It is currently Fri Mar 29, 2024 9:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discusi cu probleme
PostPosted: Sun Mar 03, 2013 10:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 24, 2012 8:35 pm
Posts: 31
Location: Bucuresti, Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea nr.53
Salut,

Intampin si eu probleme la unii din discusii pe care ii detin. Schimb zilnic minim 25 l din acvariul de 240 l cu aspirarea fundului bazinului de resturi alimentare (nu prea sunt in general). Am activ un filtru UV de 9W permanent, filtrul este un EHEIM Professionel 3 1200 XL dotat cu Bioballs (2 sertare), Siporax (1 sertar). Pe langa discusi in acvariu exista vreo 3 Botia macracantha, 1 Albino Bhristlenose Pleco, cativa cory.

Acum cateva zile am observat cateva probleme la unii din discusi: punctulete albe pe inotatoare sau un soi de albeata pe acestea, iar uneori se freaca de lemne. Unul din ei are si o dunga alba ciudata pe opercul. Poze aici: https://plus.google.com/u/0/photos/101086762594877323671/albums/5851007712253680801. Am incercuit zonele cu probleme. Unul din ei pare a avea chiar ciupita inotatoarea cu albeata pe zona respectiva. Nici unul din pesti nu este izolat, nu are schimbata culoarea, mananca cu totii si sunt calmi.

Vazand ca arata destul de ciudat si din ce citisem anterior putea fi un soi de Finrot (parea ca si pe inotatoare exista un soi de albeata) am tratat cu JBL Ektol Fluid. Din ce-am citit se face tratament 4 zile. Am facut, dar din ce observ acum (ieri am facut schimb masiv de apa) nu prea pare a fi dat inapoi si cred ca nu am identificat corect problema. Nu as vrea sa continui fara a fi convins ca le aplic tratamentul corect.

As aprecia parerea voastra referitor la ce ar putea fi si daca este sau nu serioasa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Sun Mar 03, 2013 11:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Desi din cate ne spui, le acorzi o intretinere adecvata, sunt cativa dintre ei, mai ales cel din ultima poza mai ramasi in urma sau cu o crestere disproportionata. Punctele de pe cozi, teoretic nu ar trebui sa fie o problema majora, de obicei cum apar asa dispar, poti incerca un tratament pe baza de sare neiodata. 1 lingura cu sare la 10l apa, acest tratament se aplica pentru a ajuta imunitatea pestelui, este generalist.
Mai poti face un "test" pentru a identifica natura problemei, marind temperatura la peste 31 grade, dar cu o atenta supraveghere, daca observi orice stare de "discomfort" (se inegresc, isi pierd echilibrul), scazi temperatura la fel de treptat cum ai crescut-o, in acest caz te confrunti cu o problema bacteriana asadar cred ca tratament cu furanol, dar sa ne tii la curent.
Problema cu "frecatul" de decor, poate fi din cauza numarului crescut de viermi branhiali, exista tratamente pentru "imbunatatirea" situatiei, dar nu pentru a scapa de ea, medicament pe baza de praziquantel, dactymor fiind unul din medicamentele de pe piata(atentie la utilizarea acestuia) sau tratament pe baza de formol, dar tratamentul trebuie repetat din nou dupa 7 zile pentru a avea efect, deoarece acesta nu afecteaza si ouale "viermilor".
Dar toate aceste medicamente din "experienta proprie" trebuiesc ocolite cat de mult posibil, conditiile bune(apa buna, filtrare), o temp usor crescuta si din cand in cand un pic de sare iti vor face viata mai usoara.
Ca si sfat, probabil greu de acceptat de tine acum, este sa renunti la acei Discusi cu probleme, probabil principala ta cauza pentru probleme sunt ei, fiind cei mai predispusi la boli, afectiuni etc.
La partea de filtrare iti recomand sa renunti la bio-balls, care sunt 0 dupa parerea mea, si sa umpli acel loc tot cu siporax, sau alt material filtrant biologic eficient.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Sun Mar 03, 2013 12:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 24, 2012 8:35 pm
Posts: 31
Location: Bucuresti, Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea nr.53
Multumesc de sfaturi. De albeata stralucitoare de pe operculul la Red Mellon poti sa-mi spui ceva ? Seamana cu ceva cunoscut ?

