It is currently Fri Mar 29, 2024 1:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 9:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Acum am observat un discus care are deasupra ochiului o gaura cam de 4 mm.Stie cineva un tratament sigur pentru aceasta boala?Nu vreau sa incerc tot felul de combinatii de medicamente(cum am citit prin forumuri),exista un medicament creat pentru asa ceva sau unul care da rezultate sigure?
Inca boala e la inceput,si nu vreau sa mai astept sa se dezvolte. :cry:

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 11:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Eu am patit la fel acum vreo 2 luni. La unul dintre masculi au aparut 2 gauri in cap. Pestele inca manca cu pofta si nu dadea semne ca este afectat de leziune. Asa ca, dupa cum am citit, (in cele mai multe cazuri, cauza de la care apar aceste gauri in cap este apa si/sau stresul), am scos pestele afara, am tamponat rana cu un betisor de urechi inmuiat in albastru de metil si am facut schimburi de apa in fiecare zi 50%, timp de o saptamana. Nu am apelat la medicamente.Rana a disparut, si dupa o saptamana nu se mai vedea mare lucru.
Medicament ar fi bun metronidazolul fiindca boala e provocata de ceva microoorganisme care raspund la tratamentul cu acest antibiotic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Se discuta mult despre aceste leziuni ,pe forum e o lista lunga, in opinia mea e o boala imuno deficitara (cam cum era scorbutul pe corabii din lipsa vitaminei C) din lipsa asimilarii vitaminelor, mineralelor( in multe cazuri administrarea acestora are ca rezultat vindecarea) a stresului care provoaca un dezechilibru in organismal lor slabit ; de aceea la unii pesti apare in perioada reproducerii cand solicitarea e mai mare, in unele cazuri asociata cu excesul de mucus crescut , daca pestii nu sunt foarte slabiti si au conditii bune de viata : igiena , hrana , temperatura isi revin singuri fara niciun tratament


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 12:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
pestele arata foarte bine,nu pare deranjat deloc,deocamdat au sare 20g/10l,ma gandesc sa iau azi fishtamin.pestii sunt hraniti cu tetra discus,mixtura inima de vita,artemia congelata.in ultima saptamana au primit doar artemia,deoarece am avut o femela cu mici probleme.se poate adauga fishtamin cat timp stau la saramura fara sa-i influenteze efectul?

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 12:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
andreiburnete wrote:
Medicament ar fi bun metronidazolul fiindca boala e provocata de ceva microoorganisme care raspund la tratamentul cu acest antibiotic.
Mitul acesta s-a desfiintat cu multi ani in urma, cand au aparut gauri la Discusi care nu aveau aceste "Microorganisme"
Nu se cunoaste cauza nici in prezent. Exista doar banuieli, asa ca poti fi bucuros daca reusesti sa-l vindeci cu vreun medicament banuit a fi cat de cat eficient. Pretentia de primi o indicatie pentru un anumit medicament este deplasata atata timp cat nu cunoaste nimeni cauza bolii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 3:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Ioan C. wrote:
andreiburnete wrote:
Medicament ar fi bun metronidazolul fiindca boala e provocata de ceva microoorganisme care raspund la tratamentul cu acest antibiotic.
Mitul acesta s-a desfiintat cu multi ani in urma, cand au aparut gauri la Discusi care nu aveau aceste "Microorganisme"
Nu se cunoaste cauza nici in prezent. Exista doar banuieli, asa ca poti fi bucuros daca reusesti sa-l vindeci cu vreun medicament banuit a fi cat de cat eficient. Pretentia de primi o indicatie pentru un anumit medicament este deplasata atata timp cat nu cunoaste nimeni cauza. bolii.

Da am citit un post scris de tine acum cativa ani pe un alt forum,dar nimic recent ca sa pot sa imi dau singur seama daca,intre timp,nu sa rezolvat problema respectiv descoperit cauza.Ca am fost deplasat sau nu,ideea e ca nu vreau sa pierd pestele.

