It is currently Wed May 01, 2024 11:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 8:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
razvan_toth wrote:
Nici o imbunatatire. Pestii afectati sunt tot la fel. Am o intrebare la voi. Procedez bine daca ii sacrific pe cei afectati rau? Le dau sanse mai mari celor 6 care par sa fie cat de cat ok?

Nu o sa faci nimic bun pentru ceilalti daca ii sacrifici pe cei care iti par fara sanse. Este ca si cand atunci cand esti bolnav la pat te omoara cineva sa nu ia si el boala dar el este deja infectat si nu stie.
Nu ii mai stresa si nu te mai stresa atat ca nu iti face bine. Masoara parametrii apei. Daca Ph, NO2, NO3 si NH3 sunt in parametrii atunci lasa-i in pace eventual incearca sa adaugi ceva vitamine solubile in apa de uz acvaristic. Daca apa insa nu este in parametrii atunci trebuie un schimb de apa (minim 50%) si redozare bactopur direct (poate chiar un pic mai mult decat scrie in prospect 1 tableta /50 l de apa asta in caz ca nu ai pus doza corecta, deci pentru 850l ar fi necesare 17 (sau 18 ca ai si nisip si alte decoruri pe acolo) tablete initial)

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 8:51 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Ok. Daca fac schimb de apa, pot sa bag aquatan si pe urma bacterii? Sau sa nu mai bag aquatan si sa bag doar baktopur?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 9:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Acum la un schimb de apa poti sa bagi si aquatan si bactopur dar nu bacterii.
Cand vei termina cu tratamentul atunci poti sa bagi si bacterii.
Am uitat sa te intreb daca ai carbune activ prin filtre? Nu am vazut scris nimic despre filtrarea la bazinul tau. In filmulet se vad doar un burete si niste tevi care nu stiu pe unde duc.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 10:44 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Am scos carbunele activ si zeolit ce aveam prin canistre. Filtrare am 2 butoaie de 40l fiecare pline cu piatra ponce.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 4:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Lasa-i in pace, lumina stinsa, stres minim. E posibil ca o mare parte din ei sa-si revina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Thu Jul 09, 2015 10:50 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Mda. Baktopur nu a avut nici un efect. Vazand lucrul acesta am facut tratamentul care l-a descris colegul in postul acesta viewtopic.php?f=17&t=6846 Am avut un bazin pe balcon care l-am spalat am bagat 80l de apa si am luat de la o farmacie medicamentul. In bazinul mare 2 discusi erau aproape dusi, am spus sa incerc sa ii salvez si pe aceia. Ceilalti discusi nu dadeau nici un semn de insanatosire, erau parca mai rau. Am bagat in bazinul mic apa de la retea la temperatura din bazinul, o poma de aer si am introdus pestii. Dupa cum era de asteptat cei doi care erau aproape distrusi nu au rezistat, dupa cateva ore si-au dat duhul. Ceilalti 4 care i-am bagat odata cu ei, par ok, stau "drepti" aripioarele nu le mai au lipte de corp tot timpul, innoata. Cred ca sunt sanse mari sa ii salvez.

In bazinul mare am facut un schimb de 25% de apa, am spalat filtrul mecanic, am aspirat bine substratul. Cei 6 discusi care i-am lasat in bazin par ok. Inoata impreuna si nu dau semne de boala.

Sa zicem ca ii salvez pe cei din bazinul spital, cand ii bag inapoi exista sansa sa recidiveze?. Nu pot sa ii tin in bazinul mic, cel tarziu duminica dimineata trebuie sa ii bag inapoi deoarece plec la mare cateva zile. Astazi o sa bag si carbune activ in bazinul mare, schimb de apa iar, am dat drumul la schimbul la picatura si de maine o sa incep sa bag cate o fiola de prodibio in fiecare zi (3 fiole mai exact). Pe perioada cat voi fi plecat le va da socrul meu cateva boabe o data pe zi. Pestii de talie mica sunt bine merci si nu am avut nici o pierdere....