Ca idee, oricum incepusem sa ridic temperatura - dar mai sus de 30.5 grade C nu o duce (am un Tetra Heater acum de 300W care nu stie peste 30 de grade). Incepand de ieri si nu am avut nici un comportament ciudat (toti sunt calmi fara schimbari de culoare si echilibru).

Am sa iau in calcul partea cu discusii ramasi in urma, inteleg ca pot fi un focar de infectie. La filtrare am gresit eu, in fapt, era vorba de Eheim Substrat Pro, nu de BioBalls. Am sa iau si Siporax la un moment dat, stiu ca e mult mai eficient.

Despre tratament cu sare, am tot cautat sa gasesc sare neiodata - dar am impresia ca nu se comercializeaza deloc, am doar o sare gema - dar si aceea este iodata. Pot folosi asa sau este neaparat nevoie sa fie neiodata ?

Multumesc de sprijin si revin cu informatii legate de starea pestilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Sun Mar 03, 2013 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Poti folosi orice sare din comert.Daca se mai freaca foloseste Medopond de la JBL.Nu folosi deocamdata niciun medicament recomandat mai sus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 9:45 am 
Offline

Joined: Mon Jan 07, 2013 2:56 pm
Posts: 29
Location: Satu Mare
drdiscus wrote:
Poti folosi orice sare din comert.Daca se mai freaca foloseste Medopond de la JBL.Nu folosi deocamdata niciun medicament recomandat mai sus.


Adica se poate folosi si sare iodata ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 10:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Desigur insa daca gasesti din aceea marunta nu extrafina e si mai ok, aseara le-am pus si eu pentru ca am probleme cu un discus care s-a lovit.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
danyboy wrote:
drdiscus wrote:
Poti folosi orice sare din comert.Daca se mai freaca foloseste Medopond de la JBL.Nu folosi deocamdata niciun medicament recomandat mai sus.


Adica se poate folosi si sare iodata ?

Cea iodata ce are?Nu are nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 3:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 24, 2012 8:35 pm
Posts: 31
Location: Bucuresti, Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea nr.53
Update: pana acum par ok, mai mult am impresia ca au prins mai multa viata si culoare. O intrebare pe care nu am pus-o: tratamentul cu sare pe ce perioada se face ? In cat timp aduc apa la nivel normal ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Valorile apei revin la normal odata cu schimburile de apa.Nu exista un numar precis de zile in care sa ai sare in acvariu.Daca sunt pe drumul cel bun incepe mentenanta acvariului cum o faci de obicei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme
PostPosted: Mon Jun 03, 2013 7:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 24, 2012 8:35 pm
Posts: 31
Location: Bucuresti, Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea nr.53
Nu am vrut sa deschid un nou topic, deci voi posta aici. De 2 zile unii din discusii mei au un comportament ciudat. Stau cu aripioarele pliate si lipite de corp, de obicei se duc in zone de suprafata sau in spatele lemnelor si stau foarte foarte linistiti. Ieri unul dintre ei prezenta simptomele astea, astazi vad ca am la mult mai multi. Intre ziua de ieri si azi am schimbat o cantitate de apa mai mare decat de obicei, undeva la 50%. Am filtrare biologica, valorile apei (cele pentru care am teste):
pH=7,5;
NO2-= 0.3 mg/l;
NO3-= 12.5 mg/l;
Ca o alta precizare, am avut prostul obicei sa nu mai bag Biotopol la schimbul de apa mai nou si cred ca s-a schimbat ceva in apa de la retea.

Pestii se prezinta asa: https://www.youtube.com/watch?v=333sRIE08Xc&feature=youtu.be

Pe langa asta, am patru noi veniti in acvariu care au trecut prin carantina - 3 zile cu Easy Life MultiCura. Nu prezentau nici un simptom de boala, drept care i-am trecut in cel mare alaturi de discusii pe care ii aveam. Ma gandesc sa nu fie ei de vina - din ce vad ei nu prezinta problemele de la ceilalti.

As dori un sfat, oricum ma pregatesc sa ma duc sa iau Biotopol si sa fac un schimb masiv de apa. Macar sa stiu ca apa e tratata.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group