It is currently Sat May 04, 2024 12:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 3:06 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
ok, am sa o sting atunci


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Tue Jan 27, 2015 7:53 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Tratamentul pare sa mearga bine. Cate zile trebuie facut tratamentul?

Pestele mananca. Din pacate doar bucatele de mixtura ii priesc. Boabele nu ii prea plac. Dupa ce manaca ii fac un schimb de aprox 25% din apa, adaug sare si metro. Astazi fecalele au fost inchise la culoare si sa spun compacte, la fel ca si la restul. Temperatura este la aprox 34-34,5. Pestele este foarte vioi, activ si cauta mancare tot timpul. Nu mai este inchis la culoare, sta cu aripioarele normal iar respiratia este ok.
Mentionez ca astazi I-am bagat a 3-a oara metro.
Astept sugestiile voastre ca sa stiu cand il introduc in bazin din nou.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Tue Jan 27, 2015 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Continua inca 2 zile cu tratamentul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Tue Jan 27, 2015 9:59 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Multumesc pt. info. Voi continua inca 2 zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Thu Jan 29, 2015 10:01 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Astazi ar fi ultima zi cand ii administrez metro. Dupa ce ii bag metro diseara pot sa setez si termostatul pe 30 si pe urma dimineata sa scad temperatura pana la 28? Doresc ca maine dupa masa sa il introduc in bazinul mare. Pestele pare ok. Este vioi vine la geam, mananca de rupe, se comporta ca un peste sanatos. Sper sa fie si in bazinul mare asa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Fri Jan 30, 2015 12:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
razvan_toth wrote:
Astazi ar fi ultima zi cand ii administrez metro. Dupa ce ii bag metro diseara pot sa setez si termostatul pe 30 si pe urma dimineata sa scad temperatura pana la 28? Doresc ca maine dupa masa sa il introduc in bazinul mare. Pestele pare ok. Este vioi vine la geam, mananca de rupe, se comporta ca un peste sanatos. Sper sa fie si in bazinul mare asa.

Parerea mea este sa-l mai tii cam doua saptamini (sau sa-i tii pe toti ) la 30-31 C pina sa-l readuci la 28.
De citiva ani eu tin discusii la 30-31 C si ,sincer,nu mai stiu ce e ala tratament.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 12:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mmdiscus wrote:
De citiva ani eu tin discusii la 30-31 C si ,sincer,nu mai stiu ce e ala tratament.


Eu de citiva ani nu ma mai uit la termometrele din bazine dar cred ca in majoritatea am temperaturi intre 27 si 29 gC iar la schimburile de apa scade pe la 23-24 gC (chiar si la puii de citeva zile) si deasemenea nu mai e nevoie sa tratez pestii. Trebuie doar invatati asa......in mai multe generatii .La fel pot fi invatate toate perechile nou formate sa nu isi manince icrele si sa isi creasca puii inca de la prima depunere ....dar tot in mai multe generatii. Trebuie doar selectie si ..... fara compromisuri.
Poate suna ciudat dar cine vrea discusi sanatosi de care sa se poata bucura nu trebuie sa ii trateze de toate nimicurile. Un discus caruia i se ofera conditii de trai cit de cit decente dar ''face flagelate'' nu prea merita sa iti pierzi timpul cu el. Deasemenea un discus care datorita conditiilor mizerabile de trai ajunge sa ''faca flagelate'' nu se merita sa il tratezi deoarece oricum este compromis si e mai ieftin sa renunti la el/ei , sa imbunatatesti conditiile in care ii tii si sa iti dai o sansa sa te bucuri de niste pesti ok dintre care sa nu trebuiasca sa tratezi cite unul odata la citeva luni sau saptamini.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sugestii tratament
PostPosted: Thu Feb 05, 2015 2:56 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Pestele l-am pus in bazin de cateva zile si se pare ca si-a revenit. Nu mai sta ascuns, Inoata tot timpul si mananca foarte bine. De asemenea l-am urmarit sa vad daca mai face fecale albe. Ce am observat ca mananca foarte mult si pe urma la cateva minute incepe sa faca kk. Dumnezeu cu mila, daca mai face ceva, nu imi mai bat capul cu el, il sacrific.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group