It is currently Thu Mar 28, 2024 11:47 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 12:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Acum 2 saptamani un Chekboard Turquoise,a inceput sa refuze hrana si sa stea retras.Peste alte cateva zile statea pe fundul acvariului iar cand mai inota (asta destul de rar) avea un inot smucit si cu capul in sus.

Nu am stiut ce are si ce sa ii fac.La indicatiile lui Stefan (Mmdiscus) am crescut temperatura la 34-35 grade si am bagat sare.Plus bai de scurta durata cu Baktopur Direct.
Nu au avut niciun efect pestele a murit duminica seara.

M-am incurajat si am spus ca asta e,trebuie sa trec si prin asta!Primul discus care imi moare dupa 1 an si 4 luni.

Image

Uploaded with ImageShack.us


Nici bine nu a murit acesta si am observat alt Chekboard Turquoise si un Red Turquoise ca stau retrasi si cu capul in jos.Am scazut temperatura la 28 grade,am pastrat cantitatea de sare si am trecut la bai de scurta durata si de lunga durata cu Furanol 2.

Chekboard Turquoise dupa prima baie de scurta durata a dat semne ca si-ar revenii,dar in jurul orelor 23 a murit.

Red Turquoise arata mult mai bine dar acum cand am venit de la servici l-am gasit mort.

Chekboard Turquoise

Image

Uploaded with ImageShack.us

Asa arata al-2-lea Chekboard Turquoise inainte sa moara:


Red Turquoise

Image

Uploaded with ImageShack.us

Pestii au in jur de 1 An si 8 Luni.

Acvariu 200l
Filtru Cristal Profi e 900
Pompa de aer
Schimburi de cca 50l la 1-2 zile.

Acum mai am 4 discusi in acvariu.

Astept sfaturi,pareri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 1:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Verifica nitritii. Pare o intoxicatie cu nitriti.
Daca ai cumva filtrul deciclat (daca ai facut tratament cu Furanol in acvariul comun, sigur este deciclat) atunci schimburile de apa de doar 50 l la 1-2 zile nu ajung.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 1:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Filtrul extern il am pus la un acvariu plantat,nu am vrut sa-l deciclez.

In acvariu discusilor am un filtru rapid.

Nu cred ca este vorba de intoxicatie pentru ca restul pestilor sunt ok.Le-am dat sa manance si au manancat toti 4.

Furanol 2 am bagat marti seara si ieri am facut schimb de 50 %.


Cum sa fac si eu schimburile de apa in asa fel in cat atunci cand voi pune filtrul extern inapoi la acvariul comun sa nu il decilez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 1:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Intoxicatia imi pare mie sa vina de la hrana, cea cu nitrit accelereaza respiratia la toti in acelasi timp. Intoxicatia cu hrana se manifesta in functie de cat si ce mananca fiecare diferit de la un peste la altul, si provoaca petele de culoare diferita. Are si abdomenul tumefiat, semn ca nu-i ceva cum trebuie in el.
Ca sa nu deciclezi filtrul trebuie sa scoti furanolul din apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
In ultimul timp i-am hranit cu:

-Blood Worms
-o mixtura cu 30 % artemia
-tetra discus,sera discus
-rar white worms.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 2:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Mie nu mi se par ok ceilalti discusi. Faptul ca inca vin la mancare nu inseamna ca nu sunt afectati.
Discusii reactioneaza diferit la nitriti, unii suportand valori foarte mari.
Nu sunt sigur ca nitritii ar fi cauza, nici ca acestia sunt singurii vinovati, dar in situatia din momentul de fata inclin spre aceasta ipoteza.
Daca schimbi inca 2 zile la rand peste 50% din apa, poti pune filtrul in functiune fara probleme.
Ioane, posibil sa fie si de la hrana si trebuie luata in calcul si aceasta varianta, dar chiar daca nu respira accelerat se vede efortul pe care il face sa respire. Petele pe corp mai pot aparea si datorita sistemului nervos, a celulelor private de oxigen datorita faptului ca nitritii, bla, bla...sti povestea...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 3:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Fara sa cunosti amanuntele e greu sa-ti dai seama ce au. Hrana ar fi ok, dac-au mancat-o de mai mult timp si n-au avut nimic pan-acum. Respiratia celui din film mi se pare mai degraba redusa decat accelerata. Nici pe ceilalti nu-i vad respirand greu.
Au primit poate mixtura alterata, decongelata si recongelata?
Camera aia trebuie tinuta mai in frau! Toata perioada in care se misca e timp mort, in care nu se poate observa nimic.
Daca vezi ca se feresc de lumina cand le merge rau, opreste-o, sau pune una mult mai slaba.
Inca nu stim ce-i cu filtrul biologic, a fost ciclat inainte de a fi aparut problema?
E clar ca-s intoxicati, dar cu ce?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 4:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Ioan C. wrote:
Inca nu stim ce-i cu filtrul biologic, a fost ciclat inainte de a fi aparut problema?
E clar ca-s intoxicati, dar cu ce?
La acest acvariu, cand a aparut problema, aveam filtrul extern care are 1 an de cand este pus in functiune. Acest filtru extern l-am scos atunci cand am bagat furanol 2 (marti seara), acum este la un acvariu plantat pentru a nu se decicla.
Cand am bagat Furanol 2 am bagat un filtru intern gen bluewave de la Resun.
Acest filtru nu este ciclat.
Azi am schimbat 50 % din apa, am scazut concentratia de sare cu 10 %.
Urmeaza sa ii mai filmez o data ca sa ii vedeti mai bine...poate va puteti da seama despre ce este vorba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 5:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
In cazul asta e putin probabil sa fi existat nitrit in apa, daca n-ai deciclat filtrul cumva, prin spalare sau oprire, de ex. pana de curent, etc.
Devine din ce in ce mai probabila intoxicatia cu hrana alterata, sau,... ceva strain in apa?!
Ai pe cine sa intrebi, in apropierea ta daca are cumva probleme asemanatoare dupa schimb de apa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Decese In Masa!
PostPosted: Thu Jan 26, 2012 5:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Acesta este Red Turq cand deja tragea sa moara




Acum pestii arata asa:



Daca tot va uitati la acest film...astept si eu pareri cat mai sincere despre acesti pesti care mi-au ramas.Daca se poate chiar o clasificare cu A,B,C...daca cineva se incumeta sa ii clasifice vreau sa fie cat mai riguros.Doar 3 trebuie clasificati pentru ca acel Red Turq mic iese din calcule.
Acesta fiind un moment de cumpana vreu sa stiu exact ce am de facut cu astia 4 care ii mai am.


Ioan C. wrote:
ceva strain in apa?!
Ai pe cine sa intrebi, in apropierea ta daca are cumva probleme asemanatoare dupa schimb de apa?



Da am vorbit cu Stefan (Mmdiscus) el a fost cel care m-a indrumat.Si el a avut unele probleme cu pestii,cam in aceasi perioada au inceput problemele.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group