It is currently Fri Mar 29, 2024 9:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discurs bolnav
PostPosted: Mon Oct 16, 2017 8:09 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 23, 2015 4:53 pm
Posts: 3
Location: Iasi
Unul dintre Discusii mei, rămas in urma ca și creștere, nu se simte tocmai bine. I-au apărut niște chestii albe ca niște coșuri pe branhii și i se topesc inotatoarele. Va rog sa îmi spuneti ce și cu ce se trateaza. Încerc sa pun poze de pe telefon dar nu prea reușesc...

PS Cred ca trebuie sa ma invete cineva cu urc pozele de pe calculator...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Wed Oct 18, 2017 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Dupa descrierea facuta de tine cel mai bun tratament in acest caz este eutanasierea.
Pune poze, sper sa ma conving de contrariu...
Seara faina,

PS Pozele le pui pe un site ce gazduieste imagini, apoi pui link aici pe forum.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Wed Oct 18, 2017 10:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca face greva foamei de cateva saptamani, ii cauza probabila pentru topirea inotatoarelor.
Daca s-o hranit cat de cat pana acuma, vine boala de la bacterii, da´, cum o zis si Harry, daca nu-i unu foarte fain, nu prea merita sa-ti bati capu´cu el, ca poti face ceva mai folositor cu timpu´si banii ramasi, mai ales ca tre´sa stii cate ceva ca sa aduci o epava din nou pe linia de plutire.
Dintr-o epava de discus mai faci un peste bun cand ii face din cane clisa.
(Zaceau romanii, care nu stiau sa-ngrase canii! :lol: )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Thu Oct 19, 2017 9:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Ioan C. wrote:
Daca face greva foamei de cateva saptamani, ii cauza probabila pentru topirea inotatoarelor.
Daca s-o hranit cat de cat pana acuma, vine boala de la bacterii, da´, cum o zis si Harry, daca nu-i unu foarte fain, nu prea merita sa-ti bati capu´cu el, ca poti face ceva mai folositor cu timpu´si banii ramasi, mai ales ca tre´sa stii cate ceva ca sa aduci o epava din nou pe linia de plutire.
Dintr-o epava de discus mai faci un peste bun cand ii face din cane clisa.
(Zaceau romanii, care nu stiau sa-ngrase canii! :lol: )


Foarte buna asta! :) :) :) M-am distrat bine cand am citit....
Dar, este un mare adevar...
Am pierdut si eu cativa discusi....un Blue Diamond fain si mare...l-am adus de la cineva si nu s-a acomodat deloc in noua casa(cred ca soc de PH)....dar in fine...
Plus am mai pierdut si altii chiar frumosi.....dar, mergem inainte! Nu trebuie sa renuntam.....

