It is currently Fri Mar 29, 2024 2:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sat Jan 01, 2011 9:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
cristian wrote:
Vreau ciclide ptr ca au un comportament mai "inteligent" decat discusii.
Discusii sunt cichlide si dintre toate cichlidele sunt singurii care isi hranesc puii asemeni mamiferelor.
Cand te referi la comportament inteligent la cichlide, te referi la luptele teritoriale intre masculi si la obiceiul de a sapa in substrat?
Pun pariu ca te vei intoarce repede la discusi. E o chestiune de timp.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 3:27 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Marius,
stiu ca si Discusii sunt Ciclide. Eu ma refeream la Ciclidele Africane.
De ce? Ptr ca sunt mai active, in acvariu se stabileste o anumita ierahie, fiecare isi pastreaza locul sub piatra, se plimba mai mult, sunt mai agitati (nu ca se alearga prin acvariu).
M-ai pus iar in dilema, am mai vazut si cateva filmulete pe net, sunt la un pas de a ma razgandi. Deobicei nu stau pe ganduri, dar acum chiar am o problema.
Pana o sa fie gata acvariul mai dureaza...deci ma mai pot gandi.

PS: Aveti idee cat este un capac de la un RIO 300?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 12:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
si in acvariile cu discusi se stabileste o ierarhie. daca iti plac pestii agitati, tetrazonii cred ca sunt chiar mai agitati decat africanii.si nu numai ei. cat despre faptul ca discusii nu scurma si nu muta substratul, nu cred ca asta e un dezavantaj...

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 2:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cine nu-i pasionat de discusi ar fi mai bine sa se ocupe de ce-l pasioneaza. Pestii astia au nevoie de toata atentia ingrijitorului ca sa primeasca conditii bune de viata. E pacat sa ajunga pe mana cuiva care-i tine doar ca pe un accesoriu. Discusii nu-s pesti potriviti pentru acvaristi carora le este indiferent ce au in acvarii.
Daca cei care ingrijesc discusii cu toata pasiunea vor sa fie sinceri cu ei insisi si vor sa-si pastreze demnitatea fata de acesti pesti, ar trebui sa gaseasca o modalitate de actiune prin care sa fereasca specia asta deosebita de a ajunge pe mana oricui, doar de dragul unui pumn de maruntis si sa fie degradata de catre necunoscatori la rangul unor statuete de ghips.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 2:57 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Multumesc Ioan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 4:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca nu esti atat de atasat de ei incat sa sacrifici timp si efort, fara sa sa te gandesti cat te costa acestea, hobyul asta poate deveni repede un cosmar pentru tine, daca incerci sa-i salvezi, sau pentru ei, daca-i lasi sa traiasca chinuiti de boli sau paraziti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 9:46 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Ioan,

La bani nu imi sta niciodata gandul. Nu discut despre bani vs hobby.
Timp - nu pot sta in fiecare zi sa "masor" apa, sa schimb apa, sa sterg de alge (aici exagerez putin), sunt saptamani cand nu pot decat sa le pun mancare si atat. Asta si aici este problema mea.
NU vreau sa investesc si apoi sa ma gandesc la ei ca i-am ucis. Asta si este motivul ptr care nu aleg discusii.
Nu cred ca trebuie sa iti dau un exemplu cum este acest moment ptr mine, dar de 3-4 zile nu mai lucrez nimic, doar la asta ma gandesc, iar cei din familie ma intreaba daca ma simt ok. Nici nu le mai spun la ce ma gandesc ca ma fac nebun.
Aleg ciclidele (africane) ptr ca e mai bine ptr ambele parti.

O seara placuta,
PC


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Inteleg c-ai vrea sa-i ai, dar pestii astia cer mult timp si atentie. Imi pare rau ca te obliga situatia prezenta sa renunti la ei, pentru ca prin asta pierdem un coleg care ne-ar intari randurile. Probabil c-ai reproduce candva si ai obtine pesti frumosi, de care s-ar bucura cei care i-ar primi de la tine. Sunt multi colegi carora le-a fost greu la inceput, dar au acum succese frumoase, de care ne bucuram toti. Eu cred ca nu vei renunta la dorinta asta si ti-o vei inplini cand vei avea o viata mai linistita si mai mult timp. Noi te asteptam sa revii cu discusi in acvarii, dar cred ca nu se supara nimeni daca ne scrii despre africani. Eu unul m-as bucura sa aflu ca reusesti sa-ti faci un acvariu frumos cu ei, de care sa fi multumit, chiar daca nu-s discusi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sun Jan 02, 2011 11:24 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Ioan,

Multumesc.
Ne vom mai citi, cu siguranta.


Best regards,
Cristian


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Mon Jan 03, 2011 11:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Inteligenti dar si nemilosi, activi dar si obositori, frumosi dar agresivi.
Ca si discusii, iti "mananca" si urechile, poate chiar mai repede.
Ciclidele americane insa, au un plus vizavi de interactiunea cu cel de dupa sticla, iar in functie de specie, pot fi la fel de nemilosi cu adversarii sau grijulii cu puii. (Parerea mea)
Africanii ...,
pana la urma fiecare pestisor are o poveste, chiar si omniprezentul guppy sau entuziasmatul si neobositul cory, dar acum depinde si cine "o povesteste". ;)

Un an mai bun, la toata lumea !


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group