It is currently Fri Mar 29, 2024 2:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pata alba pe ochi
PostPosted: Wed Jun 06, 2018 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Am un acvariu de 120 de litri steril in care tin 2 pui de Blue Diamond, 2 pui de Leopard SS, un pui de Red Turqoise si un adult de RT.
Ii tin la tratament de luni, pentru ca erau foarte apatici de duminica, am facut prostia de a baga in acelasi acvariu pesti din surse diferite(vineri am bagat cei 2 blue diamond) si mi s-a recomandat sa fac tratament cu Sulfat de Neomicina(1g la 50 l), Nitrofurantoina(o pastila la 40 l) si sare (o lingura la 10 l) si fara lumina. Nu am avut probleme, pestii sunt mult mai bine, nu mai sunt apatici si mananca, dar in seara asta am observat un lucru care ma ingrijoreaza.

Am vazut ca ambii ochi ai adultului de Red Turqoise au o pata alba pe ei si ca sunt umflati. Si la un pui de Blue Turqoise vad acelasi lucru, dar numai la un ochi...Cum pot rezolva problema? Sa ii mai tin la tratament daca vad ca-s mai ok? Ii tin de 3 zile.

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Wed Jun 06, 2018 11:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate sa fie un rest de infectie pe care nu-l pot contracara medicamentele. Daca-i asa ar trebui sa fie in retragere sau sa dispara complet in cateva zile. Daca se agraveaza poate sa aiba alta cauza decat contaminarea cu germeni de la alti pesti, de ex. apa sau hrana nepotrivite.
Nu cumva-i apa prea acida?
Ai cu ce sa masori pH-ul?
Ce sti despre apa in care-i ti?
Scade concentratia de sare la jumatate prin schimb de apa si refa dozarea la medicamente.
Vezi sa fie apa bine aerata si temperatura ca. 29°C.
Urmareste atent evolutia bolii si anunta schimbarile, poze ar fi mai folositoare.
Opreste hranirea ca sa scazi poluarea apei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Wed Jun 06, 2018 11:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Poi eu nu am apa de la retea, deci clar nu am clor in ea. Apa care imi vine mie la robinet e forata in pamant si pH-ul ei e intre 6.5 si 7.

Tocmai ce am facut un test de pH si ceea ce vad ma uimeste...in acvariu am pH8, daca nu chiar 8.5.
Si ma gandeam sa fie acid, daca am bagat sarea. O fi antibioticele de vina? Cred ca e prea mult 8.5...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Thu Jun 07, 2018 12:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca-i asa, ar fi bine sa masori mai exact. In conditii normale nu se obsearva totdeauna imediat urmarile unei ape alcaline asupra unor pesti care sunt adaptati la apa acida. Ar fi interesant de aflat cati discusari au discusi mai batrani de 10 ani, care in conditii bune de viata ating 15 ani sau mai multi. Intr-un caz ca cel de fata, cand sunt supusi unui stres intens, e foarte probabil sa apar probleme.
Iti recomand un test cu solutii. Testerele electronice, cu sonda, sunt scumpe, isi pierd repede precizia iar necesitatea etalonarii des repetate le face si mai scumpe.
JBL are teste cu solutii care indica mai corect decat avem noi nevoie.
Pentru inceput ar fi mai bun cel care testeaza valori intre 3 si 10 pH.
In bulele de aer de la piatra intra CO2 din apa si ajunge asa afara din acvariu.
Aerarea cu piatra elimina mult CO2 din apa si ridica valoarea pH, ceea ce nu inseamna ca se recomanda acidularea unei ape dure cu CO2, pentru ca concentratia necesara ar putea deveni toxica pentru pesti.
Limita maxima a concentratiei de CO2 se recomanda a fi sub 20mg/1L.
In abumul meu am o imagine cu raportul dintre ph-CO2 si duritatea carbonica.
Poti sa aerisesti fara piatra amestecand apa de la suprafata cu cea din adancime, prin pozitionarea furtunului de la iesirea filtrului. Oxigenul din aer difuzeaza doar in stratul superior al apei si ramane acolo daca nu-l amesteci cu apa din adancime.
Cauta documentatie si afla ce efect are fluctuatia valorii pH asupra pestilor, asupra ciclului azotului si asupra acvariului in General.
Acest Aspect este unul dintre cele mai importante in acvaristica si in special in ingrijirea discusilor, pe langa filtrarea biologica si eliminarea bacteriilor patogene.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Sat Jun 09, 2018 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Offf. Vad ca apa o fi de vina.
Am probleme cu blue diamond-ul. Pata parca a mai dispărut putin dar cred ca are o infecție cu flagelate...e foarte apatic di nu mănâncă

O sa il mut intr-un alt acvariu...dar pot efectua tratament cu metronidazol in paralel cu omnipur? Pentru ca in acvariul de carantină am omnipur momentan pentru un alt pestisor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Sun Jun 10, 2018 11:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu n-as risca sa provoc pestilor vreo dauna amestecand medicamente. In cazul asta as astepta pana se termina tratamentul cu omnipur, pe urma i-as pune impreuna si as ridica temperatura in fiecare zi cu 2°C, daca nu apar semne de stres la pesti, pana la 35,5°C. Daca apar semne de indispozitie se coboara temperatura imediat cu 2-3° si se ridica din nou dupa 1-2 zile.
Tratamentul termic face imperios necesar un termometru etalonat, de ex. unul medical sau pentru laboratoare.
Se poate compara indicatia unui termometru pentru acvarii cu unul medical si se noteaza diferenta indicatiei.
La 35°C ramane foarte putin oxigen in apa, trebuie sa se aeriseasca mai intens, daca se poate fara piatra, doar prin amestecul apei de la suprafata cu cea din straturile mai joase.
Apa trebuie sa ramana foarte curata in toata perioada tratamentului. Alimentatia pestilor se opreste pana dupa terminarea tratamentului care dureaza ca. 7-14 zile, sau se hraneste cu granulat tinut 5 min. sub apa putina, in care se pot dizolva Vitamine.
In lipsa filtrarii biologice se formeaza amoniac in apa chiar si daca nu se hranesc pestii!
E bine sa se faca schimburi de ca. 30% la 3-4 zile, cu apa la aceeasi temperatura, lasata sa stea cel putin cateva ore la presiunea atmosferica normala, ca sa aiba timp sa scada concentratia de gaze.
CO2
pH-NH4-NH3
Tehnica medievala.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Mon Jun 11, 2018 9:05 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut.
Iti dau de citit: ai 6 pagini de discutii in vechiul forum - link:
http://www.discus-club.ro/phpBB2/viewto ... sc&start=0

...si o continuare in noul forum - link:
viewtopic.php?f=17&t=1727&p=10784&hilit=pata+alba+ochi#p10784

In cazul meu a functionat sfatul primit de la Puiutu (Asocilin direct pe ochi). Iti doresc, insa, ca in cazul tau sa nu fie vorba despre o infectie.
Bafta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Tue Jun 19, 2018 7:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Pana la urma au disparut petle de pe ochi. Nu mai au nimic


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pata alba pe ochi
PostPosted: Fri Jun 22, 2018 4:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Sta83 wrote:
Pana la urma au disparut petle de pe ochi. Nu mai au nimic


Asta e foarte bine! Ai dat cu ceva? Sau a trecut de la sine?

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group