Astazi in bazinul mic schimb de apa si redozez medicamentul. Mai mult de atat nu am ce sa fac. Discusii care i-am pierdut au fost cei mai frumosi din bazin, un pigeon flora si un pigeon blood ambii avand peste 18cm :( Au fost cei mai slabiti si cauza o stiu. Dupa prima dereglare de acum o luna si ceva, fostul sef al bazinului (pigeon flora) a inceput sa depuna in draci si il tinea pe celalalt locatar doar intr-un colt, il stresa la maxim si nu il lasa nici sa manance, cu restul nu avea nimic daca pastrau distanta de icre, dar pe acesta cand il vedea ca iasa si 5 cm din colt il fugarea prin tot bazinul. "Seful cel mare" cred ca a murit deoarece era slabit de la atate depuneri si cat efort depunea sa isi apere teritoriul, mai ales ca aprope o saptamana, cu cateva zile inainte sa se declanseze boala, a avut puiuti pe el si era turbat nu stia in ce parte sa ma fuga si nici la mancare nu mai venea de grija puilor. Femela nu prea avea ea mare grija, venea sa manance, fapt pt care ea a supravietuit. Asa ma gandesc eu...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Fri Jul 10, 2015 7:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Exista sansa sa recidiveze dar nu din cauza ca i-ai baga inapoi cu ceilalti (toti au fost infectati initial) ci din cauza slabirii orgamismului din alte cauze, asa cum singur ti-ai explicat de ce ti-au fost afectati cel mai tare cei doi care s-au dus.
Ar fi bine sa te limitezi in a mai cumpara discusi daca nu ai timp sa faci carantina si sa ii incerci daca sunt imuni la ceva sau transmit ei ceva cu unul dintre discusii tai care ii ai deja in acvariul mare. Aproape toti cei care crestem discusi am facut greseala ta de a aduce discusi si in euforia noilor achizitii i-am bagat fara carantina cu alti discusi si apoi ne-am luptat cu o boala sau alta.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Fri Jul 10, 2015 8:32 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Da Septi, sunt de acord cu tine, momentan nu voi mai achizitiona nici un peste. Nici in viitor nu mai am planuri. Incerc sa ii pun pe acestia pe picioare. Problema va fi in momentul in care ii voi introduce in bazin pe cei din bazinul spital ca nu pot sa monitorizez eu ce se va intampla, Va fi socrul meu la mine dar el nu are habar de acvaristica, doar le va da granule. Dumnezeu cu mila, chiar nu am ce sa le fac, daca le este scris sa traiasca vor trai. Am incercat sa le asigur toate conditiile si sa ii salvez.

Legat de noi discusi fara carantina, nici nu se mai pune problema. Mi-a ajuns ce am patit pana acum. :( lectia a fost invatata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Sun Jul 12, 2015 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Daca tratamentul este eficient in cazul asta poti sa-l aplici si in bazinul mare daca intervine ceva. O solutie ar fi sa-l aplici preventiv chiar inainte de a reintroduce pestii daca ai motive serioase sa crezi ca or sa fie probleme dar probabil nu o sa fie necesar la cum au evoluat lucrurile.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 21, 2015 1:12 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Mda, nu am mai scris ca nu am avut timp. Nu a decurs totul cum a trebuit. Soacra imi spunea ca pestii umbla ca sunt ok. Din pct ei de vedere :( Cand am ajuns sambata acasa si m-am uitat la bazin, mi-am dat seama ca discusii nu mai au nici o sansa. Aratau vai si amar de ei, aripioare arse, branhii arse (aveau o culoare ciudata) slabi, respirau sacadat, in fine....un peisaj horor pentru un acvarist. Cei 4 care ii cumparasem nu aveau nici un semn de vreo boala, aripioare perfecte, branhii ok, nu cadea mucus de pe ei, respirau normal. Atunci am stat cateva minute dupa care m-am hotarat sa sacrific discusii pentru ca nu mai aveam ce sa le fac si din ei oricum nu mai scoteam pestii care au fost o data :(. I-am prins cu greu prin bazin, am plans si pana la urma i-am aruncat la gunoi.

Bazinul care l-am avut o data este acum o amintire si sper sa nu ma faca sa renunt la discusi. Am investit o gramada de bani si timp in ei si au ajuns la gunoi....

Acum am 4 discusi intr-un bazin imens, discusi care sunt foarte speriosi si sa ii ia dracu ca ma gandesc sa ii dau, sunt frumosi dar sunt foarte speriosi. Se sperie din orice si de ei cred. Stau pe canapea la distanta de 3-4m de bazin fara sa ma misc si dintr-o data ii vezi ca se sperie de mama focului. Lumina nu este puternica. Cred ca au ramas traumatizati de cand am umblat in bazin si i-am prins prima data pe cei bolnavi si i-am bagat in bazinul mic si a doua oara cand i-am scos definitiv. Daca nu isi revin in 1-2 saptamani maxim, ii dau pentru ca eu nu vreau un bazin de care sa nu ma pot apropia. Cand ma apropii de el sa le dau mancare o si taie intr-un colt ca se sperie. Dracu ii stie ce mananca dar asta este. Poate sunt si prea putini discusi dar nu am ce face in momentul de fata, mi-am cheltuit in ultimele 2 saptamani bugetul pentru hobby cu ultimii discusi si cu banii bagati in medicamente, solutii de ciclare si tratare a apei etc.

Imi vine sa sparg bazinul de ciuda cand ma gandesc ce bazin placut(din pct meu de vedere) am avut, ca e facut special pentru discusi....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group