It is currently Fri Mar 29, 2024 8:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Boala, apa...sau?
PostPosted: Tue Apr 14, 2015 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Dupa ce acum ~4luni m-am lovit EXACT de aceiasi problema ca si acum 1 an, 2 ani...dupa un schimb de apa facut aseara, unul din pesti a inceput sa elimine mucus intens, un altul s-a inegrit mai mult...
Bazin 300l, schimb de apa de ~70l din care ~50l osmoza si ~20l apa de retea trecut prin prefiltrare formata din sterasyl, carbune si filtru 5 microni.
Valor apa
gh=6
kh=4
ph=7

O sa atasez niste poze cu situatia dupa ~24h cu cei 2 pesti, afectati....inca se hranesc, ceilalti par stresati dar mananca bine, se comporta normal...
Va rog sa ma ajutati sa depistez problema si o rezolvare!!!
Multumesc anticipat!

http://www.img.plici.ro/album/zI

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 11:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai adus ceva nou in bazin?Eu nu cred ca este de la apa.Rana aceea nu este de la apa.Ai sump care comunica cu alte bazine?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 11:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
.... pestii in sine...sunt "noi" ... de acum ~2-3 saptamani i-am primit, aclimatizat, nu am avut probleme cu ei pana acum, doar unul care avea o problema la un ochi(un ochi mai mic)...statea mai retras... pana inainte de schimbul de apa nu erau probleme vizibile. Acum unul are deja acea rana foarte urata....aseara l-am scos si bandajonat cu albastru de metilen (doar asta aveam in casa la indemana)...iar celalalt este negru taciune si au inceput sa ii apara multe punte albe... restul parca au devenit mai sfiosi astazi (dar poate din cauza ca aseara l-am fugarit un pic pe cel cu rana... astazi o sa pregatesc si un bazin de carantina si voi cumapara medicamentatia recomandata de voi desi cred ca tratamentul ar trebui sa il aplic pentru toti discusii din bazin... Aseara perechea care era la un loc cu ei...a depus si e prima oara cand masculul a fecundat icrele si mai au si acum icrele (maro) pe con!
P.S: nu am sump, filtrarea se realizeaza prin filtru extern (biologic) + filtru intern (mecanica) + un borcan de plastic plin cu material filtrant biologic si un burete grosier la suprafata..