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Fri Oct 20, 2017 9:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
dupa simptome e vorba de o infestare masiva cu flagelate. Acestea se trateaza cu Metronidazol. Dar daca deja sunt afectate inotatoarele...nu se merita sirezultatele sunt greu de crezut ca o sa apara...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Sat Oct 21, 2017 5:10 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 23, 2015 4:53 pm
Posts: 3
Location: Iasi
E posibil sa fie afectati si cei care nu manifesta simptome?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discurs bolnav
PostPosted: Sun Oct 22, 2017 8:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
ciprianm.2008 wrote:
E posibil sa fie afectati si cei care nu manifesta simptome?
Pe scurt: Da!
Pe mai lung:
Buna dimineta Ciprian, afectati,... nu neaparat, dar infectati absolut sigur, fara nici o indoiala.
Daca exista flagelate intr-un bazin, sunt infectati toti discusii, fara exceptie.
Daca au conditii bune de viata, discusii pot sa traiasca relativ bine cu acesti comensali, dupa cum se vede ca se comporta. Cum se simt nu stiu.
Noi, cand ne supara purecii si paduchii, ne scarpinam si cine ne cunoaste bine obsearva ca nu ne comportam normal.
Discusii nu se pot scarpina ca sa scape de flagelate, asa ca ne va fi greu sa sa aflam daca le au, dar nu ni le arata pentru ca-s putine si nu-i supara prea tare.
Daca unul dintre pesti este imunitar slabit, indiferent din ce cauza, si, eventual mai are si resturi de hrana in abdomen, se inmultesc flagelatele asa de repede incat il afecteaza prea mult ca sa mai aiba pofta de mancare, sau ca sa poata trai normal.
,,Nici o problema, il tratam cu Metronidazol si se rezolva", se afirma pe ici, pe colo.
In unele cazuri chiar si functioneaza metoda.
Anume in cazul aproape inexistent in care flagelatele respective n-au avut niciodata contact cu acest medicament. Pentru ca daca l-au avut, sunt mai mult sau mai putin rezistente la el. In aceeasi masura se "vindeca" sau nu si pestii.
Medicamentul nu le omoara, ci doar le slabeste.
De omorat ar trebui sa le omoare sistemul imunitar al pestelui. Din pacate si acesta slabit.
Aceste flagelate infecteaza orice mediu care le ofera conditii bune de viata.
Deci, si pe noi.
,,Cine a aparut prima data, oul sau gaina?"
Sau ambele deodata?
Cine, sau ce a produs/condus la aparitia rezistentei flagelatelor la medicament?
Sisteme imunitare slabite, care n-au reusit sa le distruga?
Tratamente intrerupte prea devreme de catre pacienti, pentru ca medicii nu atrag atentia asupra consecintelor?
Un numar infricosator al mamelor, prietenelor, surorilor, ficelor noastre trebuie sa traiasca pentru tot restul vietii cu aceasta infectie deosebit de chinuitoare, si cu certitudinea ca nu este vindecabila.
Cauzele sunt neasteptat de multe, dar si noi, acvaristii contribuim la aceasta stare de fapt.
Nu-i foarte greu pentru flagelate sa migreze din acvariu in bucatarie.
Orice tratament medicamentos al pestilor nostrii ar trebui sa ne aminteasca de agentii patogeni care omoara oameni in spitale, pentru ca nu-i mai poate salva nici un medicament.
Multi vor sari cu gura si cu tastatura pe mine, ca scriu ceva care nu le convine.
Sa le doresc sa se infecteze ei insisi, ca sa se trezeasca la realitate?
Sprijinirea suplimentara a sistemului imunitar prin ridicarea temperaturii, (indicata de catre medici si in cazul oamenilor!) apei acvariului (de carantina) incet si continuu, in ca. 1-2 zile pana la 35,5°C si metinerea pestilor la aceasta temperatura timp de 7-14 zile duce in foarte multe cazuri la vindecare, chiar si in lipsa oricarui alt tratament medicamentos, daca nu se face tratarea cu prea mare intarziere, in stadiu foarte avansat de bola.
In asemenea cazuri, doar daca am lasat un peste deosebit de valoros sa ajunga intr-un stadiu prea grav, de ex. pentru ca n-am fost acasa si nu l-am observat la timp, apelez in disperare la medicament, permanent cu gandul la urmari, si cu mustrari de constiinta.
Filtrarea medicamentului prin carbune, dupa terminarea tratamentului, este o amagire, o miciuna care incearca, fara sa reuseasca, sa linisteasca constiinta.
Carbunele filtrant, daca face cineva sacrificiul sa-l foloseasca, este in multe cazuri de calitate proasta, stiu asta pentru ca am facut probe cu albastru de metil, pe care l-a lasat sa treaca in intregime, mai usor decat un filtru cu burete.
Carbunele care ar fi efectiv, ar costa, probabil, mai mult decat pestele, si ar trebui sa fie la randul sau eliminat din mediul inconjurator, cu cheltuieli suplimentare.
Aberatii? Da, si nu.
Porcarii, vacarii, gainarii, etc., care ne satisfac poftele, ne livreaza fara sa ne intrebe daca le dorim, puzderii de agenti patogeni rezistenti la orice medicament, de zeci sau sute de mii de ori mai multi decat producem noi acvaristii.
MonTsanLto?!
Pofta buna!
Da, am si eu minciunile mele, care-mi spun ca-i tot ok.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group