It is currently Fri Mar 29, 2024 8:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 10:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Va salut dragi colegi,

In urma cu 16 zile am achizitionat 3 Bucati Browni intre 9-10.5 cm, 2 bucati sun merah la aproximativ 8 cm si 2 buc red rose la aproximativ 8 cm.

Dupa un transport lung (efectuat de mine) de aproximativ 700 km (~10 ore) si o aclimatizare de circa 2 ore pestii au ajuns cu bine fara nici o problema.

Timp de doua saptamani acestia au mancat pe rupte. Dimineata si seara mixtura de la Discus Food (mixtura cu inima de vita) iar in timpul zilei de 3 ori tetradiscus. Curatenie dupa fiecare masa, schimb de apa 50% in fiecare zi.

Sunt tinuti intr-un bazin de 126 litri brut steril(80*35*45). Incalzitor EHEIM Jaeger 150W, filtru extern JBL e901 plin cu siporax, filtru intern AquaEl Fan 2 plus.
Parametrii apei masurate la introducerea pestilor si aseara:

Gh= 12 (e constant in Zalau)
Amoniac (NH3/NH4) = 0
Nitrit (NO2)<0,3
Nitrat (NO3)~10 mg/L
PH = 7,5-8

Problema a aparut cam la o saptamana jumate de la achizitie cand la ca unul dintre browni, cel mai mare de fapt, a aparut cateva puncte albe pe coada. Dupa aparitia punctelor albe la 1-2 zile a inceput sa refuze mancarea. In urma cu doua zile acesta a inceput sa se inchida la culoare si sa se retraga de la mese.

Iata poza cu punctele albe:
Image

De 2 zile acest brown a inceput sa faca fecale albe filamentoase.

Acum la sfatul colegului Dl.-lui Ioan am inceput aseara tratamentul termic (inca nu am ajuns la 35,5 grade, dar pana diseara voi ajunge) si vom vedea.

Problema cea mai mare care ma ingrijoreaza este ce am vazut aseara inainte de culcare. Am vreo 5-6 buc. ancistrusi cei "standard" si vreo 5 buc. ancistrusi albino (cred ca sunt albino desi au culoarea crem mai mult).
Pot spune ca aproape toti ancistrusii prezinta fecale dubioase care atarna din ei vreo 5-6 cm. Am impresia ca este ca si la discusii care au flagelate desi toti prietenii mei cu care am vorbit, care detin discusi, ziceau ca este imposibil ca aceasta boala sa fie identica cu cea de la discusi.
Iata pozele, scuze de calitate au fost facute cu telefonul:

Image
Image

Rog un sfat. Ar trebui imediat sa scot acesi ancistrusi? Acestia provin dintr-un alt setup si au aproape 1 an, de asemenea si cei 5-7 corydoras, provin din acelasi setup.

Multumesc anticipat pentru toti colegii!!!!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu am auzit sa se transmita de la ancistrusi flagelate la discusi sau invers.Ancistrusii nu au nimic.Asculta-l pe Ioan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 1:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Multumesc,

Binenteles ca va ascult pe oricare dintre voi care aveti ani in spatele discusilor.
Aseara a fost separat cel cu probleme, undeva pe la 34 de grade momentan, intr-un acvariu de 30x30x30. Filtru de burete cu greutate, nu este ciclat, am suplimentat aerarea cu un aerator ceramic nu dat la maxim ca sa nu provoace curenti puternici in acvariu.

Cum ar trebui sa fac schimburile de apa in acest bazin mic?
50% zilnic ajunge sau 25% dimineata 25% seara? Sunt dispus sa fac cum ziceti ca sa il refac.
Binenteles o sa am grija ca temperatura sa o mentin constanta si la schimburile de apa.

Totusi nu imi explic acele fecale filamentoase albicoase de 5-6 cm lungime al ancistrusilor....

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 3:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Fa 50% zilnic ca sa nu-l stresezi mai mult decat este deja.Nu te mai uita la ancistrusi.Daca as fi fost eu in locul tau, as fi facut tratament termic la toti, fara sa-l separ ca sa-l stresez suplimentar, scazandu-i imunitatea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ancistruşii n-au nimic. Lasă-i în pace, nu-i stresa. Nu le transmite starea ta de stress lor

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
@Drdiscus, ma gandem sa fac aceasta treaba dar acum cred ca il las acolo deoarece nu vreau sa il mai stresez inca o data cu mutatul + aclimatizarea. Multumesc pentru staf.

