It is currently Thu Mar 28, 2024 11:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 21, 2015 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Inculpatul din ultimele poze l`am trimis in cealalta dimensiune prin portalul din baie deoarece rana grava de deasupra capului i`a afectat capacitatea de a mai inota normal si am decis ca este prea tarziu pentru el sa mai incerc ceva.
Am doua zile de tratament cu propolis crema fara alcool aplicata pe 2 balauri si un L cu rani sangerande.
L`ul s`a reparat total as zice dupa 2 sedinte de ungere.
Cu balaurii e mai problematic un pic. Unul mai mic si mai afectat zic eu de boala s`a reparat binisor, dar este vizibil ciufulit, rajnit, raschetat, jdrelit si mai retras in urma tratamentului deoarece se zbatea foarte tare in timpul ungerii pe prosop.
La celalalt balaur as zice ca nu s`a intamplat nimic notabil legat de cosuri si pete. Ciudat. Poate i`am aplicat strat mai subtire fata de ala mai mic.
Problema este cam nasoala zic eu, deoarece eu ii tratez pe unii si incepe sa apara pe altii.
Deasemenea ma paraseste curajul aplicarii procedurii deoarece simt cat de traumatizanta este pentru ei.
Nu stiu cum o fi mai bine. Sa continui tratamentul sau sa merg cu ticaloasa de boala in bazin. Si daca merg, o fi bine?
Avand in vedere ca Ciprian i`a dat de cap necunoscutei, nu exista si alt tratament mai putin traumatizant si eventual pentru tot bazinul?
Aveti idee cum de m`am pricopsit cu minunea? Adica sa stiu sa evit pe viitor, sa "tratez" cauza nu efectul.

Cheers!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Wed Nov 25, 2015 9:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Greu de spus de unde te-ai pricopsit. Multe bacterii care pot deveni problematice sunt deja prezente in acvarii.

Cred ca trebuie stimulat sistemul imunitar al pestilor si evitate pe cat posibil situatiile stresante sau calitatea scazuta a apei. Pentru prima varianta ai putea sa incerci Pro-more al lui Andrew Soh in doze mari in hrana. El se lauda ca a scapat de Iridovirus la xipho si Tetrahymena la guppy cu asa ceva ceea ce nu-i lucru neinsemnat. In Singapore, cu ani in urma, crescatoriile de guppy au fost "puse in cap" de Tetrahymena.
Poti sa mai incerci si perfuzii cu vitamina C injectabila in doze mari. :D :P Usturoi in hrana ajuta de asemenea, dar e de durata.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 12:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Doar de 3 ori am uns pestii afectati cu propolis.
M`am oprit deoarece parca cei unsi si vizibil traumatizati au indus starea lor si celorlalti avand ca efect gruparea acestora intr`un colt si refuzul mancarii. Desigur, poate fi alta cauza, dar momentul a coincis.

Situatia se prezinta asa in momentul de fata:

- balaurii sunt mai curati, dar nu vindecati. Puncte si mai putin spre deloc pete apar aleatoriu pe cate un peste
- ceva ii sacaie la branhii, frecandu`se de decor. Din pricina asta zic eu, sunt cam agresivi
- pe geamul frontal am niste viermisori albi ca varful de ac. In substrat cand sifonez mai ies la iveala probabil parintii alora de pe geam, caci sunt albi, subtiri si de aproape 1 cm
- am facut schimburi mai mari de apa(unele peste 100%), am sifonat mai incisiv, am spalat filtrul extern(era ceva mizerie acolo)

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Eu as transforma acvariul in steril, e pacat de pestii aia.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 9:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Nu zici chiar rau. Si eu m`am gandit mult la chestia asta.
Inca ma gandesc la ce implica.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Nov 28, 2015 10:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Cel mai simplu si fara mare stres pentru pesti este sa scoti nisipul putin cate putin in timpul schimburile de apa cu ajutorul furtunului.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Nov 29, 2015 2:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca te hotarasti sa scapi de plante, chiar daca pastrezi substratul eu iti recomand saramura. Stiu ca ai incercat-o dar ce ai facut acolo este apa de ploaie.
Metoda aplicata de mine cu succes consta in urmatoarele:
-reduci miscarea apei in acvariu cat de mult poti prin reducerea debitului filtrului sau orientarea returului catre un colt al acvariului.
-introduci sare neiodata, 5 g/l, fara sa o dizolvi incercand sa acoperi o suprafata cat mai mare din substrat.
-dupa 5 zile incepi schimburile de apa pentru a elimina sarea.

