It is currently Fri Mar 29, 2024 8:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 4:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Și eu am mutat un grup de vreo 10 Discusi în Octombrie, după Dortmund, pentru că aveam nevoie de bazinul în care au crescut, ca să pun acolo Altumii cumpărați. După ce i-am mutat n-au pus gura pe nici un fel de hrană timp de câteva săptămâni. Nici nu le-am băgat în seamă fițele! Acum sunt din nou așa mâncăcioși cum erau înainte de mutare. N-am dat vina pe flagelate sau alte cauze. Am știut că nu se simt acasă și că postul nu le dăunează nici "cat e negru sub unghie". Au crescut fără paraziți, s-au făcut mari și grași și i-am infectat abia pe la un an.
Panica începătorilor și convingerea de nestrămutat că trebuie tratați peștii neapărat le-am cunoscut și eu, și am ucis și eu pești care fără tratament ar fi trăit mai departe "Bine, mersi".
Un exemplu: amintește-ți de principiul de funcționare al osmozorului când pui sarea în apa Discusilor.
Acum gândesc altfel.
Sigur că în cazuri grave mai tratez și eu, dar acei pești trebuie să fie într-o situație în care le lipsește orice alta șansă de vindecare.
Când tratez pești o fac în ziua în care am liber de la muncă și nu are ocazia un încălzitor sau alta tehnică să facă ce vor ele, eu văd acvariul acela și peștii din el cel mai târziu din oră în oră, dar în cele mai multe cazuri stau permanent lângă ei, acolo mănânc, acolo dorm, cu deșteptătorul la urechi, indiferent fata de fițele nevestii, care-mi arată tâmpla, rotindu-și degetul arătător.
Dacă nu aștepți plângând să te ridice cineva după căzătura asta, ci te ridici repede, să nu te vadă careva, și mergi mai departe, vei pierde și tu cândva mania tratamentelor și o să rămâi cu mai mulți pești vii, decât acum, la început de drum.
Așa se sorteza discusarii de ne-discusari.
Abia stept să văd din ce categorie faci parte.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 10:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
stiu foarte bine ce inseamna astfel de pierderi...din timp in timp apar si la mine in crescatorie accidente nedorite soldate cu moartea a cate unui acvariu intreg, din diverse motive(sau daca se cumuleaza mai multi factori favorizanti). stiu foarte bine ce gust amar iti lasa si ce frustrare. doar ca eu am mult mai multe acvarii si nu ma afecteaza decisiv o astfel de intamplare nefericita, trag aer in piept si merg mai departe...ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci. capul sus!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Asa cum spune si citatul tau din Lennon ”Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri” exact asta se pare ca ai trait din pacate, eu unul m-am rezumat la faptul ca am reusit intr-un an de zile sa-i inmultesc si sa-i fac si eu la randul meu pe altii fericiti transmitand astfel hobby-ul mai departe, iar ca si concluzie nu iti spun decat sa te focalizezi mai bine cu planul pe care deja il ai cu ei daca iti doresti cu adevarat sa il si duci la bun sfarsit, satisfactia va fi deplina, iti doresc ape cat mai limpezi si multa bafta in continuare.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 3:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu sunt mai sarcastic din fire si iti scriu ca atare.Personal, nu cred ca ai invatat ce trebuie din experienta ta.De ce?Pentru ca la un moment dat nici nu-ti mai citeam posturile pentru ca ma plictisisem de cate intrebari puneai.Stiu ca acum te enervezi si ma injuri, dar citeste pana la capat.Discusul este unul dintre cei mai rezistenti si mai usor de crescut pesti.Datorita NOUA el devine sensibil.Cu cat ii sufli in fund mai mult, cu atat este mai dificil de crescut.Ma uit de multe ori la rubrica de vanzari si ma minunez cata aparatura inutila se vinde si cata lume se lasa de discusi.De ce?Pentru ca la inceput toata lumea investeste in aparatura scumpa in loc sa cumpere discusi mai mari cu banii aia.Vad multi crescatori incepatori care fac o gramada de teste pe care nu stiu sa le interpreteze si incep sa se joace cu valorile apei, cand este mult mai simplu si sigur sa foloseasca apa de la robinet.Incepem sa tratam pestii de la prima radie ridicata mai sus cu 1mm, in loc sa-i mai lasam sa lupte si ei.Eu nu tratez discusi decat in caz de epidemie sau acum am 3 la care tin foarte mult.In rest.....nu ma uit la ei.Ce ai de facut in continuare in opinia mea?Incearca varianta usoara de crestere, in care iti cumperi o serie de pui de min 7-8cm, de la acelasi crescator, fa schimburi de apa de 70% cu apa direct de la retea 1-2 ori/sapt., papa bun si lasa-i in pace.Nu face experiente cu ei si nu face teste de apa.Nu ai nevoie daca respecti aceste reguli.Stiu ca multe lucruri scrise de mine acum ti se par ciudate dar astea sunt regulile dupa care ma ghidez de 15-17 ani de discusareala.Nu va fi ultima frustrare pe care o vei avea din cauza discusilor.Dar merita pentru ca tocmai asta ne place la ei,PROVOCAREA!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Tue Dec 11, 2012 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Va multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi, nu voi renunta la aceasta pasiune...
Durerea mai mare, apare datorita atasamentului pe care l-am avut fata de acei pesti, si faptul ca am gresit, timpul nu il mai pot intoarce...
@Drdiscus, nu pot sa ma supar pe nimeni care ofera un ajutor deliberat, stiu ca am fost "sacaitor", dar am preferat sa intreb...(de multe ori, banalitati, sau lucruri in care am realizat ca ma incurc singur), dar de cele mai multe ori desi am studiat forumul, din frica de a nu gresi fata de pesti, pesti care nu au nici o vina sa imi "suporte" greselile sau nestiinta mea, am intrebat pt a primi o confirmare...

