It is currently Fri Mar 29, 2024 9:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Sugestii tratament
PostPosted: Fri Jan 23, 2015 1:30 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Am o problema cu un discus. Este vorba de un brown in varsta de vreo 2 ani si ceva. S-a inchis foarte tare la culoare si de cateva zile sta retras. Cand ma vede vine sa manance si mananca foarte bine. Dupa ce mananca se inchide la culoare si se retrage si sta acolo mai tot timpul, dupa o buturuga sau prin partea din spate a acvariului. L-am urmarit sa vad cum face fecalele. Acestea sunt normale. Nu am observat nimic suspect, albicios care sa ma duca cu gandul spre viermi intestinali sau flagelate. Restul discusilor nu au nimic. Inotul este normal, nu se clatina sau sa dea semne ca isi pierde echilibrul. Aripioarele sunt ok. Respiratia este ok.

Tin sa mentionez ca acum cateva luni a avut ceva probleme, fecalele erau mai albiocioase, dar dintr-o data i-a trecut. Nu am mai observat de atunci nimic suspect. Ma gandesc ca sistemul imunitar si-a facut treaba.

Astazi am facut rost de un bazin si as vrea sa il separ in carantina. Imi este foarte drag pestele si nu as dori sa il pierd. Ma gandesc sa ii ridic temperatura la vreo 32-35 de grade pentru cateva zile. Sa incerc sa bag si ceva medicamente? Daca da, ce mi-ati sugera?

Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sat Jan 24, 2015 8:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca-i un loc mai intunecos acolo unde se ascunde e poate doar o incercare de a se camufla. Daca se comporta in rest normal mai urmareste-l ca sa observi la timp daca da semne de inbolnavire. Nu-l stresa degeaba!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sat Jan 24, 2015 9:34 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Din ce am observat sta mai mult in zona cu perdeaua de aer. Si cand vine in fata este tot inchis la culoare. Cand vine la mancare se deschide la culoare dar dungile sunt foarte accentuate. Avea un colorit frumos, deschis si era foarte activ. Asta ma ingrijoreaza. Adevarul este ca partenera lui a murit acum 2 luni si de atunci a inceput sa aiba un comportament mai ciudat. Ieri am observat excremente inchise la culoare dar ca si un smoc de isrba. Nu stiu cum sa il descriu altfel. Inoata putin dupa care se retrage in locul acela si sta inchis la culoare. De obicei era tot in fata display ului. Nu stiu cum sa pun o poza ca v as arata cum sta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sat Jan 24, 2015 12:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Un discus se inchide la culoare din acelasi motiv pentru care un om sta bosumflat.
Nu se poate pune un diagnostic dupa acest simptom.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sat Jan 24, 2015 9:26 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Mda...astazi am observat urma de fecale albe la el. Am avut inspiratia de dimineata sa pregatesc bazinul de tratament. pe la 17 am bagat pestele, am dat drumu la o perdea de aer si am pus incalzitorul pe 29.5 grade. Incalzitorul vietii (un jager de 300w, cantitatea de apa din bazin este de60l) a incalzit apa la 32 de grade. Cum este posibil daca are termostat???Sper sa nu fi deranjat discusul cu cresterea asta de temperatura in 3 ore cu toate ca a fost treptata. Nu a fost vina mea. Maine vreau sa pun incalzitorul la 30.5 sa vad pana la cat urca temperatura. 35 de grade este ok? Tot maine vreau sa bag metro, 3 pastile. Aici am o intrebare: trebuie sa pisez pastilele si pe urma sa le amestec cu apa calda? daca nu, cum trebuie sa prepar solutia? Pot sa bag si 2 linguri de sare neiodata?
Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 2:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Jager-ul are scala reglabila asa ca nu are relevanta ce vezi marcat pe indicator ci ceea ce arata termometrul presupunand ca e un termometru in care ai incredere.
Discusul nu va fi deranjat de diferenta de temperatura de la 30 la 32 grade.
Daca vrei sa faci tratament termic atunci 35,5 grade este temperatura castigatoare. Nu urca mai mult de 1 grad la 2 ore ca o sa ai probleme. Fi cu ochii pe discus si fi pregatit sa scazi brusc temperatura daca da semne de disconfort accentuat.
Temperatura peste 32 grade se masoara cu termometru medical.
Daca bagi metro nu-i nevoie de 35,5 grade. Ajunge daca treci de 33 grade.
Pisezi pastilele, amesteci cu apa calduta pana se dizolva complect si torni continutul in acvariu.
Daca faci tratament termic nu baga sare. Daca faci cu metronidazol...nu cred ca strica.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 9:28 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Am inteles. Voi incerca astazi sa reglez temperatura la 33 grade si voi face tratamentul cu metro. Desi tin discusi de vreo 3 ani e primul tratament in bazin separat si primul cu metro. De obicei care dadeau semne de boala ii sacrificam sau cei care nu cresteau ii duceam la un coleg care este profesor universitar sa le faca o inspectie. Asta imi este prea drag sa il sacrific si este mare.
Apropo ultima data cand "am dus in vizita" la colegul profesor doua exemplare care nu crescusera si ambii erau slabi am avut o mare surpriza. Eu eram sigur ca unul are paraziti branhiali cu duiumul si viermi intestinali pe masura. Pestii au fost dusi vii, sacrificati la fata locului de catre dansul. Aparatura folosita la examinare a fost una performanta. Surpriza: paraziti branhiali zero, flagelate zero, viermi intestinali zero. Tare curios as fi si la exemplarul acesta. Daca vad ca nu o sa se simta dupa tratament mai bine o sa il sacrific sa vad ce baiuri are.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 12:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Sa nu uiti de lumina daca bagi metro,trebuie cat mai putina.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 2:42 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
e mult 2w lumina? am 2 leduri care le-am pus ca sa nu se sperie cand mai trec pe langa el


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 3:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu zic să stingi lumina complet.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group