@Attila inca nu sunt in stare de stres :). Incerc doar sa fac ceva in functie de ce ma sfatuiti, oricum multumesc de precizare, am uitat de ancitrusi!
De acum ma focusez pe discusi ;) oricum ei fiind prioritari.

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Mon Nov 16, 2015 8:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Punctele din coada sunt noduli bacterieni. Din ce mi-am dat seama tine de calitatea apei(poluare cu materii organice in special, supraaglomerare etc. ) si de sistemul imunitar al pestilor. In general dispar mai devreme sau mai tarziu.

Trebuie sa fii cu ochii si pe ceilalti din acvariu pentru ca nu de putine ori flagelatele afecteaza mai multi discusi din bazin.

Si ancistrusii au o problema :P (nu e grava...inca)...pot fi flagelate(nu neaparat aceleasi specii intalnite in general la cichlidae), viermi, bacterii. DAR problema de baza care declanseaza genul asta de simptome este hrana nepotrivita(pentru ei) in principal. Posibil asta sa fie si in cazul tau. La infectii acute bacteriene devin umflati si rareori ii intorci de la groapa in cazul asta. Poti incerca sa le oferi o hrana bogata in fibre...frunze de salata, spanac, chipsuri dedicate de calitate mai buna etc. chiar si dupa ce le stingi lumina pentru ca-s mai putin sfiosi atunci. In cateva zile sau mai bine ar trebui sa se constate o imbunatatire. Nu consider ca-i nevoie de vreun tratament medicamentos.

Aici poti vedea(ca idee) o imagine cu un ou de Capillaria observat in excremente de Ancistrus cu aceleasi simptome:

http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... m=82&pos=4

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Sun Nov 22, 2015 3:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
Dragi colegi,

Brownul cu punctele de pe coada este separat intr-un bazin de 30 litri, 35,5 grade, schimb de apa 50% zilnic. Tratamentul termic tine de 6 zile, inca refuza in continuare sa manance, nu sta retras ba din contra foarte vioi si vine la geam cum ma vede, dar numai se uita la mancare, indiferent ca ii dau tetradiscus sau mixtura.

@Catalin (drdiscus), am ascultat de sfatul tau si tratamentul termic a fost aplicat la toti si in bazinul mare tot de 6 zile. Azi cativa au inceput sa refuze tetradiscus dar mixtura o mananca. Temperatura din bazin 35,5 grade celsius. Schimb de apa 50% zilnic, conditioner JBL Biotopol la schimb de apa. Dupa fiecare masa daca ramane hrana necomsumata in max 15-20 minute sifonez mancarea.

Totusi de 5 minute am fostl la ei si mi s-a parut ceva foarte ciudat la ei, buza lor a devenit mai groasa si albicioasa, banuiesc ca este motivul refuzarii granulelor. La unii mai putin la altii foarte pronuntat.
Iata o poza, am sa mai incerc sa fac dar e foarte greu:

Image

Sa fie de la temperatura?

va rog dati-mi un sfat!

Multumesc anticipat.

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Sun Nov 22, 2015 6:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2015 3:33 am
Posts: 10
Location: Brasov
Si eu am patit asta dupa tratamentul termic. La mine s-a rezolvat cu sare si schimburi zilnice de apa, asta dupa ce am terminat tratamentul termic

_________________
"There is no avoiding war, it can only be postponed to the advantage of yout enemy" - Niccolo Machiavelli 1502


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme Discusi
PostPosted: Sun Nov 22, 2015 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue May 12, 2015 12:33 pm
Posts: 125
Location: Zalau
@ Visi - mersi de informatie.

Intrebarea ar fi daca opresc tratamentul termic? Au trecut doar 6 zile din cei 10 recomandati.
Nu fac nimic pana la sfaturile voastre.

In continuare mananca doar mixtura si le este foarte umflat buzele de culoare albicioasa ca si in poza prezentata mai sus.

Multumesc anicipat!!!!

_________________
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat." - A. Einstein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group