Voi reveni!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Thu Dec 13, 2012 1:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Si eu am inteles ca un discus sanatos este un discus nestresat (si bine am facut). Rar de a fost nevoie am ridicat temperatura cand se hotara cate unul sa nu manance, chiar am avut un discus care in perioada de crestere nu a mancat o luna de zile si acum pare a fi cel mai mare si cel mai rotund.

In prezent cred ca am undeva la 25 de grade in bazin si ei sunt linistiti pe tema asta, parca se curteaza ceva mai mult totusi. Am sa ii urmaresc si daca sunt ok asa vor ramane pana cand da caldura, intre timp plantele din bazin vor prospera. Ideea este ca ei pot trece peste multe de la sine, trebuie doar sa ii lasi.

Pacat ca ti-ai vazut un bazin intreg decimat dar se mai intampla, chiar la case mari. Numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Thu Dec 13, 2012 2:18 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Hai sa nu exageram, totusi... Pe astfel de principii, maine crestem discusi in borcane de muraturi, in beci, hraniti cu miez de paine si mamaliga. Vor rezista. Cat?
Conditiile precare slabesc in timp organismul (fie el si de ciclid).
Una este sa nu facem atac de panica la primul blue ce s-a innegrit si sa sarim cu antibiotice pe el, alta sa facem experiente a la Mengele.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Thu Dec 13, 2012 3:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Dragosdiscus daca la ceea ce am spus eu faceai referire, am sa iti arat discusii mei si am sa iti detaliez principile folosite de mine. Sau verifica-mi jurnalul si acolo se regaseste toata evolutia unui grup de discusi pui.

Dar de ce beci, miez de paine si mamaliga? care e faza? Vorbeste-ne si despre conditiile precare, te rog. Spor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Thu Dec 13, 2012 5:11 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Tezeu wrote:
Dragosdiscus daca la ceea ce am spus eu faceai referire, am sa iti arat discusii mei si am sa iti detaliez principile folosite de mine. Sau verifica-mi jurnalul si acolo se regaseste toata evolutia unui grup de discusi pui.

