It is currently Thu Mar 28, 2024 12:05 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 30, 2015 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sunt mici pentru bazinul mare.Iar cei mari sunt putini.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Wed Dec 02, 2015 9:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Pana la urma am oprit iluminarea de tot. Dupa acest lucru au devenit mai vioi, culorea a revenit si ieri au mancat chiar foarte bine fata de ce a fost inainte. Vazand acest lucru am decis sa ii las acolo in "bezna", doar la lumina ambianta.

Pestii sunt activi, vin dupa mine cand sunt langa acvariu. La sfarsitul saptamanii vor veni si 2-3 colegi de aceeasi dimensiune sau poate chiar mai mari, in consecinta am decis sa ii las pana sambata acolo.

Totusi ca sa fiu lininstit am comandat un set de teste de la Salifert care probabil maine imi ajunge si voi posta rezultatele si cu acele teste.
Deocamdata testele de la TETRA imi confirma ca acvariul este ciclat, vedem si testele de la Salifert.

Schimburile de apa le fac 50% la 2 zile.

Multumesc pentru ajutor!!!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Fri Dec 11, 2015 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Dragi Colegi,

Dupa ce m-ati ajutat cu sfaturi cred sa sunt dator cu evolutia avuta in legatura cu pestii.

Imediat dupa problema avuta m-am panicat ca acvariul nu ar fi ciclat. Insa chia si dupa testele de la Salifert amoniac = 0, NO2=0, No3=12,5 mg/l.

Weekendul trecut au sosit si noii colegi si vezi schimbare, brownii mei sunt mai bine decat niciodata. Va multumesc pentru ajutor / sfaturi tuturor celor care ati fost implicati. Nu au stat in carantina deoarece au fost chiar din sursa sigura, insa nici nu au fost probleme cel putin deocamdata.
Toti au coloritul care trebuie sa il aiba, de mancat mananca toti foarte bine mixtura dimineata si seara, tetradiskus de 3x pe zi de la hranitor automat, temperatura 30 grade, PH ~7,30.

In total 10 buc din care 2 Browni la 10-11 cm (unul era de 9cm si am decis sa il pun in steril sa mai creasca), 2 buc Red Melon, 1 buc Blue Diamond, 1 buc Red&White, 1 buc Blue Striated, 1 buc Red Turqoise si 2 buc neidentificate inca de mine. Toti au dimensiuni cuprinse intre 10-13 cm.

Cei mici au intre 8-9 cm, 1 buc Brown, 2 buc San Merah, 1 buc Red Rose (din pacate unul la mutare a decedat instantaneu fara sa-mi dau seama de ce) si sunt in sterilul de 126 litri. Sunt putin timizi de cand am readus Brownul dar daca le dau de mancare si plec de langa acvariu mananca tot, sper sa-si faca curaj si neaparat sa le mai caut 3-4 colegi sa fie mai multi.

Inca o data va multumesc frumos de ajutor!!

Iata si poza cu acvariul comun:
Image

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Tue Mar 15, 2016 4:47 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 10, 2016 1:57 pm
Posts: 1
Location: braila
salut, baieti sunt incepator, am citit multe pe aicisi va multumesc pentru discutiile atat de folositoare, as vrea sa ii raspund lui s.peter - si eu am cumparat un acvariu cu totul cu discusi si 2 cioate in el..care au si 2 plante anubiasuri pe ele 120l si la inceput numancau deloc stateau ascunsi, dar in 4 zile au inceput sa iasa sa se plimbe, dar tot nu mancau decat artemia congelata atat de granule tetra discus nici nu le baga in seama mixtura la inceput nu o baga in seama dar acum se atinge dar foarte putin de ea, acum am 1 saptamana jumate de cand ii am si mananca doar artemia si foarte putina mixtura atat, tetra discus nu vor neam, deci s.peter incearca si tu sa ii dai artemia eu sunt sigur ca o sa manance. si ai mei la incewput aveau fecale albicioase dar de cand mananca artemia nu mai au.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Wed Mar 16, 2016 1:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Salut @andiriciu,

Pestii mei momentan sunt mai bine ca niciodata. Problema mea a fost a introduc intr-un bazin de 450 litri 3 buc discusi, treba pe care sigur nu o voi mai repeta. Ei nu au fost bolnavi niciodata, doar erau speriati asa cum mi-a explicat si colegul @drdiscus. I-am mutat din steril unde erau 7 buc (de diferite dimensiuni, alta prostie... pe care sub nici o forma nu e bine sa o facem).

Sincer artemia le dau de 2 saptamani (e bataie pe el) dar ai grija fiindca artemia are doar 5% proteine si riscul sa manance doar artemia este sa nu se dezvolte cum trebuie.Incet incet diversificate mancare cu mixtura si ghranule. Pestii care au fost hraniti exclusiv cu mixtura din pacate nu o sa-ti manance o vreme granule, dar cu timpul dupa ce se acomodeaza cu noul ambient, cu gazda noua si restul vor manca de toate, daca iti faci treaba bine :).

Iti urez bun venit si te rog sa intri si pe la sectiunea "Date Personale" pentru o scurta prezentare si poate ceva poze cu acvariul ;).

Ape limpezi!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group