It is currently Thu Mar 28, 2024 11:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 24, 2015 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Am o intrebare de incepator legata de PH:
Este PH`ul influentat de sarea adaugata ca tratament? Eu stiu ca n`are nicio legatura, dar...intreb caci la retea am 7,4 si cam asa era si in acvariu. Acum insa, am PH 8 si ma intreb de unde. Sa fie de la bilele de argila adaugate ca material filtrant?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 24, 2015 10:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
blu wrote:
Am o intrebare de incepator legata de PH:
Este PH`ul influentat de sarea adaugata ca tratament? Eu stiu ca n`are nicio legatura, dar...intreb caci la retea am 7,4 si cam asa era si in acvariu. Acum insa, am PH 8 si ma intreb de unde. Sa fie de la bilele de argila adaugate ca material filtrant?


Sigur sunt de argila bilele?


Pentru scarpinat ...uita-te daca ai infuzori in apa si/sau daca discusii elimina mucus. Se scarpina doar in zona capului...a operculelor? Si denisonii zici ca se scarpina?

Am avut in urma cu cativa ani ceva asemanator la niste xipho. I-am cumparat inapoi de la cineva care i-a luat de la mine si trebuia sa plece in strainatate. Ideea e ca avusese o problema cu o infectie cand a luat niste pesti din petshop si-mi aduc aminte ca i-am dat un tratament de la Sera dar dupa terminarea tratamentului nu s-a agitat sa schimbe apa...cred ca a stat destul timp asa. Ei bine, xipho respectivi care au stat in acelasi acvariu cu problema, cand i-am adus acasa manifestau niste simptome asemanatoare cu ce ai mai descris tu...puncte/pete care semanau cu "grisul"(Ichtyophtirius) dar diferite totusi. Punctele respective dispareau dupa tratament cu sare, formol, nifurpirinol, sera baktopur dar reveneau la scurt timp. Sa fi capatat vreo bacterie rezistenta in urma tratamentului initial la prietenul cu pricina si sa ma fi pricopsit cu o infectie cronica? Nu-i exclus. Chiar si generatia urmatoare a mai facut sporadic punctele respective. Dar am observat ca simptomele erau legate si de dieta si ca manifestau simptomele cu pricina cu precadere atunci cand faceau si "fecale transparente". Ideea e ca nu toate bolile sunt tratabile, cel putin nu la modul relativ simplu ...medicamentos, cu care suntem obisnuiti. Ca o paralela cu omul, unele din cele mai periculoase bacterii cu care poti sa te pricopsesti isi au salasul unde te astepti mai putin...in spitale. E vorba de asa numitele infectii intraspitalicesti pentru care antibioticele folosite devin din ce in ce mai putine si mai ineficiente.
Folosesti cumva vreun ingredient mai neobisnuit in hrana?


blu wrote:
O observatie dubioasa: unul din L`uri avea 2 aripioare parca topite.


De multe ori e tot semn de infectie bacteriana mai ales daca marginile sunt sangerii sau albicioase. O alta posibilitate este daca a facut foamea o perioada mai lunga(de regula si slabeste) sau filtrarea e defectuasa, mai ales cand se acumuleaza materie organica multa. Nu cred ca-i cazul la tine la cat stai in fundul lor. :P

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 3:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Salut Ciprian,

