It is currently Fri Mar 29, 2024 8:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 2:19 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 1:18 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
A reaparut "phonus"!
Am cumparat 20 de discusi pui de la Domnul Hanganu de la Onesti in cursul lunii mai ( a avut amabilitatea sa mi-i aduca dumnealui cu o ocazie in Bucuresti). Mi-a povestit ca a avut mortalitate mare din cauza apei din reteaua Onestiului.
Dupa ce i-am instalat ( din fericire intr-un singur acvariu) am observat ca unii se freacau si cativa erau slbi. I-am tratat cu FMC si caldura. Au inceput sa moara, cate unul, slabi.
Deabia de cateva saptamani mi-am dat seama ce au, vazand unii dezechibrati, inainte de a muri. Acum imi este clar ca au fost infestati cu ichtyophonus. Din pacate "phonus" nu are tratament. Am incercat penicilina, 5mg la litru, dar fara rezultat.
Mentionez ca ceilalti pesti ai mei, in celelalte acverii, sunt OK, fiind hraniti ca si discusii cu mixtura de inima de vaca, grindal si albidus.
Singura solutie pentru phonus este eliminarea tuturor vietuitoarelor din bazinul contaminat si sterilizarea echipamentului si bazinului.
http://www.aun.edu.eg/developmentvet/fi ... es/4_2.htm
http://www.guppies.com/forums/showthrea ... out-for-it!

Nu am dat feedback la tranzactie deoarece nu vreau sa-i stric piata domnului Hanganu, poate a gasit un tratament pentru ichtyophnus si a uitat sa-mi spuna si mie. Daca nu, oricum este pedepsit, pentru ca va trebui sa-si lichdeze toata crescatoria si sa o ia de la capat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 3:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu preca cred sa fie vorba de acest parazit. Scrie in linkul care l-ai dat ca se dezvolta intre 3 si 20 grade C , cel mai bine la 10 grade. Nu prea se leaga cu temperaturile care le avem noi in bazine. Daca descrii ceva mai detaliat simptomele si felul in care aratau pestii morti poate ne dam seama impreuna ce a fost. Suspectez totusi paraziti externi.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 9:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Incarca niste fotografii daca ai!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 9:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Chiar dacă n-ai vrut să dai feedback, prin acest post ai demonstrat contrariul. Dacă luai legătura cu Ciprian cred că rezolvai frumos problema. Nu aşa rezolvi problemele!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Mon Aug 10, 2015 10:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
nu am cum sa ajut pe nimeni, fie ca este client de-al meu sau de-al altora, atata timp cat nu sunt solicitat cand este cazul. la fiecare tranzactie, pe langa alte detalii pe care le dau clientului, specific faptul ca sa fiu sunat la aparitia oricarei probleme cu vreun peste sau mai multi, oricand clientul are o nelamurire, o curiozitate, o problema etc. daca sunt solicitat, de multe ori reusesc sa dau sfaturi utile cred eu, dar daca nu, sigur nu pot fi de folos. in 3 luni de zile de la tranzactie ar fi fost bine sa fi fost sunat macar o data, sa mi se ceara o parere, cum ar fi fost normal, iar apoi clientul sa tina cont de ea sau nu, daca crede ca nu este competenta, dar macar sa afle si parerea mea. cat despre Ichtyophonus...no comment.
multumesc pt. faptul ca nu ati dorit sa imi dati un feedback, pt. a nu-mi strica imaginea. ar fi fost mult mai util daca imi dadeati un telefon(sau mai multe) in aceasta perioada. va doresc numai bine si sa nu mai aveti nici un fel de probleme pe viitor.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Sun Aug 16, 2015 12:58 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 1:18 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Vad ca raspunsul meu nu a trecut de domnul administrator, sau nu functioneaza Quick replay.
Mai incerc o data sa raspund tuturor celor care au scris pe acest topic, mai scurt si mai la obiect.

Pentru harry-ab: Multumesc pentru oferta de ajutor. Temperatura mai inalta din acvarii se pare ca nu afecteaza parazitul, de vreme ce este semnalat si in acvarii. Simptomele observate de mine sunt identice cu cele din documentatii ('Acvariu' 1976 de Zoltan Kaszoni, pag. 359-360, 'Bolile Pestilor' 1976 de I. Radulescu, L. Lustun si V. Voican, pag.101-104 si cele de pe net - mai multe decat am pus eu ca exemplu -, pe care le puteti gasi dand cautare in Google, de exemplu. Diagnosticul exact se poate pune numai examinand sectiuni la microscop, ceea ce nu pot.