Urmand acest procedeu se creeaza o densitate diferita a apei (mult mai mare intr-un strat de 1 cm la fundul acvariului), vizibila in prima zi chiar si cu ochiul liber. Aceasta diferenta a densitatii apei schimba presiunea osmotica a membranei celulelor ducand la distrugerea microorganismelor aflate in acel strat si implicit a oualor, sporilor, larvelor agentilor patogeni. Dupa ce acest strat de apa sarata se amesteca in acvariu vor fi afectati si agentii patogeni de pe corpul discusului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Nov 29, 2015 1:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Multumesc de interventie Marius.

Intrebarile mele:

- daca au ceva bacterian acum le dauneaza tratamentul propus?
- cum e mai bine, hranesc pestii sau nu pe perioada tratamentului?
- 5g/litru e cea mai mare concentratie ever. Sigur nu e prea mult?
- pestii de pe fundul bazinului vor avea de suferit in contextul aplicarii sarii nedizolvate?
- avand in vedere ca eu am filtrare undergravel, acea prima patura de apa cu densitatea mai mare pe care incercam sa o cream nu va fi trasa de filtrare si practic nu va exista?
- daca introduc toata cantitatea de sare din prima zi de tratament nu se duce pe cursa filtrarea bio?
- avand in vedere scopul metodei si faptul ca am de unde alege intre sare grunjoasa si fina, ambele neiodate, este mai bine sa o iau pe cea grunjoasa?
- dupa cele 5 zile, 30% pe zi schimb apa este ok pentru eliminarea treptata a sarii?

L.E. - am luat sare grunjoasa, am facut un ultim video cu plantele, mi`am facut planul cum reduc debitul, astept raspunsurile lui Marius si apoi trec la aplicarea tratamentului.
Sa dati sonorul pe mute caci am filmat fara sa vreau cu sonor:
https://youtu.be/PkOqsLzGfgY

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Nov 30, 2015 2:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
blu wrote:
- daca au ceva bacterian acum le dauneaza tratamentul propus?
Nu dauneaza.

blu wrote:
- cum e mai bine, hranesc pestii sau nu pe perioada tratamentului?
Poti sa ii hranesti linistit.

blu wrote:
- 5g/litru e cea mai mare concentratie ever. Sigur nu e prea mult?
Glumesti? Rezista fara probleme la o concentratie de 7g/l timp de o saptamana, 10g/l timp de 5 zile, 15g/l timp de 24 ore. Soc cu sare in concentratie de 30g/l timp de 10 minute am facut pentru deparazitare externa dar asta este ca o operatie pe cord deschis si daca nu sti ce faci l-ai omorat.

blu wrote:
- pestii de pe fundul bazinului vor avea de suferit in contextul aplicarii sarii nedizolvate?
Discusii nu au nici o treaba. Pentru alte specii nu garantez.

blu wrote:
- avand in vedere ca eu am filtrare undergravel, acea prima patura de apa cu densitatea mai mare pe care incercam sa o cream nu va fi trasa de filtrare si practic nu va exista?
Va fi trasa, garantat. Nu am stiut ca ai filtrare undergravel. In acest caz scade mult eficienta tratamentului.

blu wrote:
- daca introduc toata cantitatea de sare din prima zi de tratament nu se duce pe cursa filtrarea bio?
Nu am intalnit deciclari in cazul filtrarilor externe sau a buretelui bolborositor dar la filtrul undergravel sunt sanse mari sa distrugi bacteriile.

blu wrote:
- avand in vedere scopul metodei si faptul ca am de unde alege intre sare grunjoasa si fina, ambele neiodate, este mai bine sa o iau pe cea grunjoasa?
Nu am folosit niciodata sare fina neiodata, deci nu iti pot da vreun sfat in aceasta privinta.

blu wrote:
- dupa cele 5 zile, 30% pe zi schimb apa este ok pentru eliminarea treptata a sarii?
Eu nu am avut probleme nici la schimburi de 50%.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Nov 30, 2015 11:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
In cazul asta toate drumurile duc la Roma, adica regandesc filtrarea ca sa eliberez fundul bazinului pana se fac balaurii de 20cm+ :D. Tare multumit eram de ea! Si o saptamana daca nu schimbam apa, no3`ul nu sarea de 10 in contextul hranirii cu minim o masa de mixtura pe zi.
Revin cu updateuri legate de tratament.
Multumesc tuturor de sfaturi.

L.E. In contextul in care fundul bazinului va fi sexy isi mai are rostul aplicarea sarii nedizolvate?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group