It is currently Thu Mar 28, 2024 11:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 06, 2013 2:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Multumesc mult pentru informatii...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 06, 2013 4:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Problema este ce faci cu ouale parazitilor din filtrul extern ?

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Nov 07, 2013 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Filtrul il voi spala miine cand mi se termina tratamentul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Mon Nov 11, 2013 5:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Salut.
Am terminat tratamentul cu gyrodol 2, se vad ceva schimbari in bine la pesti care nu pareau asa de afectati, in sensul ca respira mai putin accelerat si isi folosesc ambii operculi. Totusi nu sunt prea multumit. Am trei exemplare care nici cum nu vor sa iese din starea de melancolie, tratamentul l-am facut la comun in speranta ca voi scapa si de eventuale probleme intestinale.
Cele trei exemplare o sa le pun separat pentru tratament cu formol...o sa va tin la curent cu efectele si starea pestilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Mon Nov 11, 2013 10:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Vezi sa nu fie bacterii, ca la acelea nu ajuta formolul. E suspect ca nu le-a trecut la toti cu girodol.
Daca tratezi cu formol si nu le trece e sigur o infectie cu bacterii.
Sa nu tratezi cu formol pesti prinsi in plasa in ultimele doua zile ca risti sa-i intoxici din cauza ca nu au mucusul intact si ajunge formolul la solzi.
Ouale din filtru le poti spala doar cu apa de 65°C, adio bacterii! Unele dintre oua raman agatate de branchii si eclozeaza cand au ele chef, dupa 1-2-3-4 zile, sau cad in acvariu si eclozeaza acolo dupa o saptamana sau si mai tarziu.
Nu merita sa speri ca scapi definitiv de viermi Discusi trecuti de varsta de 6 zile, eu nu mai cred de mult timp in visul asta. Nu-i imposibil, dar e mai simplu sa deparazitezi icre, din care sa cresti pui fara paraziti, cu toate ca nici asta nu-i la indemana oricui.
In trei galeti se pun cate 10 L de apa. In doua se adauga cate 10 ml de formol.
Se pun icrele in prima, se tin 20 min si se agita apa cu piatra de aer, dupa care se scot si se tin in a doua galeata tot asa, pe urma se clatesc in a treia galeata si se pun intr-un vas cu apa foarte moale, 1-2°dGH, cu albastru de metil sau mycopur, la 28-29°C, cu erisire buna, in care vor ecloza.
Daca-i tratezi cu formol de vreo 5 x consecutiv, la interval de 4-5 zile poti sa speri ca-i scapi de viermi, dar nu-i sigur nici atunci. Ouale eclozeaza foarte tarziu in conditii grele, de ex. daca ajung la intuneric, de ex. sub obiecte sau sub silicon negru, sau deasupra nivelului apei dar la umezeala, unde-i mai rece.
Ar fi timpul sa te intrebi de ce au toti pestii mei viermi in branchii si nu stau si eu toata ziua cu sticla de formol pregatita, in timp ce pestii abia catadicsesc sa deschida gurile ca sa respire. Cauta baiul in alta parte! Aspira mai des, mai ales inainte de hranire, afla cum se inmultesc viermii si inrautateste-le conditiile de viata. Larvele viermilor au ochi cu care pot sa distinga intre lumina si umbra si pot sa se ataseze intentionat de un peste, daca nu-i impiedica un curent de apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Mon Nov 11, 2013 11:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ioan C. wrote:
daca nu-i impiedica un curent de apa.
Interesant aspectul asta Ioan , legat de legenda ca discusilor nu le merge bine in curent de apa- am mai mentiomat asta, in filmari din arealul lor discusii care traiau intr-un raulet cu un curent pronuntat aratau mult mai bine decat cei din ape lancezite si pline de detritus


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 12:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Mersi mult Ioan pentru informatii. Eu am plecat prost de la inceput cand am achizitionat pui de discusi :(. Am ales sa ii pun in acvariu plantat cu substrat. Acum pui ii tin in steril, dupa ce am observat ca un acvariu plantat este o bomba cu ceas pentru discusii mei.
Sa spunem ca am probleme cu bacteriile in acvariu , ce solutii am?
Ca si concluzie, in cazul viermilor de branhii, temperatura crescuta in bazin favorizeaza dezvoltarea inamicului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 4:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Problema nu apare de la bacteriile din apa, ci de la infectia cu bacterii a branchiilor. Cei care nu s-au vindecat cu girodol ar trebui tratati cu un antibiotic, ex. Bactopur, dar nu B Direct, ca acela-i prntru infectii ale organelor interne si omoara si bacteriile din stomac, de care au nevoie pestii ca sa digere hrana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 18, 2015 12:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
nu s-a mai postat de mult pe-aici...am si eu o problema,am 20buc intre 8 si 14cm intr-un bazin de 500l cu 2 filtre externe si schimburi de 150-200l la 2zile.de ceva zile,am o problema...branhile la cateva bucati au iesit mult in exterior,am un exemplar de are 1cm spre exterior,respira repede si mai stau si cu gurile la suprafata.incearca sa se frece cu operculi de obiecte prin acvariu.ACVARIUL este steril,buun...am cautat formol,am citit despte tot si toate,dar am zis sa iau formol,am formol 20% de uz veterinar,altul nu am gasit.e ok?cum sa incep tratamentul?

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 18, 2015 5:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Chriss-T wrote:
branhile la cateva bucati au iesit mult in exterior,am un exemplar de are 1cm spre exterior,respira repede si mai stau si cu gurile la suprafata.incearca sa se frece cu operculi de obiecte prin acvariu.


Formol 37% se foloseste de regula. Cum reactioneaza dupa ce le schimbi apa si/sau intensifici aerarea? Cum respira cei care nu au branhiile umflate? Branhiile umflate si scarpinatul pot indica o infectie mixta...bacteriana + viermi. La marimea pestilor respectivi si conditiile de care vorbesti viermii de branhii nu ar trebui sa le dea de furca intr-atat incat sa-i imbolnaveasca in masa.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group