It is currently Fri Mar 29, 2024 7:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: :cry:
PostPosted: Sun Sep 20, 2015 8:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Eu nu scap de aceste cosuri: http://img.plici.ro/image/eWX
Mai au ocazional pete lucioase daca sunt priviti frontal.
Am incercat pana acum sare 1,5g/litru timp de 2 saptamani fara niciun rezultat, cresterea temperaturii atat cat am avut posibilitatea - 35 grade pret de vreo 10 zile, Oodinol dupa prospect.
Momentan sunt pe Costapur de vreo saptamana si nu se intrevede vreo schimbare in bine.
Altfel, mananca bine, sunt cu aripioarele erecte, nu se inchid la culoare, kk ca pe mana si inchis la culoare, respiratie normala cu ambii operculi.
Au momente cand pentru cateva secunde respira accelerat/scuturat parca incercand sa scape de ceva din branhii. Apropo de asta le`am facut la un moment dat si tratament cu Gyrodol dupa prospect cu repetare la 3 zile.

Imi vine sa dau cu ei de pamant!
:(

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Sep 21, 2015 7:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mai mult ii zapacesti daca iei toate tratamentele la rand. Eu raman la parerea ca-i de natura bacteriana problema dupa simptome. Costapurul n-o sa ajute. Daca ai vitamine la indemana, pune-le la fiecare masa pe hrana ce le-o dai ca sa le ajuti sistemul imunitar. Extern incearca o solutie non-alcoolica de propolis direct pe nodulii respectivi, pe cel mai afectat peste si vezi rezultatul inainte sa incerci si la ceilalti pentru ca-i o experienta destul de stresanta pentru ei treaba cu scosul din apa si manipularea.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Sep 26, 2015 8:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Multumesc de sfat Ciprian.
Am renuntat la orice tratament din seara in care ai postat.
Am pus vitamine in artemia, am mai rarit granulatul si intensificat mixtura caci are si vitamine si spirulina si astaxanthina in componenta.
Situatia se prezinta cam asa in momentul de fata:
- cosurile sau rarit in proportie de 60-70%
- prezinta inca pete pe corp parca sticloase as zice
- se mai scarpina de decor cu branhiile(ceea ce ma duce cu gandul totusi si la un soi de paraziti)
- mananca normal, sunt erecti, respira normal, nu sunt intunecati, kk normal...
Mai stau un pic sa vad cum mai evolueaza si poate incerc sa le fac si ce ai sugerat tu cu popolisul. Oare asocilinul de l`am tot citit prin postari o avea vreun efect pozitiv in cazul asta?

S`auzim de bine.

P.S. Ca tot suntem la boli am facut rosu in gat de la berea rece de ieri si astazi ma tratez cu bere rece. O fi bine?
:D

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Oct 25, 2015 12:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Imi este inca frica sa incerc ungerea lor. Am mai bagat un tratament cu sare(aprox 1,5g/litru) si parca s`au mai curatat un pic. Am facut asta caci eu tot zic ca ar fi acea forma de gris de elibereaza larvele/ouale de sub piele.Un citat in sensul asta:
"Interestingly, some research at Oklahoma has revealed a strain of Ich that does not have to leave the fish and whose Ich packet (trophozoite) remains under the epidermis (safe from medications) and the tomites swarm out under the epidermis. The lesions look much like Carp Pox lesions, being large, flattened, and waxy looking. This parasite is harder to clear because it is the free swimming tomite that we can kill with medicaments."
Doar 2 pesti mai prezinta minunile si mai toti se scarpina cu branhiile ocazional. Precizez deasemenea ca acestea dispar si apar pe diferiti pesti. Unul dintre ei are cosurile intr`o proportie foarte mare:
https://youtu.be/P1OtSEI5OW4
http://img.plici.ro/album/AJ

