It is currently Thu Mar 28, 2024 3:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Sat Jun 11, 2011 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
nu ma mai laudati ca ma simt prost. chiar nu a fost un efort f. mare pt. mine sa fac acest gest, raportat la suferinta lui marius. mai ales ca acum chiar am stocuri mai mari decat in trecut. incerc sa ma pun in locul lui, si nu mi-e greu pt. ca in decursul timpului am avut si eu suficiente deceptii. si inca mai am si acum, in domeniul asta ai mereu ocazia sa suferi... si cand sunt perioade cand totul pare sa mearga relativ bine, nu ai mai avut probleme cu boli, decese... etc., te trezesti ca se intampla un accident stupid si gasesti dimineata cand te duci in crescatorie un acvariu cu 3o meloni de cea mai buna calitate la 8-9 cm fierti...si nu cu incalzitorul, am trecut de "faza" asta demult, alte motive...sau in cateva zile se gasesc sa sara din bazin, printr-un spatiu de maxim 2 cm, doi discusi mari de aprox. 16 cm, la un an jumatate varsta. pana la varsta asta nu s-au gandit sa sara, sau poate nu au reusit...si astfel de "povesti" pot continua...daca nu reusesti sa te distantezi de aceste suferinte in timp util, innebunesti sau te lasi.
de mai mult timp si eu fac tratamentele in bazinul de tratament doar cu piatra de aer, fara filtru, doar cu schimburi de apa, si functioneaza metoda. in trecut, de obicei faceam cu filtru in bazin, asa zisul "burete bolborositor", si tot mergea treaba. nu stiu cum a fost in cazul lui marius, dar oricum ar fi fost, pestii erau de vreo 6 zile din cate am inteles in aceste conditii. poate s-a intamplat ceva brusc cu apa,in acea noapte, sau poate s-au cumulat progresiv, de la o zi la alta, anumite elemente care au dus in final la nefericitul sfarsit. e destul de greu din exterior sa stii sigur ce s-a intamplat, ar trebui sa ai absolut toate detaliile, chiar si unele aparent nesemnificative, ca sa ai sanse sa te apropii de adevar. iar aceste detalii le are doar marius, si poate unele i-au scapat chiar si lui. nu vreau sa fiu patetic, dar daca el are puterea sa o ia de la capat cu cativa puiuti, eu zic ca acest lucru este de lauda si intr-un final, mai apropiat sau mai indepartat, "dumnezeul discusului", daca exista asa ceva, il va rasplati. curaj si bafta!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Sat Jun 11, 2011 8:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
nu e nici o noutate ca bacteriile moarte dintr-un filtru bine ciclat omoara discusii in cateva ore. De aceea discusii aflati la tratament au nevoie doar de o piatra de aer caci evolutia nitratilor este mult mai lenta (si poate fi tinuta in frau) decat intoxicatia cu amoniac produsa de bacteriile moarte.

!


Si eu cred ca a fost exact la fel pt ca seamana cu un fenomen pe care l-am patit si eu.
Cipriane :sal: ;rar mai gasesti acum asa oameni ,asa gesturi!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Sat Jun 11, 2011 11:31 am 
Offline

Joined: Sun Mar 28, 2010 10:56 pm
Posts: 3
Location: Baia Mare
il inteleg perfect pe mihaila si eu am experimentat pierderi majore in trecut de la o pana de curent am pierdut cam 60 de discusi la 7-9 cm, si de la un tratament in care trebuie sa aerez mai mult inca 80 + am avut o boala in care pestii se izbeau de pereti si pana mi-am dat seama ca era dactylogyrus sau ceva paraziti de genu am mai pierdut inca vreo 20 de adulti astea fiind pierderile in masa, in general se mai intampla lunar sa mai cada cate unul din diferite motive :(


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group