It is currently Thu Mar 28, 2024 11:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Nov 30, 2015 6:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
blu wrote:
In contextul in care fundul bazinului va fi sexy isi mai are rostul aplicarea sarii nedizolvate?

Da, din 2 motive:
1. In fiecare minut ajung acolo, pe fundul acvariului ouale si larvele parazitilor care asteapta sa se dezvolte pentru a-si gasi o noua gazda. Concentratia mare de sare le va distruge cu siguranta.
2. E mai usor de suportat pentru discusi o modificare lenta a caracteristicilor apei pe masura ce se dizolva sarea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Tue Dec 01, 2015 11:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Aseara am terminat lucrarea.
Am vrut sa fac ceva poze sau film, dar m`a lasat bateria. Voiam sa surprind valul acela de deasupra sarii. Acum nu mai este, s`a dizolvat, desi am redus miscarea apei pe cat am putut eu.
In primele ore de la aplicarea sarii cativa dintre pesti se scarpinau frenetic de decor, sper eu semn ca actiona asupra carcalacilor din branhii.
Acum sunt linstiti si sper sa fie spre bine treaba.
Ca si cauza a problemelor ar putea fi mizeria stransa sub gratarul filtrarii undergravel.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Tue Dec 01, 2015 12:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
blu wrote:
Ca si cauza a problemelor ar putea fi mizeria stransa sub gratarul filtrarii undergravel.

Nu asta este cauza.Ai sa vezi cand dai un restart la acvariu ca malul de sub gratar nu miroase deloc.Eu cand dau restart la bazin adun intr-un pahar mal de sub gratar, spal substratul bine si apoi arunc malul din pahar peste substratul proaspat spalat.Pun apa in bazin si a doua zi pun discusii in apa cristal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 1:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Astazi a trebuit sa fac un schimb de apa ~80% cu redozare de sare conform tratament deoarece eu practic am eliminat 98% din filtrarea bio prin renuntarea la filtrarea undergravel si astazi aveam NO2 detectabil.
Momentan sunt pe un extern jbl 1501 ca si filtrare bio si am mai pus un bolborositor Jumbo cu un cap de pompa, desigur asta se va coloniza mai tarziu, daca o va face, caci capul de pompa are debit de aprox. 1600 l/h.
Balaurii inca se scarpina si nu prea au pofta de mancare. Altfel mie`mi par vioi, erecti,...

Marius, conform concentratiilor date de tine vs durata as putea sa ma intind cu tratamentul. Tu ce zici ar fi bine sau ma opresc dupa cele 5 zile?

Catalin, acum ca ai scris, mi`am amintit ca mi`ai mai spus de malul acela ca este bun pe vremea cand te sacaiam eu cu intrebari legate de filtrarea undergravel. Inseamna ca alta este cauza. La 650 litri net ce debit ai alege la capul de pompa pentru un Jumbo?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 2:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Poti sa te mai intinzi inca pe atat dar teoretic nici o ''goanga'' de discusi nu rezista mai mult de 5 zile in concentratia aia.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 10:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
2000-2400l/h


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 11:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Va multumesc. Sper sa revin cu update`uri de bine.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Tue Dec 08, 2015 12:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Sambata seara am oprit tratamentul, adica dupa fix 5 zile. Situatia se prezinta cam asa:

- nu mai au cosuri sau pete
- inca se mai scarpina de decor cu branhiile, dar nu ca la inceputul tratamentului
- in general refuza mancarea. Astazi au ciugulit putin.
- toate speciile au suportat tratamentul

Oare lipsa apetitului o fi de la stresul cauzat de tratament, al scoaterii filtrarii undergravel cu ei in bazin sau de la prezenta NO2`ului in ultimele zile?
Pe timpul tratamentului am facut un singur schimb de apa, desi poate ar fi trebuit zilnic in contextul prezentei NO2`ului. N`am facut mai des deoarece am zis ca sunt protejati de sare.
Sper sa nu dea in flagelate, caci am vazut la un balaur atarnand un rahan lung si transparent.
Ii tin sub observatie, parametrii buni la apa, curatenie si vedem ce se mai intampla.

L.E.(08.12.15 23:45):
vesti bune: vin la mancare, n`am mai vazut excremente albe sau gelatinoase
alea rele: inca se scarpina cu branhiile de decor si a aparut un cos ce a si erupt(atarna ceva din el) pe unul din ei, adica la 3 zile dupa incheierea tratamentului.
Eu zic ca tratamentul cu sare a avut un efect vizibil bun, dar poate trebuia prelungit pentru a scapa definitiv de goangele ce`mi sacaie balaurii.
Intrebare: peste cat timp pot repeta tratamentul cu sare?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Thu Dec 10, 2015 10:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Pestii se scarpina grav de decor. Pe unii din ei se vede disperarea, panica in ochi si nu au apetit. Tasnesc si se freaca de decor cu branhiile chiar daca urmeaza sa se raneasca, parca nu se pot abtine.
Au reaparut cosurile si puncte albe. Cosurile mai pe corp si punctele mai pe extremele aripioarelor. Punctele sunt mult mai mari decat la clasicul gris zic eu.

L.E. 12.12.2015 - Am purces inca o data la tratamentul cu sare recomandat de Marius cu intentia de a`l prelungi pana la 10-14 zile.
O observatie dubioasa: unul din L`uri avea 2 aripioare parca topite. Adica sa am eu toate bolile in acvariul cu balauri? Vai viata mea!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: :cry:
PostPosted: Mon Dec 21, 2015 12:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Am 8 zile de tratament cu sare si intentionez sa continui. Nu pete, nu cosuri, mananca sporadic si inca se scarpina(atat ei cat si P. Denisonii).
Eu propun sa fac un credit mic in banca si sa cazez vreo saptamana minim ciprian marcu,drdiscus, Ioan, mariusvlad,... :)
Recunosc, sunt cam la capatul rabdarii. :x

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group