au murit cad de multi erau, asa nu vedeam decat cate unu doi. Repeta tratamentul dupa 3 zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 8:59 am 
Pentru initiatorul topicului o intrebare.....ai reusit sa scapi de acesti viermi?? si daca da prin ce metoda?
Multumesc anticipat.


Top
  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 10:46 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Eu ti-as propune sa incerci sa le faci o poza sub microscop (tot recomand ca din logistica acvaristului sa faca parte si acest instrument, pe care il consider deosebit de important...) pentru a ne ajuta la o identificare mai corecta. Dupa cum se misca, par a fi mai degraba anelide, deci nu paraziti. Nu ai observat daca puii ii consuma? In caz ca da, ai putea sa aduni cat mai multi si sa-i pui intr-un bazin separat, unde sa le oferi cele mai bune conditii... poate faci o cultura :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 3:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din pacate nu am reusit sa scap in totalitate de acesti viermi...in timpul zilei nu ii vad deloc, dar dupa fiecare schimb de apa si mentenanta zilnica mai aspir iar cate unul doi... Se pare si cred ca nu dauneaza pestilor, dar nici nu sunt "consumati" de acestia, nici de maturi, nici de pui...

@ADX, voi face tot posibilul sa achizitonez si un microscop, dar din pacate cunostintele mele in materie de "viermi" si identificarea acestora, sunt 0.

P.S.: la viermii "maturi" adica cei mai mari, se poate observa cu ochiul liber, ca in una din parti, deobicei cea din pozitia spre care inoata viermele(cred ca e "capul") este un pic mai lat si mai aplatizat decat restul corpului care este rotund.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 5:07 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 31, 2010 5:59 pm
Posts: 24
Location: Bucuresti-Pantelimon
Salut
Am avut si eu astfel de viermi, dar de cand am mutat puii de discus in acvariu cu pricina am scapat de ei. Am observat ca-i mananca cu mare placere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 6:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Ia viermele , si fuga la veterinar .
Pentru 10-15 ron iti spune ce e ;) .
Daca ai un prieten veterinar e si mai bine !

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Fri Apr 05, 2013 8:40 am 
Eram curios ce metoda ai aplicat.....eu am luat 2 botia kubotai sa ma scape de melcii comunitari si spre uimirea mea devoreaza si acesti viermusi.


Top
  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Sat Apr 06, 2013 11:16 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
inca o data intreb: de ce vreti sa scapati de ei inainte de a sti despre ce este vorba?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vierme neidentificat
PostPosted: Thu Apr 11, 2013 8:40 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Acesti viermi cred ca sunt in majoritatea acvariilor unde hranirea se face cu mixtura, in majoritatea timpului stau ascunsi in substrat, material filtrant..etc, iar cand se umbla la aceste medii viermii ies la "zbor". Nu am observat sa afecteze discusii cu exceptia faptului ca in momentul in care aveam icre iar noaptea nu lasam lumina aprinsa viermisorii atacau icrele xD . Pe de alta parte am observat ca unii din puii de 2-3 saptamani ii consumau.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group