It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 5:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Daca pe data de 26 iulie 2011, am inceput sa pun in aplicare realizarea si materializarea unui vis, pe data de 10 noiembrie 2012 visul devenit realitate s-a transformat intr-un cosmar.
Totul a inceput din dorinta de a creste acest minunat peste si de a depasi mara provocare..."cresterea Discusului" (cunoscut la acea perioada de mine, doar ca fiind "regele acvariului" si cel mai pretentios peste de apa dulce), cu ajutorul vostru am reusit in timp sa cresc acesti pesti, fara foarte multe evenimente neplacute, pasiunea crescand cu fiecare clipa petrecuta alaturi de pestii mei, astfel tot cu ajutorul vostru am reusit sa le ofer un minim de conditii necesare pentru a ii creste bine.
Acesta fiind rezultatul, un colaj mai vechi, de prin vara:



Pe la inceputul lunii noiembrie, din cauza frigului am ales sa refac izolatia exterioara a bazinului, asa ca a trebuit sa supun pestii unui stres, odata cu mutarea acestora in alte bazine, apoi remutarea la loc dupa ~2 zile...
Odata cu acest stres, au aparut si "nelipsitele" flagelate, asa ca am decis sa ii impreunez in bazinul de 210l, unde sa le aplic tratamentul cu metronidazol, si 1 lingurita de sare la 20l apa, am deconectat bazinul de la sistemul de filtrare prin sump, am folosit fitru intern si 2 filtre cu burete, bazandu-ma pe schimburile zilnice de apa pentru a evita o intoxicare cu no2, no3... am setat temp la 33 de grade pentru prima seara, a doua zi am facut schimbul de apa(apa direct de la retea adaugat conditioner de la easy life,apa pe care o folosesc de ~2ani in acvaristica), redozat medicament, redozat sare pentru volumul de apa schimbat, setat temp pe 34 de grade, iar a treia zi dimineata :
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pestii au fost pescuiti deja morti din bazinul de 210l de jos, si i-am pus in cel de sus...desi dupa cum aratau cred ca erau morti de noaptea...
Nu aveam in gand sa devin vreun mare crescator de Discusi, dar abia traiam bucuria "primei perechi de Discusi", discusi crescuti de mine de la dim. de 3-4cm, astfel trecand la capitolul investitii pentru perechea de discusi, osmozor, cub si bineinteles multele discutii asupra introducerii unui nou bazin in casa.....
Ce nu inteleg...au murit doar cei mai mari si mai frumosi discusi pe care ii aveam,inclusiv perechea. Cei 3 b.d. ramasi in urma primiti donatie, au trait, un brown care a trebuit sa il tratez de 3 ori pana acum,inainte de tratamentul cu metro, din cauza infectiilot bacteriene, a trait, un r.t. mai micut, a trait, deci au rezistat doar cei mai..mici sau mai bolnaviciosi si cei care prezentau flagelate intr-un mod mai "accentuat" fata de cei care au murit...
Astfel...toata munca mea...s-a dus intr-o zi, nici acum nu stiu real, unde am gresit si cu ce, desi m-a trecut din nou un gand de a renunta, nu l-am luat in seama si l-am considerat doar un sut in fund...al doilea de altfel, deoarece acum cateva luni mi-au murit 5pui de xingu si 20 de brown, atunci a fost din cauza unei chinezarii de incalzitor care a dus apa peste noapte la 40 de grade..

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 6:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Imi pare rau pt pierderea ta dar nu te descuraja. Vei creste alti discusi mai frumosi ca acestia folosind ce ai invatat despre ei pina acum. Daca ti-au ramas doar discusii bolnaviciosi te sfatuiesc sa scapi si de ei, sa dezinfectezi si sa reciclezi bazinele, apoi sa iti iei un grup de pui mai mare, toti la aceiasi marime .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 6:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cei ramasi, acum se pare ca o duc foarte bine, nu mai au nici flagelate, iar pofta de mancare le-a crescut, acum mananca mai mult ca niciodata... Dintre toti doar un brown a avut probleme bacteriene, restul au fost afectati doar cu flagelate si tratati in cele din urma. Sper sa am puterea sa o iau de la cap cu o alta serie de pui. Referirea la discusii bolnaviciosi a fost din cauza nedumeririi, de ce cei mai mari si mai sanatosi in timp , au murit?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 7:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca pestele e mai mare prin branhiile lui trece o cantitate mai mare de apa pentru a asimila oxigenul dizolvat si implicit o cantitate mai mare de toxine dizolvate in apa. De aceea pestii mai mari sufera primii in cazul unei intoxicari in masa.
Capul sus si da-i inainte ca acum ai ceva experienta.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 7:26 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
Imi pare rau de pierderea suferita dar sa stii ca toti invatam din greseli. Pe mine asta ma invatat acvaristica si anume sa ma ridic de fiercare data dupa o cadere. Personal as urma sfatul dat de Dragos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Cine a pierdut pești din anumite motive, știe ce înseamnă acest lucru. Capul sus, cuvintele sunt de prisos. Privește partea bună a paharului.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 8:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 05, 2012 10:58 pm
Posts: 91
Location: Bucuresti
Imi pare rau pentru pierderi.Stiu cum e.Acelasi cosmar l-am trait si eu,acum vreo luna jumate.Tot dupa o mutare, dintr-un bazin de 120 de litri in altul mai mare.Am pierdut 5 discusi,fulgerator,nu am avut timp sa-i supun unui tratament.Uimitor,4 au supravietuit fara nici o problema,fara nici un semn de boala.De atunci nu mai vreau sa vad alt peste,iar pe cei 4 ramasi,ii iubesc si mai mult.Nu renunta.Urmeaza sfatul lui Dragos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Mon Dec 10, 2012 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Pacat,imi pare rau...dar sunt convins ca nu o sa renunti.
Bafta multa in continuare!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 12:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Imi pare rau ca trebuie sa vad asa ceva.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum te simti.
Tot raul e spre bine.
Sper sa tragi singur concluziile, si data viitoare o sa adopti alt tratament.

Capul SUS!!

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 2:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 18, 2011 1:52 am
Posts: 106
Location: Bucuresti
Imi pare rău pt săraci pestisori si de munca pe care ai depus-o pana acum...stiu cum e si mie mi-au murit 12 discusi maturi dar din cauza unei pane de curent ce a durat 16-18ore.cauza apa rece.mergem înainte!!!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group