Un copy/paste la postu respectiv:
Ioan
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 496
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Am fost chemat de un cunoscut să-i omor 4 discusi de cîte 12-14 cm pentru că aveau găuri cu diametrul de 1cm în jurul ochilor și lui i-era milă să
le taie capul. I-a cumpărat de la mine în urmă cu jumate de an, deci eu i-am crescut de mici, așa că nu mi-a fost nici mie ușor. I-am propus să-i duc la mine și să-ncerc să-i vindec. Unul avea ochii așa de mult ieșiți din cap incît mă așteptam să-i piardă prin bazin.
Ajuns acasă i-am aplicat un tratament de scurtă durată cu bactopur direct, după indicațiile de pe ambalaj, într-o concentrație mărită, în 3L de apă, după care i-am tratat pe toți în continuare cu concentrația normală de 1 tabletă la 50 L cu bactopur direct, într-un bazin de 175L cu apă din rețea, lăsată să stea cîteva zile într-un bazin. După trei săptămîni nu mai aveau nici o urmă de boală, nici măcar o cicatrice. La o lună după întîmplare au depus icre.
Pe cel cu ochii l-am păstrat și am 300 de pui de la el, ceilalți trei i-am dat cuiva, că eu nu i-am vrut. Și dacă n-au murit mai trăiesc și-n ziua de azi fericiți c-au ajuns pe mîini bune.
Dacă mi-ar fi spus altcineva ce-am scris eu aici nu l-aș fi crezut.
Fiecare crede ce vrea!

HIDH nu are de-a face neapărat cu flagelatele din intestine, și asta se știe pentru că există discusi fără flagelate care au găuri în cap, dar eu n-am auzit c-ar ști cineva ce cauză are boala. În bazinele mele n-a existat boala asta niciodată. Singura problemă mai gravă a peștilor mei este că-mi distrug flagelatele o treime din pui și nu știu să-i tratez, pentru că Metronidazolul nu mai are nici un efect asupra lor.
Singurul remediu eficace: 35,5°C și apă mentinută foarte curată și aerisită exagerat. La nevoie schimb 50% de 2x/zi. Găurile se pot desinfecta cu rivanol, după care se aplică o alifie care nu știu cum se numește în română, dar în germană se cheamă "Nistatin" iar producătorul, "Lederle".
Se asează peștele pe un prosop ud căldut, 30°C, se acoperă și partea de sus a peștelui pînă lîngă rană, se tamponează rana cu sugativă, se aplică soluția dezinfectantă cu un bețișor cu vată bine înmuiată, dar fără să ajungă soluția la ochi, se lasă 15-20 de secunde să-și facă efectul, se tamponează din nou și se aplică pe rana cît mai uscată alifia care aderă și sub apă cam 30 de minute.
Se recomandă ca operația să decurgă în 3-4 minute, și se face și la răni produse din alte cauze, dacă acestea pun în pericol viată peștelui. A nu se trece cu vederea solicitarea peștelui în timpul tratării, care i-ar putea face mai mult rău decît bine!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 3:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
oceanG wrote:
...de aceea la unii pesti apare in perioada reproducerii cand solicitarea e mai mare, in unele cazuri asociata cu excesul de mucus crescut , daca pestii nu sunt foarte slabiti si au conditii bune de viata : igiena , hrana , temperatura isi revin singuri fara niciun tratament


Partea asta cu "perioada reproducerii nu am stiut-o". La mine intr-adevar erau in perioada in care puii se urcasera pe parinti (prima saptamana) si aveau o gramada de mucus pe ei. Poate asta a fost cauza..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 5:51 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 03, 2011 10:38 pm
Posts: 249
Location: bucuresti
......cineva imi spunea ca a tratat cu spirohexol..........


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Thu Oct 17, 2013 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu stiu sa se fi obtinut rezultate noi in combaterea bolii. Spirohexolul este un medicament care combate flagelatele adunate ca si bacteriile, in rana, dupa aparitia acesteia. Poate ca disparitia bacteriilor si flagelatelor ar grabi vindecarea, dar asta inca nu stiu sa se fi demonstrat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gauri in cap
PostPosted: Fri Oct 18, 2013 9:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am masurat duritatea cu test JBL si sa inverzit abia la a 14-a picatura.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group