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Oct 25, 2015 1:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu mentioneaza ca acesti ichtio nou aparuti nu rezista la temperaturi peste 32°C pentru ca. 10 zile, asa ca se poate incerca. Faptul ca nu se transmite in acelasi timp la toti ar putea fi un indiciu ca nu se mai reproduc prin larve care se inprastie in toata apa, dar atunci apare intrebarea: de ce si cum se transmite totusi? Nu cumva-s fungi?
Daca ai asa de mult timp probleme cu cosurile aparute pe discusi, de ce nu cauti un veterinar care poate sa puna o proba sub microscop?
Trebuie sa-l intrebi cum sa iei proba si cum s-o transporti!
Unul dintre tratamentele pe care le le aplici tot o sa-ti faca pestii praf pana la urma. E doar o chestie de timp.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Oct 25, 2015 8:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Multumesc de interventie Ioan.
Am incercat cu temperatura crescuta de 2 ori si nu am avut niciun rezultat pozitiv. Prima data nu s`a intamplat nimic. A doua oara a fost concomitent cu unul din tratamentele cu sare si am observat ca faceau cam nasol si l`am intrerupt. Asta ar intari ca este ceva bacterian zic eu. Cand zic nasol, zic intunecare, apatici pe fundul bazinului si refuz de a manca.
Daca ar fi neam de fungi oare nu s`ar fi vazut o imbunatatire la tratamentul cu Costapur?
Clar ar fi viabila varianta cu veterinarul, dar nu stiu de unde sa apuc problema. O sa vad ce fac in sensul asta.
Ultimul rand scris de tine este temerea mea cea mai mare caci stiu ca este intru totul adevarat. D`aia am cam renuntat la tratamente in ultima perioada, exceptand asta cu sare caci zic eu ca nu poate avea efecte negative. Totusi, ma zgarma sa comand niste Sera bakto tabs. Ce ziceti, ajuta sau nu?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 4:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate ca vad eu lucrurile mai simple decat sunt la voi in realitate, dar daca ma gandesc bine, ma intreb daca n-ar fi posibil sa contactezi persoane care lucreaza in institutii in care se fac cercetari in acest domeniu. Eu am cunoscut in urma cu vreo 10 ani pe cineva care ti-ar fi spus exact cu ce te lupti. Din pacate nu mai am legatura cu persoana respectiva. In Galati exista o asemenea institutie. Unii dintre cercetatori se bucura sa poata cerceta astfel de cazuri.
Daca cauti in retea o sa gasesti ceva cu siguranta.
Atentie la temperaturi ridicate, acestea nu au doar efecte favorabile asupra discusilor. Uneori pot fi fatale.
Eu am impresia ca tragi cu tunul dupa vrabii.
Pastreaza apa si hrana sub observatie atenta. E foarte usor sa-ti contaminezi acvariul cu ceva adus din afara!
Antibioticele distrug si flora bacteriana din intestine, de care depinde digestia hranei!
Toate medaliile au doua fete, daca mai consideri si marginile,... :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Nov 08, 2015 9:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Nimic nou de comunicat pe subiect. Doi dintre pesti prezinta cosuri si pete sticloase, restul nu. Merg inainte cu monitorizarea apei, mentenanta buna zic eu, mixtura, granule, vitamine pe papa si niciun tratament.
O sa caut si propolisul sugerat de Ciprian si o sa il aplic. Aici am o dilema, caci cosurile alea vin din interior si eu voi aplica ceva la exterior.
Nicaieri de trimis probe la vreun laborator.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 14, 2015 1:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Cam cum arata un peste, nu la fel de mare si puternic precum discusii, afectat de boala de o am eu prin bazin:
http://img.plici.ro/album/AP
Poate va vin idei vazand pozele. Poate ati mai intalnit.
Desigur, legat de calitatea pozelor, atat sunt in stare:D.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 6:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Arata a infectie bacteriana, posibil Aeromonas. Poti incerca treaba de mai sus cu propolisul, sau tamponare cu o solutie dedicata daca ai prin ograda(Sera Baktopur solutie spre exemplu) sau un antibiotic. Sa fii atent sa nu-i curga pe branhii sau nari. S-ar putea sa fie nevoie sa faci operatiunea cateva zile la rand. Nu strica sa porti manusi.

blu wrote:
O sa caut si propolisul sugerat de Ciprian si o sa il aplic. Aici am o dilema, caci cosurile alea vin din interior si eu voi aplica ceva la exterior.

Nu-i nici o dilema. Ce se intampla la "exterior" afecteaza pestele si la "interior". Gandeste-te cum o apa "infecta" e o reteta buna de imbolbavit pesti spre exemplu. :P Si pestii(de apa dulce) nu beau apa.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group