Nu ma refeream neaparat la tine, ci la unele idei ce se pot naste de aici. Temperatura este extrema, iar faptul ca pestii n-au dat coltu' nu inseamna ca sunt si teribil de fericiti.
Pe aceeasi lungime de unda, altii poate vor observa ca poti hrani discusii cu daphnii uscate, iar pestii nu mor, ba poate vor fi chiar mai zglobii.
Oricum, in 12 ani de discusareala, am bagat de seama ca pestele asta are prostul obicei de a-ti insela vigilenta.Toate merg bine... pestii cresc... si odata, pac! Incep necazurile, la foc automat.
Atentie si la faptul ca nu intotdeauna frenezia reproducerii indica o stare de confort, ci din contra. Specia incearca sa se protejeze si atunci sacrifica ceva exemplare adulte pe o multime de urmasi.
Tezeu wrote:
Dar de ce beci, miez de paine si mamaliga? care e faza? Vorbeste-ne si despre conditiile precare, te rog. Spor

Incercam sa descriu iadul pestilor.
Ca un PS:
E ceva timp de cand m-am jurat sa nu ma mai chinui (si pe mine si inculpatul) cu tot felul de tratamente ce nu odata m-au tinut treaz toata noaptea, ca la capataiul copilului. In schimb, am crescut eficienta filtrarii,am crescut schimbul de apa ( si n-am decat bazine plantate, chiar si la discusi), am stat cu ochii pe termometru si m-am ferit pe cat posibil de apa proasta si hrana dubioasa (dar scumpa si aratoasa). Rezultatul este ca am inceput sa arunc din medicamente pentru ca le-a expirat valabilitatea...

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Fri Dec 14, 2012 3:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Bun! am masurat temperatura din bazin si facand o medie a 3 termometre se pare ca sunt circa 26 de grade in bazin, cunoscandu-mi bine pestii se pare ca sunt entuziastmati spre fericiti, oricum sa fiu cu ochii pe ei si daca ceva se schimba, voi intervii cu cele 2 grade lipsa (totusi este mult spus extrema, nu!?). Nu am mai vazut discus decedat in bazinul meu de vreme buna si pe alocuri m-am indepartat (voit sau nevoit) de la tiparul dupa care se spune ca ar trebui crescuti discusii.

Pot spune ca alt medicament in afara de metronidazol nu stiu sa folosesc si se pare ca nici metro numai stiu cum se dozeaza, nu am in casa metro cam... hmmm... cam de cand am lasat pestii in pace. Am renuntat sa mai scot clor si metale grele din apa, am renuntat sa cumpar mixturi minune, granule de la firme care mai de care.

Inca ceva, tot cu generatia asta am invatat importanta unei filtrari biologice bune (au avut parte de no2 cat cuprinde cand erau pui), am invatat importanta schimburilor de apa, faptul ca hrana simpla este si cheia unei dezvoltari bune sau o alternativa pentru una considerabil mai scumpa etc... si stii ce am mai inteles!? ca e chiar simplu sa cresti discusi si poate chiar comod de la un punct in colo. Pot rezuma povestea asa: pestele in sine (pui), schimb zilnic de apa, inima simpla, tetra discus, mese multe in perioada de crestere, 28 de grade si un bazin mai generos (al meu de 180 a fost cel mai generos posibil). Astea sunt cuvintele cheie ce mi-au schimbat perceptia asupra lor si asta este directia care ma indrumat un bun crescator de discusi.

viewtopic.php?f=10&t=2853 aici gasesti generatia de care vorbeam cu tot cu evolutia lor si aici ultimul film facut http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... m81GlC1N58 . Cat de bine au crescut in ochii vostri!? nu stiu! dar pentru mine este in regula mai ales ca sunt un simplu detinator de discus. Cu ei voi ramane pana la final si am sa vad daca pe termen lung le-a afectat modul in care am inteles sa ii cresc. Numai bine


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group