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Inseamna ca atunci cand au venit, ti s-a trimis si o goanga bonus.Pe cel cu rana badijoneaza-l cu Asocilin iar la restul baga Furanol sau Furapond.Lasa-i 5 zile cu apa aia, apoi fa un schimb de 80% cu apa direct de la retea, fara sa o treci prin niciun filtru.Clorul din apa ii va ajuta sa scape de mucusul bolnav.Asta este unul dintre motivele pentru care urlu de ani de zile pe forum sa se faca schimburi de apa direct de la retea, pentru regenerarea mucusului.Dar nu, majoritatea investesc milioane in filtre smechere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Am in casa Yellow Powder(de la Ciprian Marcu, din cate am inteles contine aceiasi substanta activa ca si furanol), este ok sa administrez acest medicament in locul la furanol? - decicleaza?
Recomanzi sa mut filtrarea biologica la alt bazin pe timpul tratamentului?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 1:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Da, muta filtrarea biologica.Eu as arunca-o dar iar imi sare lumea in cap.Nu am incercat Yellow Powder.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Acum m-am uitat prin "cutia" cu medicamente pentru acvaristica si am cumparat la un momentdat citind postarea colegului nostru de aici viewtopic.php?f=17&t=6846
Un flacon de 100ml de lincovet 10 ... substanta activa lincomicina clorhidrat.... credeti ca ar fi mai utila administrarea acestui tratament?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 2:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Rana care se observa pe discus este provocata de Costia sau in unele cazuri mai rare de Collumnaris.
Dupa tratament o sa ramana cu o pata in locul acela care nu o sa dispara prea curand.
Ori una, ori alta poti gasi tratament care sa acopere intraga plaja.
Daca nu ar fi avut rana ar fi mers aproape sigur cu tratament termic dar asa il omori in cateva ore.
Eu nu a-si baga nimic pe baza de nitrofurantoina (doar daca te-ai certat cu ficatul lui) caci nu e cazul.
Tratamentul la gramada l-as face cu Dajana FMC. Si da, decicleaza si FMC-ul si Fura (nol, pond, zolidon) sau Yellow Powder.
Daca te uiti dupa Lincospectin inseamna ca ai inceput sa te precipiti. Calm...ca altfel risti sa iei decizii pripite.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 3:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Eu am mai vazut genul ala de rana, (forma si aspect) la un discus de-al meu, care s-a speriat la un moment dat dupa un schimb de apa, si s-a "ascuns dupa incalzitor" blocandu-se acolo. Pana l-am observat, deja si-a ars tegumentul, si rana dupa o zi arata exact asa ca cea din pozele care le-ai postat tu. Eu fiindca am stiut de unde vine buba nu am facut tratament decat cu sare, 1 lingura mare la 10 l de apa, iar in 2 saptamani pestele s-a refacut aproape complet. Acum e mare sanatos!
Nici eu nu m-as hazarda la lincospectin, fiindca ala e cam ultima strigare. Dupa el "potopul"! Daca mai patesti dupa aia ceva nu mai ai cu ce sa faci tratament!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 5:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
mariusvlad wrote:
Este ceva asemanator Costiazei si se trateaza ca atare. Posibil ceva din apa introdus odata cu schimbul pe care l-ai facut a tinut sistemul imunitar ocupat timp in care Costia a actionat.
Pestii netratati care nu mor vor face boala din nou dupa o perioada. Daca introduci pesti noi acestia se vor imbolnavii dupa 3 saptamani.
Cei care secreta mucus prin branchii mor sufocati in cateva ore.
Tratamentul aplicat de mine la repezeala a fost urmatorul:
Intr-o galeata am facut saramura cu concentratie de 7% si am introdus doar discusii care aveau mucus in exces in branchii si cei care nu isi mai pastrau echilibrul. Acesti discusi au inceput sa se dea peste cap instantaneu dar mi-am infrant dorinta de a-i scoate si i-am lasat acolo 10 minute. Daca vreunul nu mai misca il agitam eu cu mana sa elimine cat mai mult din mucus. Intre timp am pregatit acvariul in care urma sa-i mut cu o saramura de 3%. In aceasta saramura i-am introdus pe toti indiferent de starea bolii si i-am lasat 3 zile. In acest interval discusii au inceput sa se hraneasca normal dar cei care au fost foarte afectati au ramas destul de intunecati si la mancare veneau rar. Acestia mai prezentau inca pete albicioase pe corp.
Dupa acest interval am schimbat masiv apa si am introdus tratament cu FMC Dajana pentru a elimina complect parazitul. Dupa 4 zile sub acest tratament toti discusii erau complect refacuti.


Mentionez ca de aceasta data, pestii desi sunt vizibil afectati, nu prezinta probleme de inot haotic, pierderi de echilibru...ba chiar se hranesc...desi se descompun.. :(

O sa aplic acest tratement in prima faza, furanol nu am gasit disponibil pana maine, fmc dajana am promisiuni ca maine la ora 8.00 il pot lua de la curier...
Marius, te rog sa fii mai explicit asupra concentratiilor de sare...3%, 7% ... in grame/litru(30gr/100l ; 70gr/100l ? )... inteleg ca intai aplic tratamentul doar cu sare pentru 3 zile, apoi dupa schimburi de apa tratamentul cu fmc dajana...
Din anumite motive, tin sa cred ca la mine in bazin Collumnaris este cel care imi da batai de cap....mostenit cu ceva timp in urma, simptomele repetandu-se la ceva timp...si probabil asa cum ai mentionat schimburile de apa doar ajuta aceste bacterii...(in sensul ca fac imunitatea pestelui sa fie ocupata cu altceva)...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group