It is currently Fri Apr 19, 2024 6:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Wed Mar 18, 2015 11:43 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
Va sunt dator cu un update.
In prima saptamana am facut primul schimb de 50% din apa si apoi in fiecare zi de cate 30% din apa adaugand sare neioadata (am gasit la mega image) cum mi-ati indicat 1 lingura la 30l apa. Temperatura am lasat-o la 32.5C. la schimbul de apa am pus in apa de la robinet Easy Care - FFM in procent mai mare adica 5ml la fiecare 10l desi indicat era 2.5ml la 10l.
Din pacate infectia era prea avansata si nu s-a vazut mare rezultat asa ca am trecut la medicamente.
Am luat Baktopur si Baktopur Direct.
Tratamentul cu Baktopur a fost conform indicat 1ml la 20l si schimb de 50% din apa in prima zi. A doua zi nu am pus nimic iar a treia zi am schimbat 50%din apa si am pus iar 1ml la 20l. Desigur impreuna si Easy Care FFM.
Tratamentul de Baktopur Direct: am pus 1 tableta la 50l apa in prima zi si dupa 3 zile am schimbat 50% de apa.
Dupa 4 zile deja arata mult mai bine. Si-au recapatat culoarea, nu mai au mucoasa, nu mai au fasii albe iesind de la branhii si nici inotatoarele si coada rosii la margine.
Parca acum se uita si dupa mancare dar nu mananca inca. Oricum inoata, se plimba prin acvariu, sunt activi. Sunt bine toti 4. Dupa primele 2 zile se vedea cum se dezlipea de pe ei mucoasa aceea alba. La un moment dat aveau si pete albe pe ochi (am citit ca e era posibil sa fi fost socul de PH) care au disparut si ele. Sper sa fie totul in regula si sa ii fi scapat.

Am ales sa fac tratamentul in acvariul mare pentru ca oricum nu este plantat si am zis ca daca bacteria era in substrat pe pereti etc. mai bine sa tratez tot decat sa ii tratez in acvariu de carantina si cand ii pun inapoi sa se imbolnaveasca iar.
Problema cu mancatul este ca Discus Tetra, Tetra FreshDelica - BloodWorms si Ocean Nutrition Discus Quintet(contine si artemie) cei 3 brown nu mananca. BD-ul mananca de rupe.
Nu stiu ce sa le dau sa fie mai atragator pentru ei.

Va multumesc pentru sfaturi si pentru informatii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Wed Mar 18, 2015 11:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Grindal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Thu Mar 19, 2015 3:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Tratamentul cu Baktopur /-Filtru cu carbune activ - despre asta trebuie sa te mai informezi; se mentioneaza in instructiunile de folosire ale medicamentului.
sare neioadata 1 lingura la 30l apa. (Ca. 36-40g/100L!)
Pentru evitarea intoxicarii cu NO2 se folosesc 5g sare la 100L. (Si asta-i deja mult prea mult.)
Ph: 6.8 / Kh: 6d (ca.31g/L CO2)?!
Cum ai reusit? Clar ca se ineaca pestii.
Grindalii sunt foarte mici, pestii consuma, pentru a-i aduna, aceeasi energie pe care o castiga manancandu-i. Sunt buni pentru pui sub 3-4 cm.
Enchitreii sunt de cateva ori mai mari, iar discusii ii mai mananca, daca-i cunosc,! chiar si dupa ce refuza orice alta hrana. In apa >30°C mor in mai putin de 30 min.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Thu Mar 19, 2015 3:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Poti intreba de unde i-ai luat cu ce au fost hraniti. Poti incerca si cu niste artemia congelata. Dupa cum i-ai descris par sa fie pe calea cea buna si ar trebui sa inceapa sa si manance in curand. Si tu daca esti bolnav parca nu simti nevoia sa te ghiftuiesti cu gratare, nu? :D La fel sunt si pestii. Ce tratamente ai folosit "decicleaza" filtrele, asa ca dupa ce le inlatuiri din apa ar fi foarte indicat sa folosesti niste bacterii la sticluta si sa nu neglijezi schimburile de apa.

Ioan C. wrote:
sare neioadata 1 lingura la 30l apa. (Ca. 36-40g/100L!)
Pentru evitarea intoxicarii cu NO2 se folosesc 5g sare la 100L. (Si asta-i deja mult prea mult.)
Ph: 6.8 / Kh: 6d (ca.31g/L CO2)?!
Cum ai reusit? Clar ca se ineaca pestii.


Sarea n-a fost doar pentru blocarea intoxicarii cu nitriti. ;)
Nici CO2-ul n-a fost o problema, din moment ce ceilalti pesti se simteau bine.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Thu Mar 19, 2015 4:19 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
Salutare.
Asa este gratarelul dupa ce se fac bine pana atunci multa apa :P

A ramas sa fac astazi seara deciclare.
O sa schimb 50% din apa cu conditioner-ul de apa Easy Care FFM.
Ca filtru am un Eheim BioPower si cand am inceput tratamentul am scos sectiunea cu sera siporax si cea cu carbon activ. Acum o sa le reintroduc. Am inteles ca ar fi bine dupa o saptamana sa schimb carbonul acesta activ si sa pun altul pentru ca si el daca se incarca prea mult incepe si da drumul "poluantilor" inapoi in apa.
Pe sera siporax o sa pun lichid-ul ce care il am JBL FilterStart.

Este ok daca procedez asa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Fri Mar 20, 2015 8:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
marza wrote:
Este ok daca procedez asa?
Da.
Ciprian Marcu wrote:
Nici CO2-ul n-a fost o problema, din moment ce ceilalti pesti se simteau bine.
Parca nu-mi vine sa cred c-a produs concentratia aia intentionat, asa ca nici nu cred c-a stiut cat de aproape era de colaps.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi cu probleme - Initial mazga alba acum fasii albe
PostPosted: Mon Mar 23, 2015 11:31 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
update final pentru post.
inca odata va multumesc pentru sfaturi. (va multumesc si discusii)
pestii sunt bine, mananca si sunt activi prin acvariu.
acum dupa toate schimburile astea de apa pe la 1 dimineata, calculele substantelor de tratament, urmarirea evolutiei mucoasei etc. parca sunt parte din familie :)
happy tails si ne auzim


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group