- Ca sa elimin orice suspiciune asupra bilelor de argila le`am scos;
- Mucus nu elimina si infuzori zic eu ca nu am, desi nu prea stiu sigur ce ar trebui sa vad( pt asta am oprit curentii de apa si m`am uitat daca misca ceva sub lampa cu led);
- Discusii se scarpinau in zona operculilor si a capului, iar Denisonii peste tot;
- pe data de 24 seara/noaptea am facut un schimb de 80% apa cu redozare partiala de sare cu gandul de a termina gradual tratamentul inceput cu 2 saptamani in urma si a mai scoate din NO2 caci am si d`ala de cand am scos filtrarea prin substrat;
- vor urma schimburi zilnice partiale pentru a elimina definitiv sarea;
- 25.12 ziua/seara discusii nu se mai scarpinau, iar denisonii mult mai rar;
- unul din discusi are un opercul departat si cand inoata pe loc se misca usor sacadat pe verticala! New stuff.
- L`urile prezentau rani sangerande si margini albicioase(am aruncat tot ce prezenta urma de afectiune, desi am vazut ca isi reveneau la ungerea cu propolis), altfel este posibila varianta si cu foamea si cu filtrarea caci sunt deficitar momentan.
- Hrana folosesc fulgi, granule...toate in termen + mixtura home made. Mixtura de le`o dau acum contine pe scurt urmatoarele:
> inima/file peste/creveti/scoica/spanac/galbenus ou/usturoi/astaxanthina/spirulina/banana/granule NLS caci nu le voiau altfel. Mixtura era rece in momentul terminarii prepararii.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 6:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Denisonii aia de unde i-ai luat? Au fost tinuti in carantina inainte sa fie bagati impreuna cu discusii? Ti-am spus de cand i-ai luat de la mine sa nu le sufli atat de mult in fund ca nu e bine!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sat Dec 26, 2015 8:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Incomoda intrebare. :oops: Pot sa zic next one please? :fluier:
Sunt luati de la Coralis. Balaurii erau deja avariati si in tratamente. Am zis ca daca au ceva denisonii se va duce oricum de la tratamentele de le aplicam discusilor.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Jan 07, 2016 10:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Desigur, cosurile au reaparut. Am obosit cu ele.
Ma gandesc la o incercare cu Baktopur.
Mai trag cu tunul un pic dupa ciori, caci ma ia capul.
Intrebari la care nu am gasit raspuns in prospectul baktopur`ului:
- decicleaza?
- lumina on/off?
- pestii se hranesc normal?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Fri Jan 08, 2016 8:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Ciprian Marcu wrote:
Cred ca trebuie stimulat sistemul imunitar al pestilor si evitate pe cat posibil situatiile stresante sau calitatea scazuta a apei. Pentru prima varianta ai putea sa incerci Pro-more al lui Andrew Soh in doze mari in hrana. El se lauda ca a scapat de Iridovirus la xipho si Tetrahymena la guppy cu asa ceva ceea ce nu-i lucru neinsemnat. In Singapore, cu ani in urma, crescatoriile de guppy au fost "puse in cap" de Tetrahymena.
Poti sa mai incerci si perfuzii cu vitamina C injectabila in doze mari. :D :P Usturoi in hrana ajuta de asemenea, dar e de durata.


Incearca varianta asta. Nu te costa decat bani. :P Treaba cu perfuziile la pesti e o gluma evident, dar referitor la vitamina C e valabila remarca.

O sa-i zapacesti de tot cu toate tratamentele la rand.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Sun Jan 10, 2016 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Mai bag o bere, mai ascult un blues, ma calmez si mai stau putin pe apa curata, mentenanta buna si papa cu vitamine, spirulina, ulei de peste daca ziceti ca e posibil sa`i zapacesc.
Altfel vorbind, eu, dupa creierii mei as aplica un tratament cu Costapur, caci eu tot zic ca ar fi acea varianta de Ich mai nabadaioasa(mancarimi de branhii + cosuri), apoi as trage un tratament pentru viermii de branhii(in caz ca scarpinatul branhiilor nu e de la Ich) si un tratament cu baktopur lichid(caci am un Denisonii cu aripioara de sus albiciosa si roasa).
Sunt asa devastatoare tratamentele de le`am enumerat? Adica pot sa`i fac praff din pricina lor?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Jan 18, 2016 1:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Update:
Balaurii se scarpina in zona branhiilor, au tasniri, vreo 2-3 nu mananca(unul din ei este batranul Brown), au o panica in priviri, au miscari in laterala a capului, uneori respira/scutura accelerat pret de 1-2 secunde, parca incercand sa disloce de pe branhii ceea ce`i sacaie, doar unul prezinta pete. Cosuri niciunul.
Un P. denisonii a stat intr`un colt la suprafata vreo 3 zile fara sa manance, apoi s`a dus pe cursa.
Un altul are o rana deschisa atacata de bacterii. Tratez prin ungere. Foarte greu de prins nemernicul.
Apa schimb de 2 ori pe saptamana-80%, papa cu vitamine and stuff, curatenie marita.

Eu va ascult si ma abtin de la tratamente, dar, pana cand?
Adica un ceva cu praziquantel s`ar cere grav in mintea mea. Este asa de toxic pentru pesti? I`as da peste cap daca purced?
Apoi as baga Baktopur.


Voi ce ziceti?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Jan 18, 2016 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Uitandu-ma la inceputul postarii (20 septembrie) problema o ai de foarte mult timp. Din pacate prima mea experienta cu discusii (in vara trecuta) a rezultat aproape ca si la tine, doar ca problema era cu flagelatele. Rezultatul a fost dupa 3-4-5 tratamente de metronidazol (a cate 10-14 zile) pana la urma mi-am dat seama cu nu mai pot face nimic. Stresul acumulat in timpul tratamentelor, in timpul mutarilor, etc. a fost mult prea mare. Dupa tratament isi reveneau si in circa 1-2 saptamani erau din nou cu flagelate....asta pana mi-au murit rand pe rand. De atunci m-am documentat foarte bine si am incercat sa fac totul ca la carte, cel putin teoretic (la mine a fost problema ca am introdus pestii in acvariu si am avut o deciclare/deciclare partiala)
Sper totusi sa nu ajungi acolo unde am ajuns eu cu fostii pesti.

Oricum eu daca as observa rana deschisa la careva in acel moment l-as muta in carantina, fara doar si poate!

Mult succes si speram ca vii cu vesti mai bune :).

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group