It is currently Sun Apr 28, 2024 7:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Reajuns acasa, starea pestelui se pare ca se agraveaza, au inceput sa se frece de obiectele din bazin... Am facut o filmare inainte de a ma apuca sa curat temeinic bazinul si sa il pregatesc pentru tratamentul de maine cu FMC Dajana.... Voi schimba usor in aceasta seara 50% din volumul de apa din bazin direct cu apa de laretea, maine voi deconecta si filtrarea, vor ramane doar 2 pietre de aer. Le-am dat si ultima masa inainte de tratament, la care au venit toti, chiar si pestele cu problema. Tratamentul va fi in decurs de 12 zile, doar cu FMC Dajana, fara sare, pentru toti pestii din bazin. Sper ca astfel sa scap si de problemele viitoare.
Va voi tine la curent cu evolutia pestilor si a tratamentului.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mustang wrote:
Mentionez ca de aceasta data, pestii desi sunt vizibil afectati, nu prezinta probleme de inot haotic, pierderi de echilibru...ba chiar se hranesc...desi se descompun.. :(


Poti sa detaliezi partea cu descompusul? Imi suna cunoscut.

Da si link, te rog, cu problema de acum 2 ani daca e pe forum. Ar fi util de vazut. Eu am cautat si n-am gasit.

E si o femela de BD acolo care "le da la operatie" si-i streseaza.
Yellow Powder ar trebui sa aiba ingredientul activ acelasi ca si Furanol2 care nu mai este pe piata. Furanol contine nifurpirinol, la fel ca si BaktopurDirect(tablete) doar ca asta din urma e mai concentrat.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 10:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
viewtopic.php?f=17&t=5209&p=47295&hilit=murit#p47295

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 11:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din pacate, neseriozitate ajunge la cote inalte pe meleagurile noastre....ieri cand am inaintat comanda cu produsele necesare pentru tratament si inca cate ceva, am primit promisiunea ca vor fi si trimise in aceiasi zi....astazi de dimineata sun la curier pentru o intalnire rapida sa imi ridic produsele, doar ca nu sunt produsele. Sun din nou la site-ul de pe care am comandat...si printre "sorbirile" la propriu din cafea o dna... ma anunta ca, comanda este in procesare si nu stiu daca au toate produsele pe stoc, desi eu le-am achitat deja cu cardul... ii spun ca am primit promisiunea ca vor fi trimise de ieri...raspuns: noi...doar confirmam comenzile, de la depozit e problema, iar ceea ce e pe site, nu corespunde cu ce avem pe stoc...cel mai tarziu maine veti afla daca va putem onora comanda. :( ... Capital social societata (site) : 2.913.530 lei ... oare cati au cazut in plasa lor? nu am dat numele site-ului pentru a nu face reclama de nici un fel... din pacate nu am gasit in alta parte FMC Dajana de comandat...
Acum sansele fiind destul de slabe sa mai primesc in timp util fmc dajana pentru tratament...ce inlocuitor imi recomandati?
Tratament cu sare, cu yellow powder? Astea le am "pe stoc"... am inteles ca ar fi paraziti, deci yellow powder fiind antibiotic cred ca nu isi are rostul acum..

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Din cate imi aduc aminte, FMC contine formol si oxalat verde de malachit. Nu le gasesti separat?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 12:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Da, formol, verde de malachit si albastru de metil...dar nu stiu in ce dozaj...le am pe toate separat...
Formol.... din cate stiu este contraindicat a se doza formol in bazin daca pestii au fost mutati proaspat cu minciogul, din cauza eventualelor mici rani...dar la mine deja are primul strat de piele perforat...e carne vie...se poate administra formol in aceste conditii?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 12:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu. Probabil moare. Si in cazul tratamentului cu FMC Dajana.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 12:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Recomanda cineva un tratament?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Pentru pestele ranit incearca tratamentul doar cu oxalat verde de malachit sau sulfat de cupru. La ceilalti poti aplica FMC dupa prospect.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Thu Apr 16, 2015 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Formol si malachit au mai multe produse in componenta care sunt pentru Costia, "gris", etc. Unul cu spectru mai larg ar fi Sera Omnipur, dar si asta e un pic cam agresiv. Uneori cand l-am mai folosit au inceput sa se agite tare si sa se loveasca de peretii bazinului. Poti sa le pui si sare pentru tratament de lunga durata, ar fi chiar indicat.

https://www.sera.de/en/products/in_cate ... nipur.html

Poti incerca si permanganat de potasiu(prajeste si paraziti si bacterii) 0.2g/100l pentru 1 zi, dar trebuie sa te hotarasti pe ce mergi pentru ca e incompatibil cu formolul in apa in caz ca faci alte tratamente si nu e schimbata toata apa.

In alta ordine de idei, rana respectiva (desi ai "umblat" la ea) nu arata ca fiind produsa de paraziti ci mai degraba e o infectie(posibil secundara si sa fie implicati si paraziti la cum se freaca respectivii).


Daca vrei sa scoti pe viitor eventuala "problema" a apei din ecuatie, poti folosi apa reconstituita daca tot ai sistem de osmoza inversa. Adica la apa "de osmoza" ii adaugi saruri din comert JBL, Sera, Preiss etc.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group