It is currently Fri Mar 29, 2024 10:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 12:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Desi nu ma gandeam ca voi posta asa repede la aceasta sectie , iacata ca probleme care au fost prin tara legate de calitatea apei nu au ocolit nici constanta sau cel putin nu pe mine. Povestea a inceput acum vreo 3 saptamani , cand intr-o zi toti pestii au refuzat mancarea dupa un schimb de circa 40% din seara precedenta , in prima faza nu m-am alarmat si nu i-am hranit o zi si dupa am incercat din nou si nimic , i-am lasat in pace si dupa cateva zile am inceput sa observ fecale albe iar pestii refuzau in continuare mancarea , moment in care am ridicat temp la 34 grade , am adaugat sare 1lingura la 20l apa ,si metronidazol in cantitatea necesara 1 pastila la 20 l apa tot tratamentul a durat vreo 10 zile , dupa ce nu am mai adaugat metro ,am inceput sa scad temp cu 1 grad pe zi astfel luni am avut 34 grade si azi 31 grade fara sa umblu la sare , ea fiind in acelasi dozaj , toate incepusera sa mearga bine unii dintre ei au inceput sa manance din mana restul ce cadea pe jos , granule la fel au inceput sa manance cand un leopard unul mai mic pe care il banuiesc ca fiind acelasi cu care am mai avut probleme in trecut inca de cand l-am primit a continuat sa refuze hrana si statea ascuns intre filtru si incalzitor , pana azi cand am observat pentru prima oara niste fecale mai ciudate la el ca un fel de balon , se vede in filmuletul atasat , citind mai multe pe forum am hotarat sa ii fac o baie de scurta durata cu furanol moment in care situatia s-a intors la 360 grade , si adica dupa vreo jumate de ora pestanul a murit. Deci prin urmare sunt complet debusolat , nu am nici-o idee de ce si aici intervine rugamintea mea cei care au vreo banuiala sau sfat e bine venit, in ideea ca desi ceilalti sunt bine au inceput sa manance bine sa aibe culori frumoase sa nu li se mai vada deloc barele de stres ca si cand situatia ar reveni la normal, mancarea este aceiasi ca si pana acum ,mancare care au mancato cu pofta si pe care au inceput sa o serveasca cu aceiasi pofta.Motiv pentru care daca e nevoie sa folosesc vreun tratament preventiv sau altceva as vrea sa stiu ca daca e sa nu se molipseasca si restul de vreo boala ceva. La un moment dat a fost o discutie pe forum legata de calitatea apei cum ca de ce sa tratam apa inainte sa o bagam in acvariu , ei bine eu unul m-am lecuit , las apa la decantat cel putin 24 ore , o bag printr-un filtru chimic si o tratez si cu biotopul inainte de a o baga la pestani , dar cel mai bun lucru pe care il voi face v-a fi sa iau un osmozor cat mai repede, el fiind pe primul loc pe lista de achizitii.

Inainte de baia cu furanol unde se vad acele fecale ciudate :

Si dupa deces :

Maine voi reveni si cu cateva poze mai clare.
O seara placuta tuturor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 12:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Imi pare rau pentru pierdere.
Mi s-a intamplat si mie de-alungul timpului. Daca nu ma insel, chiar doi discusi au capatat acelasi colorit la moarte.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 1:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
acelasi lucru pot sa zic ca il patesc eu acum in acvariu!
si cu toate ca i-am trata cu furanol nici o schimbare!

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 8:51 am 
Offline

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 pm
Posts: 20
Location: Ploiesti
La mine a fost din cauza unei infecţii bacteriene. Aeromonas sau Pseudomonas, dar altele pot aparea, de exemplu costia. Un antibiotic ar fi mai eficient penicilină, ampicilină, kanamicina sau eritromicina tratament 12 zile si schimbata apa din 4 in 4 zile 50%. Furanol contine nifurpirinol, eu am avut in casa Cyprinopur pond de la sera are aceeasi substanta activa, cel mai probabil, acest medicament ajuta doar în faza iniţială a infecţiei. Dupa i-am tinut cu general tonic aproape 3 saptamani am salvat 8 din 11.
Bafta. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 10:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
@ Marian : Si ce ai facut dupa decesul acelor pesti ? ai tratat cu ceva bazinul sau i-ai lasat in pace?
@ Sonic : In ce proportii s-ar doza acele antibiotice penicilina , ampicilina , kanamicina sau eritromicina ? Furanol nu are rost sa le bag celorlalti din moment ce nu a avut efect asupra astuia . General tonic ai folosit de la Tetra sau Interpet Liquisil desi la noi deasta nu am vazut.
@crystyan : imi pare rau pentru situatia de la tine din bazin, stiu cum este .
Dar asa cum am mai zis in postul anterior , un osmozor face minuni , investesti acum ca sa o duci bine in viitor , cel putin asta e parerea mea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Sat Mar 24, 2012 3:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
I-ai facut baie de scurta durata? In ce fel de apa?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Sat Mar 24, 2012 4:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Da. baie de scurta durata comform prospectului 30 min , in apa din acvariu. trebuia apa proaspata?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Sun Mar 25, 2012 4:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Eram curios ce fel de apa pentru ca initial de la un schimb de apa a plecat "peripetia". In principiu trebuie apa proaspata sau cel putin cat mai curata. Uneori cand pestii sunt foarte stesati din diverse cauze, un tratament de felul asta ...mai intens, care in mod normal nu ar pune probleme deosebite, poate fi fatal.
Daca restul sunt in stare buna si isi revin nu are rost sa-i zapacesti cu un tratament preventiv cu antibiotic. Papa bun si apa curata sunt suficiente.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prea devreme in aceasta zona.
PostPosted: Sun Mar 25, 2012 10:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
In mare toti au inceput sa isi revin , zic asta pentru ca filtrul biologic a fost deciclat si au fost mici probleme cu NO2-ul dar l-am tinut in valori admisibile din schimburile de apa , ieri am adaugat niste filterstarter si azi aveam NO2 0,5 mg/l in scadere fata de 1mg/l fara sa schimb azi foarte multa apa , doar cat am aspirat. Ceilalti in rest incep sa isi revina din 11 8 vin si mananca din mana cu mare pofta ceilalti 3 inca nu servesc masa , si mai am unul care inca e cu semnul intrebari , desi mananca sta singur mai retras uneori , daca continua tot asa il voi separa de restul.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group