It is currently Fri Mar 29, 2024 3:43 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 1:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Telegrafic situatia se prezinta asa:
Acum 3 zile am observat o usoara indispozitie la mancare la cateva exemplare.
Am evaluat rapid cateva cauze posibile, am facut un schimb de apa si pt ca situatia nu parea sa se amelioreze, am crescut temperatura pana la 30 GC cu trusa medicala pregatita si ochii in 4. Dupa o zi una bucata a refuzat o masa iar cele pe care le-a servit, a facut-o cu jumate de gura. In continuare alte doua buc, apetit scazut.
Pt ca nu pareau alte semne externe care sa ma ingrijoreze si pt ca ultimul tratament pt flagelate il facusem cu ceva timp in urma, am decis un tratament cu metro.
A treia zi, azi de dimineata mai exact, unii dintre pesti aveau respiratia accelerata insa am pus-o pe seama temp ridicate pe care intre timp o dusesem la 34 GC. La pranz, dupa schimbul de apa am observat unul dintre pesti agitat si la o privire mai atenta, am observat clar exoftalmie si abdomenul putin imflat. Mentionez ca respectivul peste era bine merci ieri si nu era nici pe departe pe lista suspectilor. In timp ce evaluam situatia si ma pregateam sa trec la masuri sotia mea a inceput sa tipe si cand m-am deplasat in camera cu bazinul respectiv, pestele cu exoftalmie se dadea cu capul de toti peretii cu o asemenea forta incat a lovit alt peste pe care l-a omorat pe loc. Intr-un singur minut am pierdut 2 pesti, mandria mea, cu un bagaj genetic deosebit, de la care aveam asteptari mari de tot. Practic erau produsul muncii si privatiuniilor mele de 1 an de zile. Respectivii pesti se afla la mine de la 2-3 cm si acum au 11-12. Interesant si inexplicabil este faptul ca aceleasi simptome s-au petrecut cu exactitate, pana in amanunt, in alte doua locuri din Bucuresti fara nici o legatura intre ele. Vreau sa spun ca nu am facut schimburi sau cumparaturi unii de la altii, nici macar nu ne-am vizitat de luni de zile. Nici eu la randul meu nu am introdus nici un fir de buruiana, nici o coada de peste in ultimele 2,5-3 luni.
Image
Image
In momentul asta sunt atat de suparat incat am inchis telefoanele, nu mai vreu sa aud de Discus si acvaristica, nu mai raspund la mailuri sau buzuri nimanui, pt un timp. Intre timp imi reevaluez pozitia pt ca nu sunt sigur daca activitatea asta a devenit o corvoada pt miene sau a mai ramas un pic de pasiune.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 7:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Cunosc sentimentul.
Apropos' de corvoada... De multe ori m-am intrebat ce a-si face cu atata timp liber daca nu a-si avea discusi? A-si cauta un alt hobby? Dar i-l am pe acesta, deci de ce sa mai caut altul?
Aceasta pasiune cu suisuri si coborasuri, ne tine departe de problemele vietii cotidiene, ne distrage atentia de la multe probleme care probabil ca ne-ar afecta psihic.
Au fost momente in care am avut nevoie si eu de incurajari pentru a continua iar acum nu imi pare rau ca am facut-o.
Punct si de la capat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 7:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Sentimentul muncii "în van" l-am avut şi eu, insatisfacţii şi pierderi deasemenea, astfel că nu pot să-ţi spun decât: capul sus şi mergi mai departe!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 10:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Asa cum se intampla de obicei, se pierd cei mai frumosi pesti...
Dar, din cate stiu eu, mai ai pesti cu aceeasi gena.
George, cum ti-am spus si aseara, fii tare si da-i inainte.
Nu fi descurajat si nu te da batut!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 11:41 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut. Daca il mai ai pe cel care a luat-o razna, mai fa un efort si mergi cu el la facultatea de medicina veterinara, poate vei obtine informatii despre agentul patogen care a provocat dezastrul. Daca nu, dar ti se va mai intampla acelasi lucru si cu alt peste, poate reusesti sa il duci pe el, acolo. Este foarte important sa aflam ce a provocat asta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 11:51 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Trebuie sa depasesti cu bine momentul si sa mergi mai departe, cred ca toti am trecut prin astfel de situati dar asta este viata cu urcusuri si coborisuri.Succes mai departe cu ceilalti pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 3:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Adi, dupa cum am intitulat topicul, lovitura asta vine intr-un moment neprielnic. Una peste alta, in viata mea se petrec ceva schimbari si nu mai sunt dispus a cheltui nici un leu momentan. In conditii normale pana acum daramam poarta la institutul Pasteur
http://www.pasteur.ro/
unde ma cunosc cu lumea si unde am mai apelat.
Asa e Liviulica taica, mai am cu ce sa lucrez si inca bine, insa pentru mine nu mai e acelas lucru.
De continuat probabil ca am sa continui insa nu mai am vana, ceva de care sa ma agat ca sa am putere. Dupa un an de munca pe branci cu puii astia ,,genosi,, (cine ma cunoaste stie cata munca si pasiune prestez eu si de asemenea provenienta pestilor) incepusera sa mi se aleaga perechile si ma pregateam sa investesc in ceva echipamente si cuburi ca sa culeg roadele. La cat de al dracului sunt eu probabil ca am sa trec si peste asta, In fine, oi vedea. Multumes de cuvintele frumoase tuturor, chiar aveam nevoie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 5:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu ai nevoie de cuvintele noastre frumoase pentru ca stii ca suntem alaturi de tine.Ai nevoie de rabdare si perseverenta pentru ca nu va fi ultima data cand patesti lucrul asta.Eu am patit-o de mai multe, incat acum am devenit imun aproape.Am aruncat si bazine la gunoi dupa care alergam a doua zi.Am avut multe frustrari cu perechi pe care le cresteam si cand aveau pui le omoram din nestiinta sau prostie pentru ca acum 15 ani in materie de discusi chiar daca stia cineva ceva, nu-ti spunea.Dar satisfactiile si provocarile la care te supun discusii sunt mai mari decat frustrarile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Fi tare si continua pt ca MERITA !

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lovitura grea intr-un moment neprielnic
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Salut,
In primul rand imi pare foarte rau pt pierderea ta.
In al doilea rand vreau sa iti marturisesc (nu fara o oarecare stupefactie) ca simptomele despre care ai povestit le-am constatat si eu acum fix doua zile la unul din pestii mei (evident cel mai mare si frumos). ...Aceleasi comportament isteric, dat cu capul de peretii acvariului, ascuns dupa diverse obiecte etc. Sincer sa fiu acum e destul de ok, in sensul ca mananca, dar motivele comportamentului raman pt mine un mister. Spuneai ca in acest timp in mai multe parti in Bucuresti s-au petrecut lucruri asemenatoare, si recunosc ca acum si mie mi se pare totul...cel putin ciudat.
Si eu unul, nu mai cred demult in coincidente.
Nu pot decat sa iti spun ca toate trec...Iti doresc din suflet mult succes in continuare!

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group