Pentru discus lover: Nu am documentat evenimentele, deoarece nu doresc sa demonstrez nimic. Scopul postarii mele este de a avertiza colegii acvaristi de reaparitia in circulatie a parazitului Ichtyophonus Hoferi, pentru a fi cat mai prudenti la achizitionarea de noi exemplare. Ma refer la carantina obligatorie, si de preferinta prelungita la 30 de zile, cat este perioada aproximativa de evolutie a ichtyophonozei.

Pentru medre: Nu caut 'rezolvarea' la care se pare ca te gandesti. Citeste si raspunsul pentru domnul Hanganu.

Pentru discusmaniac (Dl. Hanganu): Nu v-am contactat deoarece nu ma puteati ajuta. Mi-ati dat pestii contaminati, in cunostinta de cauza sau nu, poate nu, si nu vreau banii inapoi, iar tratament nu exista, deci nu aveam ce discuta.

Va doresc tuturor numai bine si sa nu gasiti Ichtyophonus in acvarii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Wed Aug 19, 2015 4:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Tonicus wrote:
Acum imi este clar ca au fost infestati cu ichtyophonus.
Esti sigur? Pentru ca cineva spunea ca...
Tonicus wrote:
Diagnosticul exact se poate pune numai examinand sectiuni la microscop, ceea ce nu pot.


Tonicus wrote:
Singura solutie pentru phonus este eliminarea tuturor vietuitoarelor din bazinul contaminat si sterilizarea echipamentului si bazinului.
Sa inteleg ca folosesti separat pentru fiecare bazin in parte minciog si furtun pentru sifonat altfel i-ai contaminat si pe ceilalti. In plus trebuie sa te dezinfectezi si pe maini atunci cand treci de la un bazin la altul.

Tonicus wrote:
Temperatura mai inalta din acvarii se pare ca nu afecteaza parazitul, de vreme ce este semnalat si in acvarii.
Atunci este vorba de alt parazit. Chiar si pentru un discusar format este uneori dificil sa identifice parazitul.

Tonicus wrote:
Simptomele observate de mine sunt identice cu cele din documentatii ('Acvariu' 1976 de Zoltan Kaszoni, pag. 359-360, 'Bolile Pestilor' 1976 de I. Radulescu, L. Lustun si V. Voican, pag.101-104 si cele de pe net...
Nici pestii, nici bolile si nici medicamentele nu mai sunt cele din urma cu 40 de ani.

Tonicus wrote:
Pentru discusmaniac (Dl. Hanganu): Nu v-am contactat deoarece nu ma puteati ajuta.
Sansele ca rezultatul din ziua de azi sa fie altul erau cu mult mai mari daca o faceai. E bine ca esti autodidact dar de multe ori e nevoie si de o indrumare altfel invataturile se pot interpreta.

Tonicus wrote:
Scopul postarii mele este de a avertiza colegii acvaristi de reaparitia in circulatie a parazitului Ichtyophonus Hoferi, pentru a fi cat mai prudenti la achizitionarea de noi exemplare. Ma refer la carantina obligatorie, si de preferinta prelungita la 30 de zile, cat este perioada aproximativa de evolutie a ichtyophonozei.
Multumim pentru avertisment.
Carantina este obligatorie oricum dar tot nu te scapa de emotii atunci cand achizitionezi discusi. Se stie ca din 2 discusi sanatosi sunt sanse bune sa se lase cu unul bolnav daca sunt din surse diferite. Cat despre Ichtyophonus Hoferi...sunt circumspect.

Tonicus wrote:
Nu am dat feedback la tranzactie deoarece nu vreau sa-i stric piata domnului Hanganu, poate a gasit un tratament pentru ichtyophnus si a uitat sa-mi spuna si mie. Daca nu, oricum este pedepsit, pentru ca va trebui sa-si lichdeze toata crescatoria si sa o ia de la capat.
Acum este la mare si sta cu burta la soare nestiind ce il asteapta acasa. :lol:
Glumesc bineinteles. Daca te credea cat de putin, cu siguranta ca nu mai pleca in concediu deoarece la mijloc este afacerea lui.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Wed Aug 19, 2015 11:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Uite de ce neamtu e neamt .

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Thu Aug 20, 2015 4:41 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 24, 2013 1:18 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Pentru mariusvlad:
1. "Esti sigur? Pentru ca cineva spunea ca..."

Am spus clar, nu ca eram sigur.

2. "Sa inteleg ca folosesti separat pentru fiecare bazin in parte minciog si furtun pentru sifonat altfel i-ai contaminat si pe ceilalti. In plus trebuie sa te dezinfectezi si pe maini atunci cand treci de la un bazin la altul."

Da, ai inteles bine, plus galeata, dupa fiecare folosire la acvariul in carantina sau infestat. Si da, ma dezinfectez si pe maini.

3. "Atunci este vorba de alt parazit. Chiar si pentru un discusar format este uneori dificil sa identifice parazitul."

http://www.ices.dk/sites/pub/Publicatio ... o.%203.pdf
Pentru a omora parazitul trebuie aplicare temperaturi de peste 40 grade C sau sub -20C, conform susei de mai sus.
Si care alt parazit produce deplasarea dezechilibrata in ultimele faze?

4. "Nici pestii, nici bolile si nici medicamentele nu mai sunt cele din urma cu 40 de ani."

S-au adus noi specii de pesti, bolile nu au cum sa se schimbe, dor eventul au fot aduse noi boli, iar medicamentele evident ca au evoluat. Dar nu s-a gasit tratament pentru i.h.
Nici o sursa recenta nu anuta acest lucru. Am consultat 10-12 referinte din cautarea pe Google. Am mentionat cartile din 76 pentru a indica faptul ca ma documentez si ma interesez cam de atunci de acvaristica.

5. "Sansele ca rezultatul din ziua de azi sa fie altul erau cu mult mai mari daca o faceai. E bine ca esti autodidact dar de multe ori e nevoie si de o indrumare altfel invataturile se pot interpreta."

Sunt autodidact, adica am invatat singur cate ceva din acvaristica, asa cum cred ca au facut foarte multi de pa acest site. Nu cred ca multi au absolvit o scoala de piscicultura.
Multi crescarori de pe acest site au cu siguranta o mare experienta in reproducerea si cresterea discusilor, inclusiv dl. Hanganu. Dar nu aveam problema in acest domeniu. Despre bolile pestilor cred ca am o experienta de mult mai multi ani decat foarte multi de pe acest site. Asta nu inseamna ca as crede ca siu tot.

6. "Multumim pentru avertisment.
Carantina este obligatorie oricum dar tot nu te scapa de emotii atunci cand achizitionezi discusi. Se stie ca din 2 discusi sanatosi sunt sanse bune sa se lase cu unul bolnav daca sunt din surse diferite. Cat despre Ichtyophonus Hoferi...sunt circumspect."

Ma bucur sa aflu ca se considera carantina obligatorie. In conditiile in care macar banuim, daca nu stim sigur, ca exista i.h. in circulatie, as insista pe prelungirea carantinei pana la 30 de zile, cat este perioada de dezvoltare a i.h., macar ca o masura de precautie.
Nu ma supar pe "circunspectie". Nu vreau sa dovedesc nimic, si este foarte posibil sa ma fi inselat. Dar in acest caz, astept raspuns la intrebarea de la punctul 3.

7. "Acum este la mare si sta cu burta la soare nestiind ce il asteapta acasa. :lol:
Glumesc bineinteles. Daca te credea cat de putin, cu siguranta ca nu mai pleca in concediu deoarece la mijloc este afacerea lui."

Ii doresc vacanta placuta. Fiecare este liber sa creada ce vrea.

Concluzie: Multumesc pentru conversatie. Repet, nu vreau sa demonstrez niimic. Ca un semn de apreciere, iti voi indica dezinfecantul pe care-l folosesc acum. Anterior foloseam formol, dar este toxic si cancerigen. Acum folosesc Clorhexin B. Se gaseste in farmacii si este netoxic pentru om.

Doresc numai bine tuturor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ichtyophonus Hoferi
PostPosted: Thu Aug 20, 2015 7:48 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Mă indoiesc ca peștii sa fi fost infestati in bazinele lui Ciprian Hanganu. Am fost acolo in iulie si am luat cca 30 de bucăți si nu am avut nici o pierdere .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group